E-Ticaret

E-Ticaret Gümrük Limiti

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

30 Eylül 2019 16:48:00
0Yorum
376Okunma

E-Ticaret Gümrük Limiti ile ilgili şu aşamada herhangi bir sınırlama yoktur. Daha önceden var olan 150 TL kadar alışverişlerde vergi muafiyeti Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kaldırıldı. E-Ticaret gümrük limiti olarak adlandırılabilecek Mikro İhracatta halen 7.500 Euro 150 Kg sınırındaki gönderilerde KDV iadesi alınabilmekte.

Gümrük Nedir? sorusunun yanıtı bir ülkeye dışalım yoluyla giren ya da herhangi kimsece getirilen yabancı mallarından alınan yasal vergi ve inceleme işlemlerine verilen isimdir. Bu e-ticaret gümrük limiti gönderi yapılan ülkenin kendi hukuku ile sınırlayabileceği bir alandır. Bu nedenledir ki söz konusu gönderi yapılacak ülkeler ile ilgili pazar araştırması yaparken bölgesel kargo maliyetlerinden tutun bahsettiğimiz çeşit ambargo ya da sınırlamalara oldukça fazla dikkat edilmeli. Bu çeşit bir ihracat yaparken teşvikler de dikkate alınmalıdır ki örneğin Mikro İhracat teşviki sınırları içerisinde ticaret yaptığınızda zaten yetkili hızlı kargo firması adınıza gümrük işlemlerini yürütmekte.

Mikro İhracat KDV iadesi ya da KDV siz gönderi işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmalarına verilen işletme evraklarınıza istinaden yönetilen bu süreç sonrası deniz, hava ya da kara taşımacılığı için hazırlanan Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimento ile KDV iadesi alınabilmekte ve iç piyasaya oran ile %18 daha kârlı bir ticaret yapılabilmekte.

Yurtdışı Gümrük Limiti

Yurtdışı Gümrük Limiti ile ilgili yukarıda da bahsettiğim gibi gönderi yapılacak ülkenin sınırlamaları ile ilgilidir. Normal şartlar altında herhangi bir gönderi limiti söz konusu olmaksızın yurtdışı ile ticaret yapabilirsiniz.

Gümrük Vergisi Hesaplama

Gümrük Vergisi Hesaplama konusunda muhasebenizden destek alabilirsiniz ancak mikro ihracat yapıyorsanız bu ve benzeri gümrük masrafları yetkili hızlı kargo firması tarafından kargo maliyetlerinin içerisine yerleştirilerek size fiyat verilir.

Gümrük Vergisi Sınırı ürünler, AB üyesi bir ülkeden geliyorsa %18, ürünler, AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsa %20 oranında alt ölçütler olan ağırlık ve boy gibi unsurlar da devreye girerek ödeyeceğiniz tutar hesaplanıyor. E-Ticaret gümrük limiti olmamasına karşın 150 TL alışverişlerde vergi muafiyeti 2019’da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kaldırıldı.

Yurtdışı Alışveriş Limiti

Yurtdışı Alışveriş Limiti için belirleyici unsur ülkelerdir şu aşamada genelde e-ticaret gümrük limiti söz konusu değildir. Örneğin, Rusya ile politik problemler yaşadığımız dönemde Türkiye’den yapılan yüklü miktarda tarım ticareti sona erdirilmiş ve ambargo uygulanmıştı. Rusya, hatta kendi tarım teşvikleri ile üreticisine beş yıllık üretim planlaması yaptırdığı için sonradan politik durum düzelmesine rağmen alım yapmamıştı.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Alibaba.com un kurucusu Jack Ma nın başarı üzerine güzel bir sözü, “Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.”

E-Ticaret gümrük limiti açısından kısıtlamalar genel anlamda olmasa da mikro ihracat sınırları içerisinde e-ticaret yapmak KDV’siz olması dolayısı ile %18 daha kârlıdır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER