E-Ticaret

E-Ticaret Öğrenmek

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

04 Nisan 2019 14:42:04
0Yorum
835Okunma

E-Ticaret Öğrenmek adına kanımca şu aşamada temel bir eğitim yada oryantasyon sonrası konunun direk ortasında çalışarak meslek içi eğitimden daha iyisi düşünülemez.

E-Ticaret Uzmanlığı Bölümü ülkemizde kimi üniversitelerde ve meslek kurslarında sertifikalı temel eğitim olarak verilmekte ama konu e-ticaret öğrenmek adına ise düz mantık yaklaşırsak konunun çıkış noktasına gitmemiz lazım olabilir. E-ticaret öğrenmek için tüm geçmişi 25 seneyi bulan uluslar arası e-ticaret deneyiminde Amazon.com, Alibaba.com, Ebay.com ya da Hepsiburada.com gibi devasa e-ticaret platformlarının kuruluşunda yer alanlar bu konuda eğitimlimiydi? Hayır, kesinlikle parlak insanlar ama lise ya da üniversitelerin temel eğitimleri dışında konu ile ilgili merak, çok çalışmaları ve sonuca giden yollarda çözüm üretme yetenekleri onları bulundukları konuma getirdi.

E-Ticaret Eğitimi Ücretsiz

E-Ticaret Eğitimi Ücretsiz olarak kimi kurumsal e-ticaret yazılım firmaları tarafından da verilmekte olsa da temelde konu ile ilgili başarılı olmak adına yazılım bilmekten çok dijital pazarlama yönünde bir altyapınız olmalı. Bu durum genelde aktif satış üzerine çalışmaktan çok pazarlama birimlerinde görev almış ya da satış yönetiminde bulunmuş insanlar için geçerlidir. Ayrıca tekrardan altını çizmek gerekir ise kanımca hiçbir deneyiminiz olmasa dahi konuya duyulan merak e-ticaret öğrenmek için yeterlidir.

Merak, araştırma ve sorgulama gibi dürtülerinize engel olursanız belki ezber yolu ile bilgi edinirsiniz ama asla gerçek öğrenme deneyimini yaşayamazsınız. İnsanın öğrenme süreci ilgi duyma ve araştırma ile başlar, en sağlıklı öğrenme şeklidir ki temelinde insanın doğada ayırt edici farklılıklara sahip olarak hayatta kalma çabası ve bulunduğu toplumda kabul görme içgüdüsü kaynaklı olduğu söylenebilir.

E-Ticaret Öğrenmek İstiyorum

E-Ticaret Öğrenmek İstiyorum kararını almak bile bir başlangıçtır, sonrasındaki gelişmeler öğrenme şekliniz ile alakalı olarak göreceli olsa da genel geçerli başarılı örneklerden yola çıkacak olursanız e-ticaret öğrenmek adına konunun içerisine girmeniz sizin için en avantajlısıdır.

Ticaret Öğrenmek İçin Kitap arayışına girerseniz genelde başarılı iş adamlarının kendi bakış açılarından tek taraflı yansıttıkları otobiyografik eserler karşınıza çıkar. Bu eserler genellikle bir iç hesaplaşma içerdiği için kişilere kattıkları sınırlıdır.

E-Ticaret Bilgi

E-Ticaret Bilgi edinmenin en kolay olduğu alanlardan biridir. Geçmişte bilgi, belirli sınıflara verilen eğitimler ile kapalı bir alanda tutulması tercih edilen bir konu olsa da günümüz fiziki şartlarında bilginin büyük bir bölümü açık kaynaklarda yer almaktadır. E-ticaret öğrenmek üzerine hareket ediyorsanız bilgi edinmek için yapmanız gereken tek şey araştırmaktır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Sevdiğim ama doğruluğu tartışmalı olsa da etkileyici bir hikaye de, tamamen meslek içerisinde yetişmiş bir Türk iş adamı kendi bankasına zengin hemşerilerini yatırım yapmaya bir türlü ikna edemez ve bir gün Anadolu doğumlu dünyanın en zengin armatörünün İstanbul a geleceğini öğrenir. Armatörün kalacağı otelin lobisinde müstakbel yatırımcılara randevu verir ve randevudan bir saat önce armatörün kaldığı kral dairesinin kapısına gider ve bir şekilde armatöre ulaşır. Kendisine ismi ile hitap edip lobide selam verir ise 1.000 Dolar vereceğini söyler, inanılmaz zengin olan armatör teklife güler ama bu genç iş adamının cesaretini sever ve olur der. Türk işadamı otelin lobisinde bekleyen diğer yatırımcı iş adamlarının yanına gider, bir süre sonra birçok gazeteci ve meraklının arasında lobiye inen dünya zengini armatör genç Türk işadamına döner ve ismi ile hitap ederek selam verir. Rivayete göre genç Türk işadamı ‘önce borcunu öde efendi’ diye karşılık verir. Armatör güler ve gider ama genç Türk işadamı günün sonunda tüm yatırımcıların desteğini alır.

Rahle i Tedris bir görgü ve etki alanı içerisinde yetiştirilme şeklidir. Bir bakıma zamanımızda mizah konusu olan usta çırak ilişkisi. Zamanımız da Anadolu nun temel değerleri oldukça zarar görmüş durumda ve esnaflık denen ulvi bir mesleği hiçbir rahle i tedris ten geçmemiş kişilerin yapması kaynaklı güven bunalımı yaşanmakta.

E-ticaret te de başarılı olanların geçmişine dikkat ederseniz çeşitli sektörlerden büyük firmaların çalışma disiplininden yetişmiş insanlar olduklarını görürsünüz ki bu tesadüfi değildir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER