E-Ticaret

E-Ticaret Kredisi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

04 Ekim 2019 13:16:10
0Yorum
271Okunma

E-Ticaret Kredisi olarak tanımlanan aslında normal bir kredidir ancak resmi kurumsal e-ticaret yazılım firmalarından fatura ile temin edildiği takdirde devlet tarafında destekler den faydalanılabilmekte ki ayrıca e-ticaret kredisi leasing kapsamına da girmektedir.

Mikro Girişimci Kredisi ise öncülüğünü Türkiye’de Amerikan bankalarının yaptığı evde çalışan genelde hanım ya da beylere destek amaçlı çok düşük faizlerle ve yüksek vadelerle verilen veya hibe edilen krediler. Artık günümüzde çok sayıda kişi serbest (Freelance) bir çalışma şeklini tercih ediyor ki bunun çok geniş sosyoekonomik bir tabanı söz konusu. Bu noktada e-ticaret oldukça kârlı bir alan oluyor ki çok sayıda girişimci bu alana yöneliyor. Ancak bahsi devamlı geçen e-ticaret kredisi gibi teşvikler ve hibeler ile ilgili nasıl faydalanılıyor kimse emin değil. Bu konuda söylenebilecek en doğru şey şu öncelikle projenizi hayata geçirip yaptığınız tüm ödemeleri kurumsal firmalar aracılığı ile yapıp faturalandırın. Çünkü sadece projeye ön ödeme yapılan çok nadir teşvikler mevcut. Bu noktadan hareketle e-ticaret kredisi olarak da leasing ile %1 KDV üzerinden resmi kurumsal yazılım firmalarından e-ticaret sitesi kurdurup ürüne ödemeyi yapabilirsiniz.

İş Geliştirme Kredisi

İş Geliştirme Kredisi olarak verilen krediler aslında tamamen KKB (Kredi Kayıt Bürosu) skorunuz ile alakalıdır. Bazı durumlarda BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) kararı ile kimi iş kolları ya da miktarlarda KKB skoru aşağıya çekilebilir resmi yazısı gelmeden sadece banka inisiyatifi ile kredi verilemez. Bankacılık sistemi o kadar gelişkindir ki şu aşamada devlete olan vergi borcunuzdan tutun aldığınız trafik cezalarına kadar banka ekranlarında yetkililer bilgilerinize ulaşabilir.

E-Ticaret kredisi konusunu özel yapan ise kullanım alanıdır. Özellikle ihracatta kullanacaksanız e-ticaret i çok sayıda teşvikten faydalanabilirsiniz.

Kobilere Özel Kredi

Kobilere Özel Kredi denildiğinde anlaşılması gereken aslında belirli sınırlar içerisinde ticari nedenini açıklamaksızın ama tamamen ticari amaçla kullandırılan kredidir. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler anlamına gelen Kobiler devlet açısından önemli bir vergi geliri oluşturduğu için ve genel refah seviyesine olumlu katkılarda bulunulması adına devlet tarafından bu şekilde desteklenmektedir.

Kobilere Destek Kredisi ise son dönemde ağırlıkla Kobilerin e-ticaret konusuna yönelmesi kaynaklı e-ticaret kredisi ne everilmiştir. En az maliyetle yapılan iş kollarından olan internet alışverişine yönelen Kobilere bankalar sıklıkla e-ticaret kredisi önermekte.

Kredilerde Kübik Ödeme Sistemi

Kredilerde Kübik Ödeme Sistemi aslında bankalar tarafından çok vurgulanmasa da kredi alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Örneğin, e-ticaret kredisi ödemelerinizi ters bir piramit şeklinde düşünün. 24 aylık bir e-ticaret kredisi nde ilk aylarda ödediğiniz 100 TL’nin 90 TL’si faiz 10 TL’si ana para ise bu krediyi 6. ayında kapatırsanız sadece faiz ödemiş ve yüksek bir kapanış rakamı ödemiş olursunuz. Bu neden ile e-ticaret kredisi almadan önce ödeme planının mail yolu ile paylaşılmasını talep edin. Eğer aylara adil bir faiz anapara dağılımı yapıldığını görürseniz o kredi anlaşmasını yapınız.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Benjamin Franklin, 17 çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının 10. oğlu olarak dünyaya geldi. On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi James'in yanına çırak olarak girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1730'da Philadelphia'da bir basımevi ve gazete kurdu. Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı yazılar yazdı. Paratoneri icat eden kişi oldu.

Onun renkli yaşamı, bilimsel ve politik başarıları Amerika'nın devlet olmasında en etkili kurucu babalardan olması yanında Franklin oldukça fazla para ve onur gördü. Ölümünden sonra en fazla iki yüzyıl, sayısız kültürel referanslara onun adı verildi.

Benjamin Franklin uzun zaman boyunca halk tarafından bilinen en yüksek banknot olan yüz doların üzerindeki adam olarak ironik bir şekilde şunu söylemiştir, “Eğer paranın değerini bilmek istiyorsan, git bir kimseden borç para iste.”

Uzun süre çalıştığım bir alan olan krediler ve e-ticaret kredisi ile ilgili şu söyleyebilirim, doğru alınıp, değerlendirildiğinde krediler oldukça faydalıdır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER