E-Ticaret

E-Ticaret Eğitimi Pdf

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

16 Mayıs 2019 14:02:23
0Yorum
425Okunma

E-Ticaret Eğitimi Pdf formatında bilgilendirmeler ile incelenebilse de konuya tam hakim olabilmek adına meslek içi yani uygulamalı eğitim şart. Hem e-ticaret eğitimi pdf olarak inceler hem de iş içerisinde yaşayacağınız problemlere üreteceğiniz interaktif çözümlerle bilginizi pekiştirmeniz sizin adınıza daha etkili olur.

E-Ticaret Akademik Makale ler üzerinden öğrenilmeye çalışıldığında pek tabidir ki bir altyapınız var ise oldukça etkili olabilir. Ama sıfırdan hiçbir pazarlama ya da bilişim sektör deneyimi olmadan sadece e-ticaret eğitimi pdf üzerinden alınırsa, akademik bir çalışma olsa dahi başarılı olmasını zor görenlerdenim. Ayrıca ülkemizde ki akademik eğitimin sayılı birkaç üniversitemiz dışında son yirmi yılda maalesef lise eğitiminin bile altında kaldığını söylemek yanlış olmaz. Bu neden ile tüm geçmişi yirmi beş yıl olan e-ticaret tarihinin, e-ticaret eğitimi pdf anlamında tüm literatürü içerisinde barındırabilecek bir çalışmanın şu ana kadar yapılmadığını düşünmekteyim.

E-Ticaret Literatür

E-Ticaret Literatür el anlamda çalışmaları bilimsel ağırlığı olan bir konu olduğunun kavranması ile son dönemde yapılmaya başlandı. Özellik ile konunun sadece ticari değil, sosyolojik ve kültürel açıdan etkilerinin yoğunlu bilim adamlarının bu konuya eğilmesini sağladı. Anlaşıldığı gibi genel etkileri itibari ile tek başlıkta toplanması çok güç bir konu.

E-Ticaret in çok yönlülüğü ve sektörel anlamda yaygınlığı kaynaklı bir literatür çalışmasının e-ticaret eğitimi pdf başlığı altında toplanıp sunulabilmesi çok zor. En basit örneği e-ticaretin bir yanı mesela yönetim paneli analitik bir düşünce altyapısı isterken, bir yanı da dijital pazarlama pragmatik bir bakış açısı gerektirmekte.

E-Ticaret ve Girişimcilik

E-Ticaret ve Girişimcilik adına söylenebilecek en akılcı söz kabul edilebilir riske girmekten çekinmeyen gerçekçi yatırımcıların en az maliyet ile en yüksek kazanç hedefine en uygun ticari faaliyet denebilir.

Girişimciler İçin Sınırsız Ticaret E-Ticaret demek kesinlikle yanlış bir değerlendirme olmaz, çünkü başladığı yirmi beş sene öncesinden günümüze gelirken e-ticaret tüm sınırları yıkarak ilerlemiş bir sektör. Ekonomik küreselleşmenin bile ilk adımlarının öncüsü olan e-ticaret sektörü geçmişte ve halen devletlerin stratejilerini belirleyen ticaret yollarına hakimiyet kavramının bile temellerini sarsmıştır.

Sırf bu neden ile ABD güç dengesini kendi yanında tutarak içe kapalı ekonomiye yönelme çabaları içerisinde göstermelik ticari savaş faaliyetine girişti. 2008 de ekonomik düşünce temellerinin zayıflığı ve kırılganlığını daha iyi gören ABD 1980 ler den beri piyasaya karşılığı altın yerine Hollywood Efekt olan para basarak ayakta durmaya çalışmakta. Sektörel tekellerin ABD yönetimini şirket kurulu haline getirmesi ile kaçacak yön arayan gerçek ticari aktörler e-ticaret piyasası sayesinde nefes alabilmekte.

E-Ticaret Stratejileri

E-Ticaret Stratejileri üzerine akademik bir çalışma yapılması şart. Özellikle devletlerin ilerleyen dönemlerde ticaret yolları üzerine stratejilerini belirlemesinde e-ticaret analizleri esas alınacak. Türkiye Cumhuriyeti olarak maalesef DPT kurumumuzun bile bu konuda uzun vadeli öngörüleri mevcut değil. Eğer bir konuda planınız yoksa, başkalarının planlarında figüran olmak zorunda kalırsınız.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti maden aramaları sonucu 1950 ler de anadolunun dağlık yapısı kaynaklı düşük kalite petrol elde etmenin bile son derece yüksek maliyetleri hesaplandığı için alternatif bir yol arayışı içerisindeydi. Savaş seven bir millet portresi çizmemek adına Misakı Milli sınırları içerisinde yer almasına rağmen, gerçek Türk toprağı olan Musul ve Kerkük üzerine yürünemiyordu.

Türk siyasetinin en önemli aktörlerinden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel i parlak bir mühendisken meşhur eden fikri Devlet Su İşleri adına hazırladığı raporda uluslar arası hukukun engel olamayacağı şekilde Dicle ve Fırat nehirleri üzerine barajlar kurulmasıydı. Bu yolla hem bölgenin dolayısıyla Türkiye nin zenginleşmesi ve Mezopotamya nın su yollarının hakimi olarak değerli yer altı kaynaklarını bölge ülkelerinden ucuza temin etme projesi kısaca GAP (Güney Doğu Anadolu Projesi) Süleyman Demirel tarafından hazırlandı.

Rahatlık ve sıcak para kaygısı kaynaklı her uzun vadeli Türk projesi gibi devamı konusunda hükümetler hep zorlandı ve günümüzde ne bu tarz projeler nede öngörüler gündelik popülerizm yüzünden hayata geçirilememekte.

Sonrasında her başarılı fikir gibi sahibi çok çıkan proje ile ilgili zeki ve muzip siyasetçi Süleyman Demirel şöyle söylemişti, ‘Gap ı kimseye gap diye gaptırmam.’

E-Ticaret üzerine vizyonel ve yapıcı projelerin derhal ciddiyet ile desteklenmesi dileği ile.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER