E-Ticaret

E-İhracat Yapmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

01 Ağustos 2019 12:59:57
0Yorum
316Okunma

E-İhracat Yapmak İçin Nereye Başvurmalıyım? sorusu temelde insanların etrafında ticari anlamda gördüğü ya da duyduğu ciddi kazanımlar ve başarı hikayelerine öykünmekten kaynaklanır. Evet e-ticaret az maliyetle çok kazandırır ve e-ihracat yapmak için nereye başvurmalıyım? da bu durumun doğal sonucu olan bir sorudur.

Şirket Kurmadan İhracat Yapmak ne ahlaki ne de hukuki değildir ayrıca e-ticaret de ödemeleri banka üzerinden alacağınız için mümkünde değildir. E-İhracat da e-ticaretin bir kolu olduğu için e-ihracat yapmak için nereye başvurmalıyım? dediğinizde en sağlıklı bilgiyi yazılımla beraber danışmanlık hizmeti de veren kurumsal bir e-ticaret yazılım firmasından alabilirsiniz. E-İhracat yapmak için nereye başvurmalıyım? diyerek gümrük müşavirlikleri ya da ihracat firmaları ile görüşmek yerine yazılım firmanızın danışmanlığında konuyu kendiniz araştırarak yürütürseniz en sağlıklı sonucu almanız mümkün.

Şirket kurmak günümüzde herkesin yapabileceği bir aktivite gibi gözükse de ahlaki ve hukuki yetkinlik gerektirir. Vergi ödemek ama dolaysız ve hakkaniyetli vergi ödemek sadece ülkenize fayda sağlamak adına yaptığınız basit bir faaliyet değil namus borcudur. Maalesef son dönemde dünyanın en fazla dolaylı vergisini ödeyen bir halkız. Ama bu vatandaş yükümlülüğünüzü şirket kazanımlarımız üzerinden vergiye yansıtmamak oldukça yanlış olsa da sistem sizi buna sürükler.

E-İhracat Nedir

E-İhracat Nedir konusunu teknik olarak açıklamak gerekir ise Elektronik Ticaretin yurtdışına yönelik ürün gönderme yolu ile yapılması yani Elektronik İhracat kelimesinin kısaltılmış halidir.

E-İhracat Kargo

E-İhracat Kargo gümrük komisyoncusu yardımına ihtiyaç duymadan mikro ihracat sınırları içerisinde yetkili kargo firmaları ile yürütebileceğiniz ihracat işlemleridir. Kargo firmaları bir kereye mahsus işletmenize özel bazı evraklarının kopyalarını kendisinde bulundurması koşulu ile e-ihracat kargonuzu gümrük işlemleriyle beraber her defasında istediğiniz ülkeye ücreti mukabilinde gönderebilirler.

Mikro İhracat teşvik işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından konşimento dahilinde yoksa içerisine fatura eklenerek Mikro İhracat teşviki kapsamında %18 KDV tarafınızdan iade alınabilmektedir.

E-İhracat Kargo Ücretleri ürünün özellikleri, gönderileceği bölge, uzaklık ve hız şartları dikkate alınarak genel anlamda kilogram başına e-ihracat gümrük masraflarıyla beraber hızlı kargo firmaları tarafından belirlenen göreceli fiyatlarla gönderilir.

E-Ticaret Yolu ile İhracat

E-Ticaret Yolu ile İhracat yapma talebinden ortaya çıkan bir gereksinim olan e-ihracat günümüzün Türkiye’sinde en hızlı büyüyen iki ticari kolun birleşimidir. Türkiye ihracat tarihinde bir rekor kırarak %7 büyürken, E-Ticaret de pazardaki hali hazırda olan boşluğun gitgide azalmasına rağmen %40 oranlarında büyüyerek ilerlemektedir.

Biliyorum ekonomik açıdan riskli bir dönemden geçiyoruz ama hayatta kendinize e-ticareti dolayısıyla ticareti bir gaye olarak seçecekseniz ben kendimi bildiğimden beri ekonomik krizler, maddi sıkıntılar yaşanmakta. Savaş zamanı bile ticaret mümkündür yani bunların hiçbiri gerçekten bu konuda çalışmak isteyen birine engel olamaz. Hayatta her zaman birileri sizin başaramayacağınıza sizi inandırmaya çalışır ama önemli olan sizin bunu gerçekten isteyip istememeniz ile alakalıdır. İstiyorsanız gidin alın.

İşte tam bu noktada e-ihracat yapmak için nereye başvurmalıyım? sorusunun yanıtı her iki konuda da doğru yön çizmenize fayda sağlayacak olan KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş. gibi kurumsal kültüre ve gelecek vizyonuna sahip firmalar olmalı.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Öğrenilmiş çaresizliği en iyi açıklayan ve hayattaki geçmiş başarısız girişimlerimizin bizi nasıl kısıtladığını en iyi anlatan konu Seligman deneyleridir ki en başarılılardan birisi olan Çekirge deneyidir.

Çekirgeleri almışlar, bir kavanozun içine yerleştirip kapağını da açık bırakmışlar. Bir süre sonra hepsi zıplayarak kaçmış.

Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra, bir kez de kapağı kapatmışlar. Çekirgeler yine zıplayıp çıkmaya çalışmışlar ama her sefer kapağa çarpıp canları yanarak geri düşmüşler.

Uzun bir süre sonra kapak açılsa da çekirgelerin zıplamasına rağmen dışarı çıkamadıkları görülmüş. Çünkü artık çekirgeler kapak seviyesini geçecek kadar zıplamayı beceremiyorlarmış. Artık kapağı kapamaya gerek kalmamış, çünkü açık da olsa çekirgeler öğrenilmiş çaresizlikleri sonucu kaçmayı başaramıyorlarmış.

E-ihracat yapmak için nereye başvurmalıyım? mı dediniz, önce şuna karar verin kavanozdan çıkmak istiyor musunuz?

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER