E-Ticaret

E-Ticaret Entegrasyon Çözümleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

18 Mayıs 2019 13:55:27
0Yorum
356Okunma

E-Ticaret Entegrasyon Çözümleri faaliyete geçmeniz ile beraber olabilecek ihtiyaçlarınıza göre şekillenen programların birbirlerini görme durumudur. Örneğin bir pazaryerinde bulunan mağazanıza e-ticaret entegrasyon çözümleri sunan bir yazılım ile tek tuşla Xml formatında dışa aktarım yapıp pazaryeri mağazanızı güncelleyebilirsiniz.

E-Ticaret Entegrasyonu Nedir dediğimizde aslında bir çok alanda yani örneğin kargo, muhasebe, stok ya da pazaryeri mağazanız ile programların birbirlerini görmelerini sağlayarak veya format paylaşarak aralarında konuşmasını e-ticaret entegrasyon çözümleri içerisinde sağlamak. E-Ticaret entegrasyon çözümleri üretebilmek adına önce programların birbirlerinin bazı bilgilerine erişim sağlayabilmeleri gerekmektedir. Bu durumda firmalar arasındaki bilgi paylaşım protokollerine bağlı çift taraflı bir süreçtir.

E-Ticaret Entegrasyon

E-Ticaret Entegrasyon konusunda genelde üç çözüm kullanılır.

Birincisi manuel, genellik ile Xml formatı üzerinden entegrasyon. En sıklık ile kullanılan format olan Xml sistemi genelde sınırlı platform, işlem hacmi ortalamaları düşük olduğunda yönetimi oldukça kolay ve oldukça düşük maliyetli entegrasyon.

İkicisi ise otomatik anlık uyum, Api yazılımları ile tanımlamalar yaparak programların anlık olarak bilgileri güncellemesini sağlamak. Api ise daha çok platformda ve fazla işlem hacminden kaynaklı sık bilgi değişimleri adına yönetimi otomatik ama yüksek maliyetli bir entegrasyon.

Üçüncü ise Entegrasyon Firmaları, tamamen bilgi güvenliğinden ödün vererek maliyeti yüksek ve genelde başarısız sonuçlar veren bir sistem.

Entegrasyon Firmaları

Entegrasyon Firmaları bahsettiğimiz gibi genelde verdiği hizmete oran ile yüksek maliyetli ve firma bilgilerinize tamamen erişebilen sağlıksız bir yapı. Düzgün çalışan firmalar mevcut olmasına karşın çağın gerisinde kalan yazılımlar kaynaklı genelde e-ticaret entegrasyon çözümleri içerisinde çok da tercih edilmeyen bir sistem.

Ücretsiz Entegrasyon denildiğinde ilk akla gelen Xml entegrasyonudur ki yukarıda bahsettiğimiz gibi düşük işlem hacminde oldukça başarılı e-ticaret entegrasyon çözümleri nden birisi.

Pazaryeri Entegrasyon

Pazaryeri Entegrasyon u nun en büyük önemi müşteri algısı ki özellik ile stok yönetimi konusunda başarısız olan firmalar pazaryerlerinde oldukça kötü yorumlara maruz kalabiliyor. Manuel olsun otomatik olsun bu tip e-ticaret entegrasyon çözümleri nde başarısızlık ticari açıdan oldukça olumsuz etkilere yol açabiliyor.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

1957 yılında Amerika'nın güneyine araştırma yapmak üzere üs kuran Nasa yı bir gün küçük bir Kızılderili çoçuk farkeder ve koşa koşa epeyce uzakta bulunan kamplarına gidip büyükbabasına haber verir.
Büyükbaba, beyaz adamlar gelmiş, aşağıdaki vadide gördüm... Çok kalabalıklar ve bir şeyler yapıyorlar.

Yaşlı Kızılderili homurdanmaya başlar, belli ki epeyce sinirlenmiştir. Onlarla konuştun mu?
Hayır, beni görmediler. Ben büyük tepenin üzerinden onları izledim.

O zaman yarın yanlarına git ve orada ne aradıklarını sor.

Küçük Kızılderili ertesi sabah yola koyulur. Üsse varır ve beyaz adamlardan birinin yanına gidip; Burada ne yapıyorsunuz? diye sorar

Beyaz adamlardan birkaçı küçük Kızılderili nin basını okşarlar lar, ona gülümserler ve; Hani geceleri gökyüzünde parlayan bir şey var ya, biz buradan onu seyrediyoruz. 
Ay ımı?! peki ama neden?

Adamlar küçük çocuğun sorusunu yine gülümseyerek yanıtlarlar. İleride, çok yıllar sonra buradan oraya insanları götürebilmek ve orada yeni bir hayat kurabilmek için... Anladın mı?
Küçük Kızılderili şaşkınlığını gizlemeye çalışarak ‘Anladım’ der ve koşa koşa uzaklaşır. Öyle hızlı koşmuştur ki, kampa geldiğinde konuşamaz haldedir. Hemen büyükbabasının yanına gider ve kendisine söylenenleri bir bir anlatır.

Yaşlı Kızılderili torununun anlattıklarını dinledikten sonra iyice sinirlenir, bağırıp çağırmaya başlar. Ertesi sabah yine torununu yanına çağırır, hayvan derisi üzerine kızgın bir çubukla ve kendi lisanınca yazdığı not u torununa uzatarak der ki; Bunu al, beyaz adamlara götür ve onlara de ki; ‘Bunu büyükbabam gönderdi... Oraya, yani ay a gittiğinizde bunu oradakilere verecekmişsiniz.’

Küçük Kızılderili kendisine söyleneni aynen yapar. Üs deki beyaz adamlardan birine notu verir, Büyükbabasının söylediklerini de iletir ve yine koşardım uzaklaşır. 

Üs çalışanları, belli bölümleri yakılmış deri parçasına bakıp, bakıp saatlerce gülerler. Ancak aradan birkaç gün geçtikten sonra, yaşlı Kızılderili nin o notla, sözde ayda yaşayanlara nasıl bir mesaj iletmek istediğini merak etmeye başlarlar. Bu merak günden güne öylesine büyür ki, bir tercüman çağırmaya karar verirler. Tercüman geldiğinde herkes bir araya toplanır ve merakla beklemeye başlarlar. Bu arada gülüşmeler hala ara ara devam etmektedir. Tercüman deri parçasını eline alır, okur ve ağlamaya başlar. Herkes şaşkındır, gülüşmeler yerini iyiden iyiye meraka bırakmıştır.

Tercüman yaşlı gözlerini kalabalığa çevirir ve der ki; Not aynen şöyle; ‘Bu adamlara dikkat edin, elinizden topraklarınızı almaya geliyorlar!’

E-Ticaret entegrasyonu da dahil tüm entegrasyonlar için karşılıklı anlayış ve özveri şarttır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER