E-Ticaret

E-Ticaret İçin Neler Gerekli

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

25 Temmuz 2019 12:37:09
0Yorum
254Okunma

E-Ticaret İçin Neler Gerekli olduğu ile ilgili en önemli başlık resmi bir ticari unvan yani şahıs, limitet veya anonim şirket olarak bir ticari faaliyet. Unutmayalım e-ticaret için neler gerekli dediğimizde ödeme alabilmek adına bankacılık hizmeti almak için vergiye tabi Türk Ticaret Hukukuna uygun bir şirket yapılanmanız olması ve sonrasında iyi bir e-ticaret yazılımı.

E-Ticaret Sitesi Nedir sorusunu kısaca yanıtlamak gerekir ise normal ticari faaliyetinizin dijitalleştirilmesi için web sitesinin çok daha gelişmiş bir versiyonudur denebilir. Arka planda sizin yönetiminizde olan dijital pazarlama etkinliklerini yürütebileceğiniz bir panele sahip gelişmiş bir web sitesi sistemidir. E-ticaret için neler gerekli noktasında ise yazılım sizin ticari mağazanız olacağını için bu noktada kurumsal bakış açısına sahip ve gelecek vizyonu olan yazılım firmalarını tercih etmeniz en sağlıklısıdır. Özellikle açık kaynak yazılımlar ile ilgili ekran donması, virüs ataklarına karşı savunmasız ve beklentinizin oldukça altında tasarımlara gereksiz fiyatlar ödemektensee-ticaret için neler gerekli noktasından hareketle sitenizin de olmasını istediğiniz özellikler ile ilgili detaylı bir araştırma geliştirme çalışması yürütmeniz ne aradığınızı tam olarak belirlemeniz açınızdan çok önemlidir.

E-Ticaret Sitesi Örnekleri

E-Ticaret Sitesi Örnekleri üzerinden inceleme yapmak isteseniz aşağıdaki başarılı örnekler size yardımcı olacaktır.

 • www.sekerogluonline.com.tr
 • www.motoryat.com
 • www.biokent.com
 • www.freevisiontr.com
 • www.moderntarih.com
 • www.zeqmoda.com
 • www.adiyorem.com.tr
 • www.qazzaq.com.tr
 • www.alaskakurkevi.com
 • www.mobilyabulsam.com
 • www.ototamircim.com

E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum

E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum dediğiniz noktada yapacağınız çalışma özel yazılım statüsüne girecek ve zaman, emek ayrıca öngörülemeyen giderlerden kaynaklı oldukça maliyetli bir çalışma olması oldukça olası. Özel yazılım yaptırmaktansa bu ve benzeri nedenler ile e-ticaret için neler gerekli denildiğinde aslında geliştirilmeye açık hazır yazılım paketleri ile bir çalışma yürütmek en akılcı yöntemlerden biridir.

E-Ticaret Sitesi Yapmak dışarıdan göründüğü kadar kolay bir faaliyet değildir. Unutmayalım kötü bir e-ticaret sitesi başarısız bir ticari girişim olmaktan öteye geçemez.

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar son dönem çoğalmakla beraber konu ile ilgili hizmet devamlılığı konusunda etik çalışan firmalar ancak uzun soluklu bir süreç izleyebiliyor ki aslında bu firmalar arasında ayırt edici bir özellik. Marka değeri yüksek olmasına rağmen hizmet eksikliği olan firmalarda olsa da e-ticaret için neler gerekli noktasında en önemli ayağınız olan site kurulumunda özellik ile işin ilerlediği süreçte size teknik destek anlamında zorluk çıkartmayacak firmaları tercih ediniz.

E-ticaret yazılımın da kurumsallığın önemi firma ile olası sorunlar yaşadığınızda konuyu çözüme kavuşturmak adına size yardımcı olabilecek denetleyici kurumların gözetiminde hizmet vermesidir. Özellikle BTK lisansı olmayan firmalardan alacağınız hizmeti denetleyecek ya da şikâyet edebilecek noktanız çok az denebilir yani sadece tüketici hakem heyetine konuyu taşıyabilirsiniz ki burada da elinizde bir sözleşme ya da taahhütname bulunması gerekir. Kurumsallığın önemi yapılan iş ile ilgili yetkin olmanın yanı sıra yetkilide olmayı gerektirir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

İpten adam alma sözünün kaynağını bilmek ister misiniz? Geçmiş zamanlarda adamın biri cinayetten içeri atılır. Bir avukat bulunur adama. İlk görüşmelerinde avukat “Merak etme seni kurtaracağım” der.

Adam da avukata güvenir ve mahkemeye çıkar. Karar ise idamdır! Adam doğal olarak avukatına kızar, köpürür. “Hani beni kurtaracaktın?” der. Avukat da “Sen merak etme. Bu daha bir şey değil karar düzeltmeye var. Seni kurtaracağım” yanıtını verir.

Dava karar düzeltmeye gider. Ama, mahkemenin verdiği idam kararı bozulmaz, tersine onaylanır! Adam yine avukatına döner ve sorar, “Hani temyizde beni kurtaracaktın?” Avukat gayet sakin biçimde, “Dur daha, bu karar mecliste oylanacak. Seni kurtaracağım” der.

Dava Meclise gider, ama orada da idam onaylanır! Darağacı kurulur, adamı sandalyeye çıkarır, boynuna ipi geçirirler. Bu sırada avukatı ile göz göze gelen adamın öfkesi bakışlarına yansımıştır. Avukat ise halen son derece sakindir. Gözleriyle işaret ederek, merak etmemesini, onu kurtaracağını anlatmaya çalışır.

Adamın ise artık umudu kalmamıştır. Cellat gelir, adamın altındaki sandalyeyi iter ve talihsiz adam boynuna geçirilen ipte sallanmaya başlar.

O sırada avukat, kalabalığı yararak darağacına doğru koşmaya başlar. Merakla ne yapacağını anlamaya çalışan celladı bir hamlede geçer, ipi keserek adamı kurtarır. Doğal olarak ortalık karışır, bu kez hem idam mahkûmu hem de avukatı yakalanır.

Avukata bunu neden yaptığı sorulunca yanıtı şöyle olur, “Bu adam idam mahkûmuydu. Siz de onu idam ettiniz. Adamın ölüp ölmemesi siz ilgilendirmez. Kanunda ‘idam edilir’ yazıyor, ‘İdam edilerek öldürülür’ yazmıyor. İdam gerçekleşmiştir!” der.

Bu sözler üzerine adamı tekrar idam etmeye cesaret edemeyen yetkililer konuyu meclise iletirler. Meclis zekâsından dolayı avukatı kutlar ve adamı affeder.

Bu olaydan sonra, ilgili kanun maddesi değiştirilerek “Ölene kadar idam edilir” biçiminde yeniden düzenlenir.

Avukatın baştan beri kendinden emin olmasının nedeni iyi bir çalışma yaparak hukuki açıkları bulabilmesinden kaynaklı ki aynen e-ticaret için neler gerekli derken yapacağınız ön çalışmada sizin başarılı olup olmayacağınızı belirleyen ana unsurdur.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER