E-Ticaret

E-Ticaret İstatistik

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

25 Nisan 2019 17:31:15
0Yorum
581Okunma

E-Ticaret İstatistik ler üzerinden incelendiğinde herkesin talep edebileceği bir konu. Pazar payı olarak e-ticaret istatistik leri üzerinden incelenir ise dünya perakende sektörü ticaretinin %8,5 e-ticaret üzerinden gerçekleşmekte. Perakende sektörünün de son dönemde yoğun katılımları ile Türkiye e-ticaret pazarı senelik %35 büyüme oranı ile ilerlemektedir.

E-Ticaret Verileri aslında hangi açıdan bakmanız ve ilerlemenizin daha sağlıklı olacağının bir haritasını çizer.

Örneğin e-ticaret istatistik leri dünya geneli ödeme alışkanlıklarını Kredi Kartı %53, Havale %43, Banka Kartı %39 dur ama bölgelere göre dağılım aşağıdaki şekildedir.

  Kredi Kartı Havale Banka Kartı Kapıda Ödeme
Batı Avrupa %44   %42  
Doğu Avrupa %46 %56   %57
Kuzey Amerika %74 %38    
Güney Amerika %65 %36 %41  
Orta Doğu %46   %11 %64
Afrika     %52 %54
Pasifik Asya %57 %37    
Çin   %86   %49
Hindistan     %71 %83


E-İhracat Verileri

E-İhracat Verileri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nın resmi olmayan dış ticaret rakamlarına göre toplam ihracata oranı sadece %0,3 seviyesinde yani e-ticaret istatistik lerine göre 158 Milyar Dolar ihracatın şu aşamada sadece 400 milyon dolarını e-ihracat ile gerçekleşmiş ki gelişmiş ülkelerde bu oran %10 seviyesine ulaşmış durumda. Ülkemizde de ihracata yönelik teşvikler ve kur farkı etkileri kaynaklı bu azarın kısa bir zaman da %10 seviyelerine ulaşması olasılık dahilinde.

Öyle ki e-ticaret pazarı yıllık anlamda %35 e yakın büyürken yan sektörlerini de olumlu etkilemekte, kargo firmaları ulusal ve uluslar arası gelirlerinin %40 a yakınını e-ticaret ten kazanmakta.

Dünyada E-Ticaret İstatistikleri

Dünyada E-Ticaret İstatistikleri detaylı incelenir ise  e-ticaret istatistik leri adına tüm gelişmeler son 25 yıl içerisinde gerçekleşti. Örneğin sektörel bazda bakacak olursak e-ticaret satışları aşağıdaki oranlarda ilerlemekte.

%26 Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek

%16 Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri

%13 Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu

%8 Sağlık, Güzellik, Gıda ve İçecek

%7 Oyuncaklar, Video Oyunları, Spor Malzemeleri

%3 Küçük Ev Aletleri, Mobilya, El Aletleri, Bahçe Ekipmanları

Türkiyede E-Ticaret İstatistikleri üzerine hareket edecek olursak en başarılı olan e-ticaret firmalarının perakende sektöründen gelmediği görülmekte. Dünyada %8,5 olan perakende sektör katılımı Türkiye de %3,5 ve her konuda olduğu gibi bu fark da kısa zamanda kapanacak olduğundan Türk girişimcisinin pazardan pay alması kaçınılmaz.

E-Ticaret Hacmi

E-Ticaret Hacmi Dünyada e-ticaret sektörünün satış hacmi 2,4 Trilyon Dolar iken Türkiye nin ise 10,2 Milyar Dolar yani %0,5 ve bu ticaret dehası olan Türk insanının teknoloji yatırımları ile kısa zamanda arttırabileceği bir oran.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Gelmiş geçmiş en acımasız liderlerden Josef Stalin in bilindik bir sözü ‘Bir kişiyi öldürmek cinayet, on kişiyi öldürmek katliam, yüz kişiyi öldürmek trajedi, bir milyon insanı öldürmek ise istatistik olur.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER