Bilişim Teknolojileri

E-Ticaret Kargo Web Servisleri

SSS

Ediz AYYILDIZ,
Editör

20 Ocak 2020 10:24:52
0Yorum
58Okunma

E-ticaretin yaygınlaşması, internetin yediden yetmişe herkes tarafından kullanılabilir olması ile birlikte, e-ticaret sitelerinin işlem hacimleri arttı. Sipariş sayısındaki artışlar, hazırlanan ürünlerin kargo şirketlerine iletilmesi, müşterilerin bilgilendirilmesi gibi süreçler için gereken zamanı daralttı ve haliyle daha hızlı yapılmaya çalışılan manuel işlemler birçok hatayı da beraberinde getirmekte.

E-Ticarette Kargo Servisleri

Öte yandan bu işlemlerin daha rahat yapılması ve hata payının en aza indirilmesi için personel ataması yapılması ise ek maliyet anlamına gelmekte.

Hem maliyet ve hata payını en aza indirgeyip hem de zamanı üst düzey verimli kullanarak e-ticarette başarınızı hızla tırmandırmanın yolu, kargo web servisi ile entegre olmuş bir e-ticaret alt yapısıdır.

Yazılımların birbirleri arasında iletişim kurup haberleşmeyi sağlaması ancak web servisleri ile mümkündür.

Kargo Web Servisi (Api) Nedir?

Kargo web servisi kullanılmıyorsa sipariş bilgilerinizi geleneksel yöntemlerle kargo firmasına vermeniz gerekir. Bu da sizin için ciddi bir zaman kaybına neden olur. Siparişlerinizin yoğun olduğu zamanlarda kargo bilgileriyle tek tek uğraşmak tüm zamanınızı alacaktır.  Kargo web servisi ise tam bu noktada yardımcınız olur.

Kargo web servisi ile birlikte e-ticaret sitenize gelen siparişlere ait tüm bilgiler entegrasyonunuz bulunan kargo firmasına aktarılır. Böylece en kolay ve hızlı şekilde, olası hataları minimum seviyeye indirerek maliyetlerinizi düşüren bir sistem sağlanmış olur.

Kargo Web Servisi (Api) Nasıl Çalışır?

Kargo web servisi ile e-ticaret sitenizde oluşturulan siparişlerin bilgilerini anlaşmalı olduğunuz kargo firmasına gönderebilirsiniz. Siparişin içindeki müşteriye ait ad-soyad, adres, telefon vb. bilgileri siteniz üzerinden alarak çalıştığınız kargo firmasına iletir.

Kargo firmasına, e-ticaret siteniz üzerinden giden bilgiler ile birlikte sizin sisteminiz ve kargo şirketi arasında bir barkod kodu oluşturulur. Sisteminizin size sunacağı barkodu alarak kargo gönderiminde kullanabilirsiniz. Bu barkodun çıktısını alarak ya da kargo poşetinin üzerine yazarak kargo şubesine teslim ettiğinizde alıcının bilgileri şubedeki personelin ekranında görünecektir. Ve gönderim bu bilgiler doğrultusunda sağlanacaktır.

Bu işlemler gerçekleşirken adres veya alıcı adındaki yazım yanlışları ya da hatalar en aza indirilmiş olacaktır. Müşterilerinizin yaptığı yanlışlıkları ise kargo firmasına gönderinin teslimi sırasında düzelttirebilirsiniz. Genel anlamda size büyük bir zaman ve para tasarrufu imkanı sağlayacaktır.

Kargo web servisinin bir diğer avantajı ise sipariş takibini kolaylaştırmasıdır. Api sistemi ile müşteri ya da siz kargonun durumunu hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Müşterinin kargosunun durumunu her kontrol etmek istediğinde takip numarasını kargo sistemine girmekle uğraşması yorucu ve sıkıcı bir işlemdir. E-ticaret sitenize bağlanarak ya da e-mail yoluyla gönderdiğiniz takip linkine tıklayarak gönderisinin durumunu sorgulaması çok daha kolay ve hızlı bir yöntemdir. Aynı zamanda müşteri memnuniyetini sağlama açısından da oldukça önemlidir. Sipariş takibini takip kodu girerek sağlama durumunda siparişlerde karışıklıklarda meydana gelebilmektedir. Bu tarz geleneksel yöntemlerle çalışan e-ticaret sitelerinde bu gibi durumlar çok sık yaşanmaktadır.

Kargo Web Servisi Neden Gereklidir?

Kargo gönderileri ve bu gönderilerin takibi açısından sağlanan kolaylıklar ile zaman kayıpları ve gereksiz çalışan maliyetleri önemli miktarda azalır. El ile yapılan sipariş gönderimlerindeki hata riskleri en aza indirgenmiş olur. Sağlanan kolaylıktan dolayı müşteri memnuniyetiniz artmış olur.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER