E-Ticaret

E-İhracat Uzmanlığı

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Nisan 2019 16:32:25
0Yorum
310Okunma

E-İhracat Uzmanlığı adına şu aşamada en çok bilgi sahibi olanlar konu ile ilgili son 15 senedir aktif çalışanlardır. Meslek içi eğitimin önemine ve dolayısıyla e-ihracat uzmanlığı gibi konularında tecrübe ile perçinlendiğine inananlardanım.

E-İhracat Uzmanlığı için asgari bilgi olarak öğrenilmesi gerekenler, yazılım bilgi teknolojileri, ihracat mevzuatı ve dijital pazarlama ve satış stratejileri üzerine genel kültür bilgisidir ki ilgili bir kişi konuyu meslek içerisinde öğrenebilir.

E-İhracat Siteleri nin başarılı örnekleri aşağıda belirtilmiştir.

 • qazzaq.com.tr
 • huzurtombstone.com
 • sarfteknik.com
 • enerjistore.com.tr
 • moderntarih.com

E-İhracat Nasıl Yapılır

E-İhracat Nasıl Yapılır sorusunun cevabı çok da karışık değil, yurtdışına ürünlerinizi internetten üzerinden kredi kartı ödemesi ile satmak ve kargo yolu ile göndermek.

 1. Araştırma Geliştirme
 2. Şirket Kuruluşu & Muhasebe
 3. E-Ticaret Yazılımı Bulma
 4. Kargo& Ödeme Sistemleri Antlaşması
 5. E-ticaret Site Yönetimi
 6. Seo ve Dijtal Pazarlama Faaliyeti
 7. İade ve Şikayet Yönetimi

Türkiye E-İhracat

Türkiye E-İhracat adına küçük ve orta ölçekli Türk girişimcisinin yurtdışına açılmasını teşvik etmek amaçlı Mikro İhracata yani, 7.500 Euro, 150 Kg kadar ihraç edeceğiniz ürünlerde KDV %0 teşviki uygulamakta. E-İhracat uzmanlığı gerektirmeden sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından mikro ihracat yapılabilmektedir.

E-İhracat Paketleri olarak kullanılan paketler temelde B2C Business to Consumer yani İşletmeciden Tüketiciye ürün satışı üzerine modellendirilmiş e-ticaret siteleridir.

E-İhracat Eğitimi

E-İhracat Eğitimi adına günümüzde kimi üniversitelerimizde sertifikalı kurslar verilmekte olsa da aslında temel bir e-ticaret eğitimi yüzeysel olarak verilmektedir. E-İhracat eğitimi konusu oldukça kapsamlı ve karmaşık bir konudur, saf eğitim yetersiz kalabilir, meslek içi aktivite ile konu perçinlenmelidir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

6 Ekim 1875 te Osmanlı Devleti (Devlet-i Aliyye) hesapsız savaşlar ve Hidiv Kasrı gibi sarayların yapıldığı gereksiz harcamalardan kaynaklanan borçlarından ötürü finansal açıdan çöktü ve yabancı ülkelerin güdümünde Düyunu Umumiye (Genel Borçlar İdaresi) kuruldu. Vergi gelirlerinin büyük bölümü borçlara karşılık yabancı devletlere devredilmiş ve uluslar arası medeni hukuk sisteminde yer almadığımız için, sözde Türkiye de ki yabancı yatırımcıları korumak amaçlı sadece borçlar hukuku olarak değil adli hukuk olarak da tüm yabancıların yargı süreçlerinin ülkelerindeki mahkemeler üzerinden yürütülmesine karar verildi.

İhracat mı? Yabancı devletler ancak çok ucuz fiyat ile ihtiyaçları dahilin de olan genelde tarım ürünlerini alıp, ödemeleri çok uzun vadelerde ya yapmakta yada yapmamakta idi. Çünkü adalet kişiye göre değiştirilen göreceli bir kavram haline gelmişti. Türkiye de adaletin tekrar tesisi maalesef acılarla dolu yarım asır sürdü, 29 Ekim 1923 de Türkiye Cumhuriyeti nin ilanı ile devam eden süreçte Türkiye deki tüm vatandaşlar ve yabancılar Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabi oldu, genel borçlar ise 1954 de kadar olan zaman zarfında genç Türkiye Cumhuriyeti tarafından ödendi.

Orhan Gazi Osmanlı Devleti (Devlet-i Aliyye) tarihindeki babasından kalan toprakları altı kat genişleterek oransal olarak en büyük genişlemeyi yapan savaşçı önderdir ve sözleri entelektüel derinliğini sergiler, ‘Adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir. Sonunda hüküm isabetli olsa da, geciken adalet zulümdür.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER