E-Ticaret

E-Ticaret ile Yurtdışına Ürün Satmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Ekim 2019 14:12:35
0Yorum
281Okunma

E-Ticaret ile Yurtdışına Ürün Satmak sanıldığından çok daha kolay. Özellikle 7500 Euro 150 Kg sınırları içerisinde mikro ihracat kapsamında e-ticaret ile yurtdışına ürün satmak isterseniz hızlı kargo firması tarafından gümrük işlemleri dahil bir gönderide bulunmanız mümkün.

İnternetten Yurtdışına Ürün Satmak özellikle kargo şirketlerinin kapsama alanlarının genişlemesi ve rekabetleri kaynaklı genele yayılmakta. Geçmişte fuar, tanıtım ajansı ve reklam gibi yüksek maliyetli faaliyetlerle girişilen ihracat çalışması artık e-ticaret ile yurtdışına ürün satmak gibi oldukça az maliyetli ve kolay bir hâl almıştır. Ürünlerinizi hangi ülkelere sunmak istiyorsanız o dil seçeneği ile sitenize yükleyip talep yaratma adına dijital pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz. Gelen talepleri ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) yetkisine sahip hızlı kargo firması ile gümrük masrafları dahil bir fiyatla göndermeniz mümkün. Kargo ücretinin ürünün içerisine yerleştirilmesi durumunda da işlem tüketici açısından rahatsız edici olmaktan çıkar. Zaten döviz kuru farkı nedeniyle kendi piyasalarına oranla yedi kat daha ucuza alışveriş yapmaları kaynaklı bu çeşit bir fiyatlandırma e-ticaret ile yurtdışına ürün satmak açısından hiç de rahatsız edici olmaz. Mikro ihracat kapsamına giren ticaretinizde de ayrıca teşvik kapsamında %18 KDV iadesi almanız mümkün.

Yurtdışına Satış Siteleri

Yurtdışına Satış Siteleri genelde B2C (Business to Consumer) İşletmeciden Tüketiciye ürün satışı yapılabilen çoklu dil ve para birimi ile ülke bazında tanımlanmış B2c modeline E-İhracat modeli denir.

Yurtdışına Ürün Satmak Kargo

Yurtdışına Ürün Satmak Kargo firmaları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilse de daha yeni gelişen bir alan olması ve döviz kuru farkı kaynaklı gönderi ücretleri bizlere oldukça yüksek gelmektedir. Zaman ile e-ticaret ile yurtdışına ürün satmak geliştikçe ve yaygınlaştıkça rekabet kaynaklı bu fiyatlarında aşağıya çekilmesi olasıdır.

Yurtdışına Mal Göndermek konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu gümrük işlemlerinde örneğin gıda ve benzeri sorun çıkartmayacak ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca kargoların hızla ulaştırılması adına karga tulumba nakledildiğini unutmayarak kırılgan ürünleri çok tercih etmeyiniz.

Yurtdışına Ürün Satmak Forum

Yurtdışına Ürün Satmak Forum konusu olabilecek bir alandır. Özellikle geçmişte gümrük müşavirliği hizmeti almış firmalara oldukça enteresan gelir. Çünkü konu oldukça teferruatlı ve değişiklik gösteren bir mevzuata sahip olduğunu bilenler sadece bir kargo firmasının bu süreci yönetmesine inanmayabilir ancak durum bu. Gelişen zamanla küreselleşmenin etkileri özellikle e-ticaret ile yurtdışına ürün satmak konusunda daha da kolaylıklar sunacak gibi gözükmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Kıbrıs’ta Rumlara karşı direnen illegal/gizli Türk yeraltı örgütü 1 Ağustos 1958'de Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) adı altında kuruldu. 1958’de Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Kurulu (Özel Harp Dairesi’nin) başkanı Daniş Karabelen tarafından adaya gönderilen Albay Rıza Vuruşkan’ın (Kod adı “Bozkurt”) başında bulunduğu gönüllülük esasına dayalı Türk subay ve aralarında Kıbrıslı gençlerle beraber lider kadrosunda Rauf Denktaş'ında (Kod adı “Toros”) bulunduğu teşkilat. O dönemde Rumlar arasında korkularından Denktaş’la ilgili birçok efsane kulaktan kulağa dolaşıyordu. EOKA, Yunan mitolojisinde intikam tanrıçası adı verilen “Nemesis” ismini Denktaş'ı tanımlamak için kod olarak kullanıyordu. Bu teşkilat tüm engellemelere rağmen silahları Kıbrıs içerisine sokarak harekata zemin hazırladı.

Türk ordusunun 20 Temmuz 1974 müdahalesine Türkiye “Mutlu Barış Harekâtı” adını verdi. Rumlar ise “Tanrı’nın Kırbacı” diye de bilinen ünlü Batı Hun İmparatoru Attila’dan esinlenerek, “Attila Harekâtı” diyordu. Rahmetli Türk büyüğü Rauf Denktaş’ın güzel bir sözü, “Seveceksiniz, âşık olacaksınız. Evleneceksiniz, çocuklara kavuşacaksınız. Gün gelecek, bir sevgili size “gel” diyecek. Bunların hepsini kenara bırakarak gideceksiniz. Çünkü o gel diyecek sevgili vatandır, millettir, bayraktır.”

E-Ticaret ile yurtdışına ürün satmak tabii ki TMT faaliyetleri ile kıyaslanamaz ancak e-ticaret de karşınıza çıkacak zorluklar ve imkânsızlıkların sizi güçlü kılmasını sağlayacağına örnektir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER