E-Ticaret

E-Ticaret Sistemi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

08 Ekim 2019 14:38:59
0Yorum
267Okunma

E-Ticaret Sistemi kurulurken eğer başlangıçta yüksek bir yatırımla zaman alan özel bir yazılım yaptırmayacaksanız kurumsal hizmet veren bir yazılım firmasından hazır paket bir e-ticaret sistemi kurdurmak en sağlıklısıdır.

E-Ticaret Paketleri Karşılaştırma ile incelendiğinde temel yazılımsal farklar ve kullanım sıklığına göre aşağıdaki üç ana başlıkta sıralanabilir. E-Ticaret Sistemi kurarken başlangıçta hazır paket kullanılacaksa seçimi yaparken unutulmaması gereken en önemli konular kullanım alanınıza uygunluk ve işlevselliktir.

Her hazır paket yazılım firmadan firmaya eksileri ve artıları mevcuttur ve kullanım alanında sınırlamaları vardır. Bu neden ile e-ticaret sistemi kurarken hazır paket yazılım ihtiyaçlarınız ile %80 örtüşüyor ise oldukça etkili bir şekilde faydalanabilirsiniz. Şu bir gerçek ki teknik terimler ile çok fazla kafa karışıklığı oluşabileceği için seçim yaparken ilgili yazılım firmalarının referansları ve demoları (Örnek Kullanımları) dikkatle incelenmeli. İstediğinize yakın çalışmalar yapılıp yapılmadığını ya da hangi paketlerle yapıldığını daha net anlayabilir ve buna göre yazılım seçerken sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası.
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi, Toplu Ürün Satışı.
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri Üzerinden Komisyon Geliri.

Ücretsiz E-ticaret

Ücretsiz E-ticaret açık kaynak bir yazılımdan tamamen Google SEO (Search Engine Optimization) sisteminden uyumsuz ve dışarıdan bakıldığında dahi profesyonellikten çok uzak hazırlandığı açıkça belli olan e-ticaret sistemi. Ticarette dolayısı ile e-ticaret de başarılı olmak için güven unsuru şarttır. Profesyonellikten çok uzak hazırlanmış bir e-ticaret sistemine kimse kredi kartı bilgilerini girmek istemez.

E-Ticaret Problemleri

E-Ticaret Problemleri sistemsel kökenli ise yani yazılım altyapısı kaynaklı problemlerde eğer kodlamayla ilgili bilgi birikimiz yok ise kesinlikle tedarikçi firmanın teknik desteği ile çözüm üretmelisiniz. Maalesef bu noktada bazı e-ticaret sistemi kuran firmalar kısa vadeli düşünerek müşteri sirkülasyonu zaten olur diyerekten çok basit taleplerde dahi acımasız fiyat politikası izleyebilmekte. Bu neden ile teknik destekle ilgili kurumsal bir hizmet alacağınızdan ve bununla ilgili rakamsal olarak istismar edilmeyeceğinizden emin olduğunuz yazılım firmalarını tercih ediniz.

E-Ticaret Çözümleri konusunda başta yazılım firması yanınızda yer almalıdır ancak konu ile ilgili zaman ile kendi çözümlerinizi üretebilecek duruma gelmelisiniz. E-Ticaret de her problem yazılımsal olarak çözülmemekte. Bazen iyi bir diyalog ile halledebileceğiniz şeylerin farkında olsanız e-ticaret sistemi yönetiminin çok da zor olmadığını farkedersiniz.

Hazır E-Ticaret Sistem Eksikleri

Hazır E-Ticaret Sistem Eksikleri ile ilgili en önemli unsur pazarlama satış ağınıza vereceği olumsuz etkiler olmalı. Kimi zaman görsel açıdan güzel olduğunu düşündüğünüz sitenizi belki de genelinde yavaşlatacak bir eklentinin e-ticaret sistemi içerisinde yer almaması çok ciddi bir müşteri kaybı oluşturmaz. Ancak pazarlama satış ayağında size engel yaratabilecek yazılımsal bir yetersizlik ciddi müşteri kaybı oluşturabilir.

Türkiye’de maalesef kişisel konular ve günlük problemler son derece işe yansıtılmakta olduğu için yazılım firmalarının en büyük eksikliklerinden biri empati yoksunu ve iletişim becerisi gelişmemiş sektör çalışanlarıdır.

Karşısındaki müşterinin taleplerini küçümseyerek yaklaşan ve bu kadar basit bir şeyi nasıl bilemez şeklinde bir tutumla belki, basit ayrıca nazik bir tutum ile kolayca müşteri memnuniyeti sağlamak yerine, sende öğren zihniyeti ile verilen cevapların sonucu orta ve uzun vade de kendilerine müşteri kaybettirir.

İş ile ilgili problemleri kişiselleştirmenin çalıştığı kuruma zarar vereceğini bile bile bu tarz bir tutum izlemek maalesef yazılım firmalarının genetiğinde var. Ancak kira ödeyemeyip teknoparklar da tek bir proje için yalvaracak ve onun da parasını alıp almayacağı meçhul hale geldiklerinde konuyu idrak edebilmekteler. Merkezinde kabul edilebilir müşteri memnuniyeti olmayan firmalar er ya da geç başarısızlığa mahkumdur.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Büyük değer Ömer Seyfettin Türk kısa hikayeciliğinin kurucusu ve Türk edebiyatının en önde gelen hikâye yazarlarındandır. Ayrıca edebiyatta Türkçülük akımının kurucularından olup, Türkçede sadeleşmenin savunucusudur.

En verimli döneminde 36 yaş gibi çok genç bir yaşta zamansız kaybettiğimiz Ömer Seyfettin’in Topuz isimli hikayesinin kısa özeti şöyle. Türklere karşı bir savaş kazanan Eflak’lı komutanlar meydanda naralar atan, içki şişelerinin dibine vuran, coşkulu bir kalabalığa bakıyorlardı. Türklerden kurtulduk diyorlardı. Türkleri hor görüyorlardı.  Halk sevinçten kutlamanın dozunu da kaçırmıştı. Böbürlene böbürlene prenslerinden bahsediyorlardı. Sonra ileri de 300 Türk atlının ve bir elçinin geldiğini görürler. Türkler bize ve prensimize hediye getiriyorlar diye şımarıyorlardı. Elçi yaklaşır ve atından iner, prensin huzuruna kadar meraklı bakışlar altında sakin bir şekilde yaya gider. Elçi yanında getirdiği hediyelerden topuzu alır ve kaldırdığı gibi prensin tepesine indirir. Prensine ezilmiş kafası etraftakilere dehşet verir. Bütün voyvodalar ve zenginler donup kalmış bu Türkü izlemektedirler. Elçi tahta oturur ve “Alın size isyan, isyan edenin sonu budur.” der. 300 Türk atlısı yaklaşık 4000 Eflak’lıyı susturmuştur. Saraydakiler elçinin önünde diz çökerek itaat ederler.

İster istemez farklı bir düzen olsun ya da e-ticaret sistemi olsun düzeni kurmak ve devam ettirmek kararlı bir disiplin gerektirir. E-Ticaret sistemi kurdurmak istediğiniz firmayı tanıyın, eğer disiplinsiz bir çalışan yapısı var ise yaptıkları işte disiplinsiz dolayısıyla başarısız bir çalışma olur.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER