E-Ticaret

E-Ticaret Güven Damgası

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

02 Ekim 2019 15:34:15
0Yorum
215Okunma

E-Ticaret Güven Damgası Resmî Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi. E-Ticaret güven damgası hakkında tebliğ ile e-ticaret siteleri için güvenilir ve yeni bir sisteme geçildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’de tek e-ticaret güven damgası sağlayıcı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni yetkilendirmiştir.

Güven Damgası Nedir sorusunun en sağlıklı yanıtı, bu damga açık bir şekilde e-ticaret tüketicisine alışveriş yapacağı sitede asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standardının bulunduğunu belirtir. E-Ticaret güven damgası hakkında tebliğ’in dördüncü maddesinde güven damgası, “Bu tebliğde öngörülen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ayrıca aracı hizmet sağlayıcıya verilen elektronik güvenlik işareti.” olarak tanımlanmıştır.

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) kontrol alanı var iken bu çeşit bir damga zorunlumu dur denildiğinde ise söylenilebilecek şey şudur, hayır. Ancak hızla gelişen bir alanda kullanılan e-ticaret de güven amacı güden çalışmalardır. Ana amaç tüketiciye elektronik ortamda ticari güvenin devlet ve kurumları aracılığı ile verilmesidir ki unutulmamalı güven ticaretin asli unsurudur. Hiçbir denetlene bilirliği olmayan açık kaynak yazılım e-ticaret sitelerine güvenmek yanlış olur.

E-Ticaret Güven Damgası Nasıl Alınır

E-Ticaret Güven Damgası Nasıl Alınır konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şu aşamada tek yetkilidir. KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)da kullanılan zaman damgası ile karıştırılmamalıdır. Tamamen ayrı iki farklı konudur ki güven damgası bir e-ticaret sitesinin konu ile ilgili işlem yapma yetkisinin işaret olarak sitesinde yer alması anlamına gelir.

E-Ticaret Güven Damgası Zorunlumu

E-Ticaret Güven Damgası Zorunlumu kesinlikle hayır. ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) bir kontrol alanı olarak e-ticaret sitelerine devletçe zorunlu kılınsa da e-ticaret güven damgası tamamen müşteride asgari işlem takibi yasal olarak yapılabilir algısı yaratmayı amaçlamaktadır.

E-Ticaret Güven Damgası Olan Siteler pek tabi ki olmayanlara oran ile farklı algılanabilecek olsa da bu noktada unutulmaması gereken ödemelerin Sanal Pos üzerinden yapılacağı için banka sorumluluğu bulunmasıdır. Olası bir dolandırıcılık durumunda Türk Bankacılık Sistemi içerisinde de sorumluluk olacağı için denetleme çok yönlüdür. Bankalar resmi evraklar ve yeterlilik olmadan sanal pos veremezler.

E-Ticaret Güvenlik Kaygısı

E-Ticaret Güvenlik Kaygısı her daim olacak bir durum ancak sosyal medya da özellikle sipariş edilen ürün ve gelen ürün gibi görece komik paylaşımlar ile e-ticaret kötülense de son beş yılda e-ticaret kullanıcılarının %95’i alışverişlerini sağlıklı bir şekilde tamama erdirdiğini ifade edecektir. Normal perakende ticaret ne derece güvenli ise e-ticaret de profesyonel gözlerde o derece güvenilirdir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

H.Z. Mevlana’yı aydınlatan sohbet Şeyhi Şems’in ya da ona atfedilen muhteşem güzellikte sözlerden biri, “Güvendiğiniz dağlara karlar yağdığında, en güzel çare dağ ile karı baş başa bırakmaktır. Gün gelip karlar eridiğinde, dağ yolunuzu gözleyince en güzel cevap, başka bir dağdan selam yollamaktır.”

E-Ticaret güven damgası ticaretten değerlendirilebilir bir unsurdur.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER