E-Ticaret

E-İhracat Yazılım Firmaları

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

19 Mart 2019 18:44:58
0Yorum
371Okunma

E-İhracat Yazılım Firmaları kurumsal ve profesyonel olarak hizmet veren firma sayısı şu aşamada az olsa da küresel kalitede yazılımlarımız mevcut. E-İhracat yazılım firmaları dediğimizde zaten var olan B2C (İşletmeciden Tüketiciye) modellerine dil seçeneği sunmak ile konuyu tamamladığını düşünen yazılım firmaları mevcut.

E-İhracat Paketleri şu aşamada B2C (İşletmeciden Tüketiciye) modelleri üzerinden hareket ile hizmet vermekte. Genelde de paketlerin içerisine dil bazında fiyatlandırma ile sunulmakta. Bu neden ile fiyatları olması gerekenden daha yüksek tutulmakta. Aslında yapılan normal bir e-ticaret yazılımının küresel formattaki yazılımlara uyum sağlayacak şekilde kargo, para birimleri, görsel açıdan tereddüt yaratmayacak şekilde dil bazında yazılımın ayarlanmasıdır. Bu dışarıdan sade bir işlem olarak gözükse de yazılımsal altyapı ve bilgi birikiminin kurumsal olarak sunulduğu e-ihracat yazılım firmaları ndan temin edilmediği takdirde oldukça yüzeysel kalır.

Türkiye E-İhracat

Türkiye E-İhracat daha çok mikro ihracat teşviki ile göz önüne çıkıp talep arz dengesi karşılığı firmaların kendi yazılımlarını bu sisteme uyumlu hale getirme çabaları ile son dönemde büyümüştür. Mikro ihracat teşviki kısaca, ETGB nı (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ve kargo firmaları aracılığı ile genel gümrük işlemlerine tabi olmadan 7.500 Euro ve 150 Kg altında kalan ihraç ürünlerinde %18 olan Kdv nin alınmaması durumudur.  Konunun yeni olmasından kaynaklı bazı yazılım firmaları bu hizmetlere fahiş fiyatlar talep etse de konu bu derece bir fiyatlandırmayı gerektirmez. Butik çalışan ve konuyu olması gerektiği gibi fiyatlandıran firmaları tercih ederken de dikkat etmeniz gereken husus deneme sürümü yani demo kullanımı olmalıdır, demo kullanımını başarılı bulduğunuz e-ihracat yazılım firmaları tercihi sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

E-İhracat Sitesi

E-İhracat Sitesi işlevselliği gereği bağlantı kurulan ülkeye dil ve para birimi seçeneğini vermeli ve işlemlerde uluslar arası kolaylık sağlanmalı. Açık kaynak yazılımlar gibi kanuni olmayan genel kabul görmemiş yazılımların tercihi küresel e-ticaret tüketicisinin dikkatini çekmekte ve güvensizlik oluşturmakta. E-ihracat yazılım firmaları nın ana görevi güven unsuru olmak, güven olmazsa e-ticaret de olmaz.

E-İhracat Siteleri örnekleri gün geçtikçe çoğalmakta, örneklere web üzerinde yapacağınız aramalarda karşınıza çokça çıkacaktır. Başarılı gördüğünüz örnekler üzerinden hareketle seçim yapmanızda fayda var.

E-İhracat Kargo

E-İhracat Kargo üzerinden temelde hareket edilen bir yapı. Kargo firmaların buradaki önemi oldukça yüksek olsa da, ortalamada Kg başına 4 Dolar gibi bir fiyatlandırmanın ülkemiz özelinde yüksek olduğu ve zaman ile rekabet kaynaklı fiyatların normal seviyelere ulaşacağı tarafımdan düşünülmekte. Kur fiyatlarında ki yükseklik ihracatı cazip kılıyor olsa da, kargo maliyetlerinde de dezavantaj yaratabilmekte. Döviz kurunun normal seviyelere inmesi ve rekabet kaynaklı fiyat kırmalar ile birlikte kargo masraflarının göreceli olarak düşebileceğini öngörmekteyim ki şayet olmadı diyelim ödemelerinizi yurtdışı para birimlerinden alma avantajınızın içerisine yükleyebileceğiniz bir gider olur.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Ülkemizde, markalaşmayı yani kurumsallığı ve profesyonelliği maalesef çalışma zaman zarfına veya firma işlem hacimlerine indirgemiş durumdayız. Kısa zamanda bir firma çeşitli sebepler ile piyasada maddi başarı sağlayıp, maddi başarıyı referans alarak geçmişlerine hitaben zaten büyük bir aile firmasıydı imajı oluşturmak gibi maalesef kompleks belirtisi hakkımızdalar ile kendilerini tanıtacaklarına firma prensiplerini ilkelerini ve vizyonlarını açıkça belirten ön yazılar koymakta firmalarımız adına daha büyük bir fayda görüyorum.

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Amazon.com un kurucusu Jeff Bezos un güzel bir sözü,‘’Bir şirket, parlaklığa bağımlı olmamalıdır. Çünkü parlaklık, sonsuza kadar sürmez.’’

Neden Jeff Bezos dan sıklıkla örnekler verdiğim bu fotoğrafta gizli, gördüğünüz 1999 da dünyanın bilinen en zengin adamının ofisi.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER