E-Ticaret

E-Ticaret Destekleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

12 Eylül 2019 14:04:45
0Yorum
365Okunma

E-Ticaret Destekleri genel anlamda bilgi teknolojileri adına verilen destekler kapsamında ayrıca ağırlıklı B2b ve E-İhracat alanındadır. B2b ve E-İhracat kapsamında yapılan e-ticaret destekleri amaç olarak alibaba.com veya amazon.com gibi platformların dünya genelinde Türkiye adına yer almasını sağlamak.

Kolay Destek E-Ticaret aslında devlet tarafında tanınan kolaylıkları ifade eder. Türkiye Cumhuriyeti köklü bir gelenekten gelen ciddi ve tarihsel bağları olan bir sosyal devlettir. Ülke ekonomisine katkıda bulunacak fikirleri ve girişimcisini desteklemekten çekinmez. Ama devlet yapısını iyi tanıyan birisi olarak şunu söyleyebilirim, marjinal ve yenilikçi fikirler yadırganır ayrıca kabul görmez. Kabul gören fikirlerde bürokratik engellerle karşılaşır. Düşünün Çin ekonomisini dünyaya açan alibaba.com başarısı önünde dururken e-ticaret destekleri küçümsenerek düzenlenen teknoloji fuarlarında parçalarının neredeyse tamamı yurtdışından temin edilen Drone uçurularak gökyüzüne hâkim olunduğu düşünülmekte.

Bu kadar köklü bir hoşgörü kültürüne sahip bir devlete yakışmayacak derecede dar görüşlü davranılmakta. Ticaret sadece ticaret değildir, ülkenizin hoşgörü ve gelişme seviyesinin göstergesidir. Alışveriş kelimesinin sadece Türkçeye özgü olması bile konu ile ilgili düşünmenizi sağlar ki şöyle düşünün, alışveriş sadece mal ya da hizmet karşılığı ücret alma anlamına gelmez.

Fikirlerin ve medeniyetin birbirleri ile iletişimidir. Şöyle düşünün ipek yolu ticareti olmasa Çin ve Avrupa medeniyetleri birbirleri ile iletişime geçebilir miydi?

Ön Onay Verilen E-Ticaret Siteleri

Ön Onay Verilen E-Ticaret Siteleri teşvik kapsamlarından faaliyetleri sonrası çıkacak fatura ve ödemeler beyanı ile faydalanabilirler. Genel yanlış kanı teşviklerin iş öncesi karşılandığı yönünde olsa da durum bundan farklıdır. E-Ticaret destekleri kapsamında teşvikler ve hibeler ile ilgili faydalanmada bulunabilmek için tüm maddi işlemlerinizin kayıt altında olması gerekmektedir. Bu kayıtlı işlemlerin sonrasında detaylı beyanı yapılmalıdır. Onaylandığı takdirde konu ile ilgili teşvik ve hibeler devlet tarafından karşılanır.

Ticaret Bakanlığı E-Ticaret Destekleri

Ticaret Bakanlığı E-Ticaret Destekleri özellikle küçük ve orta büyüklükte işletmelerin faydalanması adına Mikro İhracat teşviki kapsamında 7.500 £ 150 Kg sınırlarında yapılan her gönderi için KDV iadesi alınabilmekte. Mikro İhracat kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından gerçekleştirilmektedir. Hem kur farkı kaynaklı hem KDV iadesi kaynaklı iç piyasaya yapılan satışa oranla oldukça fazla kâr edilebilmekte. Sadece vergisel teşviklerle sınırlı kalınmayıp ayrıca B2B yani toplu ürün satışı anlamında ihracatta yapılan çalışmalarda hibe krediler ile desteklenmekte.

Kosgeb E-Ticaret Teşvik kapsamında projenizin faaliyete geçmesinden sonra tahakkuk edecek maliyetler konusunda destek alabileceğiniz bir alan. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı anlamına gelen Kosgeb temel amacı itibari ile girişimcilere destek veren bir kurumdur. Bu konuda danışmanlık almaktansa konu ile ilgili araştırma yapmanız sadece iş açısından değil kişisel gelişim açısından da sizi olumlu etkiler.

Küresel E-Ticaret Destekleri

Küresel E-Ticaret Destekleri son dönemde özellikle ihracat anlamında çoğalsa da maalesef başlangıçta da bahsettiğimiz gibi yetersiz kalmakta. Özellikle küresel anlamda büyük e-ticaret firmalarının ülkelerinden gördüğü destekler dikkate alındığında ülkemizin konu ile ilgili geri kaldığı izlenimi oluşabilir. Zaman içerisinde e-ticaret destekleri üzerine daha ileri görüşlü politikalar benimsenerek aradaki fark kapanabilir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Steve Jobs, tarihin gördüğü en farklı bakış açısına sahip zekâ şöyle demişti, “Bir gün gerçekten öleceğinizi bilmek, bir şeyleri kaybedeceğiniz fikrinden uzaklaşmanın en kolay yolu. Zaten gerçek anlamda bir şeye sahip değilsiniz. Yani kalbinizden geçeni takip etmemek için hiçbir sebebiniz yok.”

E-Ticaret destekleri üzerine araştırma yaparken çok zaman harcamayın. Unutmayın hayat kısa zamanı iyi değerlendirin.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER