E-Ticaret

E-Ticaret Gümrük Muafiyeti

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

01 Ekim 2019 16:06:10
0Yorum
290Okunma

E-Ticaret Gümrük Muafiyeti e-ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro’yu aşmayan ürünlere tanınan e-ticaret gümrük muafiyeti Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kaldırıldı. 150 Euro’yu geçmeyen kitap ve benzeri basılı yayınlardan ise vergi alınmaması öngörülüyor.

Gümrük İncelemesi düşünüldüğünün aksine sadece bir vergi incelemesi değildir. E-Ticaret gümrük muafiyeti denilince aklınıza incelemeden geçmeden bir ürünün farklı bir ülkeye sokulması gelmemeli. Her ülke uluslararası hukuka uygun bir şekilde kendi kanunları kapsamında inceleme yapma hakkını saklı tutar. Bu Xray incelemesinden, eğitimli köpekler ile koku incelemesine ya da ürünlerden numune alınmasına kadar yapılabilecek bir güvenlik çalışmasıdır. Bu ve benzeri incelemelerden e-ticaret gümrük muafiyeti ile muaf olunmaz.

E-Ticaret kapsamında kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro’yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı ki 75 Euro olan limit önce 30 Euro’ya, 2016 yılında da 22 Euro’ya çekilmişti.

Mikro İhracat

Mikro İhracat KDV iadesi ya da KDV siz gönderi işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile yapılmaktadır. Kargo firmalarına verilen işletme evraklarınıza istinaden yönetilen bu süreç sonrası deniz, hava ya da kara taşımacılığı için hazırlanan Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimento ve fatura ile KDV iadesi alarak iç piyasaya oran ile %18 daha kârlı bir ticaret gerçekleştirilebilir. Bu uygulama e-ticaret gümrük muafiyeti konusundan bağımsız bir şekilde küçük ve orta büyüklükte işletmeleri ihracata teşvik etme amacı gütmektedir.

E-Ticaret Gümrük Vergisi

E-Ticaret Gümrük Vergisi ETGB yetkili hızlı kargo firmaları tarafından gümrük masrafları dahil olarak yürütülmektedir. Mikro İhracatta kargo firmalarına bir kereye mahsus bazı şirket evraklarınızı sizden alarak sonraki yurtdışı kargo işlemlerinizi aynı yurtiçi kargo işlemleri gibi yönetebilmekteler. Mikro İhracat kapsamı konularda ayrıca bir gümrük müşavirliği hizmeti almanıza gerek kalmaz.

E-Ticaret Gümrük Masrafları bölgelere ayrıca kargo firmalarına göre farklılıklar göstermektedir ki gönderilerinizin ağırlık ve hacmi de bu fiyatları doğrudan etkilemekte.

Yurtdışına E-Ticaret

Yurtdışına E-Ticaret yapmak özellikle son dönemde ciddi ilgi gören bir alan. Bunun iki nedeni söz konusu, e-ticaret gümrük muafiyeti konusundan bağımsız bir şekilde ihracatta %12’lerde rekor kırılması ve e-ticaret pazarının senelik %40’larda bir büyüme izlemesi bu konuda en büyük etkendir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Gümrük konusu kaynaklı özellikle doğu ve güneydoğu sınırlarımız ciddi problemlidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin dış destekli iç çekişmeler ve çalkantılarla engellenen uzun vadeli planlarından biri olan sınırın Musul Kerkük hattına indirilmesi projesi en hassas konulardan biridir. 2.000 metre 4.000 metre aralığında sınır noktalarından güvenliğin sağlanması askerî açıdan çok zordur. Cumhuriyetin ilk yıllarında ki en önemli konularından olan Hatay meselesinin hallolmasıyla Kıbrıs konusu ele alınmış ancak Musul Kerkük ve ihtilaflı olan adalar konusuna gereğince eğil ilememiştir. Hudut namustur, gümrük ise hakimiyet hakkımızdır.

Zamanında Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığını kurucusu olan müdürümüz güneydoğuda ahaliye ve kanaat önderlerine kahvehane, lokanta gibi umuma açık yerlerde kaçakçılık konusunun yanlış olduğu sınır ticaretinin sınır kapılarından Gümrük ödemesi ve incelemesi yapılarak gerçekleşmesi gereğini anlatırken, kimi kanaat önderleri, “Biz bin yıldır bu işi yaparız, sınır senin sınırın, karşıdaki benim akrabam, ben buna ödeme yapmam.” şeklinde karşılıklar vermiştir.

Gelinen noktada üzücü bir şekilde güney sınırımız son derece müdahaleye açık bir durumdadır. İçe kapalı bir ekonomiyi günümüz şartlarında savunmak mümkün değildir ancak egemenlik hakkımız olan hudut savunması ve Gümrük konusunda dirayetli politikalar yürütülmelidir.

E-Ticaret gümrük muafiyeti konusunun kaldırılması genel anlamda düşündürücüdür.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER