E-Ticaret

E-Ticaret Banka İşlemleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

22 Temmuz 2019 13:44:48
0Yorum
305Okunma

E-Ticaret Banka İşlemleri aslında e-ticaret işlem ayakları içerisinde en önemli unsurlardan biridir. Bankalar e-ticaret sistemi üzerinden sanal pos ile yasal olarak ödeme almanızı sağlar. E-ticarette vergiye tabi işletme olarak hareket edilmesinin en büyük nedeni e-ticaret banka işlemleridir.

Pos Nedir dediğimizde kelime açılımı “Point of Sale” Satış Noktasından gelen, Dial Up, ADSL ve GPRS üzerinden noktadan noktaya banka sistemleri ile iletişimi kurarak kredi kartıyla alışveriş imkânı sağlayan bir cihazdır. E-Ticaret banka işlemleri bu iletişim cihazına ayrıca ihtiyaç duymadan aslında internet bağlantısı sayesinde kendisi de bir iletişim cihazı olabilen bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla da bu işlem sanal pos aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Sanal pos güvenlik açısından bankaların sigortalandığı sigorta şirketlerinin bile en az risk gördüğü alanlardan biridir. Üç boyutlu güvenlik sistemleri ile ayrıca telefonunuza onay mesajı ve benzeri yollarla da güvenlik oldukça etkin ve kademeli bir şekilde sağlanmakta. İsterseniz ayrıca banka aracılığı ile online yapılabilecek işlemlerinize de rakam sınırlaması koymanız mümkün. Ayrıca bir güvenlik sistemi de eğer harcama alışkanlıklarınızın çok üstünde ve değişik bir harcama yaparsanız bankanın ayrıca algoritmalı özel bir güvenlik sistemi devreye girerek konu ile ilgili telefon ile ulaşmaya çalışıp ulaşamaz ya da teyit alamaz ise işlemi engelleme yapmakta.

Örneğin, sabaha karşı saat 04:00 da Çin deki bir sanal pos üzerinden kartınızdan yüklü miktarda çekim yapılmaya kalkışılır ise sistem otomatikman bloke uygulamakta.

Sanal Pos Nasıl Alınır

Sanal Pos Nasıl Alınır alabilmek için Türk Ticaret Hukukuna uygun bir şahıs, limited ya da anonim şirket işletmeniz olması gerekmekte. Buna istinaden ya entegrasyon sağlayacak aracı firma ile ya da kendiniz banka sanal pos başvurusunda bulunursunuz. Bankanın yapacağı ön inceleme sonrası uygun gördüğü limitlerde ve ödeme zaman şartlarında sanal pos hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Sanal Pos Ücretleri

Sanal Pos Ücretleri entegratör firmalar ve bankalara göre çeşitlilik göstermekle beraber e-ticaret banka işlemleri nde anlaşmalı olarak kolaylıklarda sağlanmakta. 

Ücretsiz Sanal Pos olarak örneğin Halkbankası Kobi Bankacılığı aracılığı ile KMK A.Ş. üzerinden temin edeceğiniz e-ticaret sitesine karşılık Halkbank e-ticaret banka işlemleri nde sunacağı birçok avantajın yanı sıra ilk yıl sanal pos aidatı ve kurulum ücreti almamaktadır.

E-Ticaret Sanal Pos Entegrasyonu

E-Ticaret Sanal Pos Entegrasyonu konusu bir miktar tartışmalı bir alan olarak gözükmekte çünkü aslında bu e-ticaret hizmet sağlayıcısı yazılım firması üzerinden de yapılabilecek bir işlemken aracı firmalar ile yürütülmekte. Tekrardan altını çizmek gerekir ise entegrasyon programların birbirleri ile konuşmaları anlamına gelir ki bu e-ticaret banka işlemleri nde sanal pos alanında banka ve yazılım firması arasında oldukça kolay halledilebilecek bir alan.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Bir dönem zevkle çalıştığım mı desem eğitim mi aldım desem bilemeyeceğim dünyanın en büyük finansal kuruluşu Cıtıbank ile ilgili özellikle Amerika da sıkça anlatılan komik bir hikâye vardır. Bir gün Amerikalı bir karı koca uçak kazası sonrası ıssız bir adada karaya vurur.

Adam eşine sorar “uçuşu FBI daki akrabalarımıza söyledin mi?” der, eşi “hayır” der.

Adam, “peki” der “iş yerin CIA ye bildirdin mi?” der, eşi “hayır” der.

Adam, lanet olsun diye söylenirken bir anda aklına gelir ve “Cıtı Kredi Kartını ödedin mi?” der, eşi “hayır” der.

Adam, karısının şaşkın bakışlarına karşılık sevinç çığlıkları içerisinde “Yaşasın diye bağırır, Cıtı Kredi Kartını ödemediysen bizi er ya da geç bulurlar.” der.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER