E-Ticaret

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

30 Ocak 2019 18:34:59
0Yorum
554Okunma

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları Nedir dediğimizde, aslında bu tür yazıları yazanlar genelde pazarlama taktiklerinden biri olan arada eritmeyi kullanırlar. (Örnek Pazarlamada Arada Eritme; İYİ ÖZELLİK, İYİ ÖZELLİK, kötü ÖZELLİK, İYİ ÖZELLİK, İYİ ÖZELLİK.) Ben bunu tercih etmeden açık ve net doğruları yazmaya çalışacağım.

E-Ticaret İstatistikleri, Tübisad verilerine göre en durağan ekonomik dönemlerden birinde bile %35 lerde işlem hacmi büyüyen bu pazarda toplamda 799 e-ticaret sitesi var. Bu pazarın %10 u sadece 6 adet e-ticaret sitesinin elinde. 85 Milyonluk bir ülke ve toplamda 25.000 faal e-ticaret sitemiz olduğu düşünülür ise ki kesinlikle az, kendi içinde ve yüksek kazanç ile büyüyen bir pazar.

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

E-Ticaret Avantajları;

  • Maliyete oran ile kazanım çok.
  • Daha az iş gücü.
  • İşinizi her yerden kontrol edebilme imkanı.
  • Markalaşma ve Müşteri portföyü büyüme hızı.
  • Teslimat maliyetinin azlığı.

E-Ticaret Dezavantajları;

  • E-Ticaret yapan ana firmaların düşük fiyat politikası kaynaklı tercih edilmeme.
  • Kullanıcı kolaylığı olsa bile site yönetiminde anlık güncelleme zorluğu.
  • İç disiplin ve organizasyon zorluğu.
  • Şikayet, negatif yorumlar ve Seo kaynaklı hızlı bir şekilde marka değeri ve müşteri kaybı.
  • Kargo kaynaklı iade ve ürün hasarı fazlalığı.

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları Nedir

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları Nedir diye soruyorsunuz ve cevabı istediğiniz gibi okuyorsunuz. Bu hayatın her alanında böyle ve ticarette de böyle. Bir karar verdiğimizde arkasında durma ihtiyacı hissederiz, etrafımızdaki hataları ve sinyalleri anlayamaz yada yanlış yorumlarız. İnsanı insan yapan en büyük avantajlardan birisi hata yapabilme lüksüdür. Ama bu hatalardan ders almaz isek geride kalır yada tıkanırız. Son dönemde oldukça trend olan deyimle yapay zeka dediğimiz aslında bi anlamda budur, kendini geliştirebilme.

Dezavantajları avantaja çevirmeye çalışın.

Tarihte Moğol ordusu olarak bilinen ve sadece 90 senede bilinen dünyanın 4 te 3 ünü fetheden gelmiş geçmiş en büyük imparatorluğa sahip ordunun büyük bir bölümü hastalıklı, kısa boylu ve kısa atlara sahip Orta Asya göçerlerinden oluşuyordu. Bu ordu genel yanlış kanının aksine milyonlarca insan gücünden oluşmuyordu. Disiplin ve zeka dan ileri gelen bir şekilde ordu nüfusları çoğu zaman 100.000 kişinin üzerinde bile değildi ama her yerdeydiler.

Cengizhan ın dediği gibi ‘’Bitene kadar hiçbir şey iyi değildir’’.

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER