E-Ticaret

E-Ticaret Entegre Çözümleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

04 Mayıs 2019 10:31:19
0Yorum
463Okunma

E-Ticaret Entegre Çözümleri yaptığınız işin niteliği ve işlem hacmine göre manüel işlem güncellemelerinin yetersiz kaldığı noktalarda üretilen yazılımsal çözümdür. Aslında e-ticaret entegre çözümleri ne ihtiyaç duyulan alan farklı yazılımların konuşma dillerinin birbirlerine açık olması durumudur.

E-Ticaret Entegrasyonu Nedir sorusunun en açıklayıcı yanıtı e-ticaret in kargo, muhasebe ve stok bilgilerinin pazaryeri entegrasyonları da dahil olmak üzere veri alışverişi yaparak iş yükünün azaltılması.

Ana e-ticaret entegre çözümleri aşağıdaki şekildedir.

  • API Bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanmış işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulmuş bir programlama ara yüzü bütünüdür.
  • XML Hem insanlar hem bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarayan bir işaretleme dilidir, toplu bir şekilde gruplandırılmış verinin aktarımını sağlar.

En Uygun Entegrasyon

En Uygun Entegrasyon konusu tamamen işinizin gerekliliklerine bağlı bir konudur ki örneğin günde 50 adet gerçekleşen bir satışın pazaryeri ya da muhasebe stok yönetimi tarafında Xml üzerinden işlem güncellemesi çok yorucu olmaz iken 1500 adet satışın gün içerisinde güncellenmesi yorucu olabilir ve Api ihtiyaç haline gelir. Unutulmamalı ki üşengeçlikten kaynaklanan entegrasyon taleplerinin maliyet yüksekliği işinize zarar verebilir ve yüzde yüz otomasyon mümkün değildir. Çünkü verini değişiklik girişinin yapılması ve denetlemesi gerekir. Entegrasyonlar çift taraflıdır yani her türlü entegrasyonun başarılı olabilmesi için tarafların birbirlerine bilgi paylaşımında açık olası lazım.

Ücretsiz Entegrasyon

Ücretsiz Entegrasyon hizmeti veren kurumsal e-ticaret entegre çözümleri mevcut ve bu genelde Xml formatı üzerinden yapılabilmekte olup e-ticaret yazılımın içerisinde varsa bulunan dışa aktar butonu ile yapılan güncellemeler son hali ile gün içerisinde istediğiniz platforma kolayca eklenebilir.

E-Ticaret Entegrasyon Firmaları olduğunu belirten firmalar aslında karşı yazılım firması ile anlaşmaları bulunan bu ve işgücü maliyetini tüketicisine ister istemez yansıtan firmalardır.

Tam Entegre Olmuş E-Ticaret Platformları

Tam Entegre Olmuş E-Ticaret Platformları üzerine çalışmalar devam etmek ile beraber şu aşamada bu konu ile ilgili tam entegrasyon sağladığını iddia eden firmalar yanılıyor. Tam entegrasyon yapay zeka temelli sağlanması gereken oldukça komplike ve zahmetli bir çalışma. Geldiğimiz aşamada yapay zeka üzerinden tam entegrasyon konusu Türkiye de devlet dolayısı ile üniversiteler savunma ve genel sanayi ihtiyaçlarına uygun robotik kodlama üzerine yapılan çalışmalar ile ağırlıklı ilgilendiği için bu konu tamamen e-ticaret entegre çözümleri sunan ya da hedefleyen kurumsal yazılım firmalarının üzerinde.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği ikinci dünya savaşının içerisinde roket bilimini oldukça geliştirdi. Her iki tarafta savaş sonrası ele geçirdikleri Nazi bilim adamlarının ve aralarındaki rekabetin ortaya çıkardığı insanüstü mühendislik çabaları ile 1950 li yıllarda başlayan uzay programlarını Amerika nın Aya varması ile o günün koşullarında en yüksek noktaya ulaştırdılar.

İlk dış uzaya çıkma başarısını gösteren Sovyetler ise uzay istasyonu projesini ayrı bir koldan geliştirdi ve faaliyete geçirdi. Sovyetlerin dağılması sürecinde Rusya Amerika nın teklifi üzerine uzay istasyonu projesine maddi ve fizikken ortak oldu. Yöneticilerin neredeyse imkansız olduğunu düşündüğü bu iki bağımsız bilimsel çalışmanın mühendisler tarafından entegrasyonu düşünüldüğünden çok daha kolay oldu.

Çünkü tamamen bu iki ayrı dil, kültür ve eğitim biçimi temelde aynı matematik, fizik kuralları üzerinden hareket ettiği için sonuç çok başarılı oldu. E-Ticaret entegre çözümleri içinde temelde aynı durum söz konusu.

Bizim Avrupa birliğine entegrasyon sürecimizde Türk siyasetinin en önemli aktörlerinden mühendis kökenli 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel in gazetecilerin ısrarlı ‘Net söyleyin Avrupa Birliğine girilecek mi?’ sorusu üzerine gülüşmelere yol açan verdiği muzip cevap,‘Bak güzel kardeşim, bir şeyin, bir şeye girebilmesi için, diğer şeyin açılması gerek.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER