E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi Kurma

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

24 Eylül 2019 14:13:34
0Yorum
327Okunma

E-Ticaret Sitesi Kurma yakın zaman yenilikleriyle beraber gelişen sürükle bırak teknolojisi ile oldukça kolay hale gelebilecek gibi gözükmekte. Ancak bu işin zorluğu ile zorlanmış kişiler için e-ticaret sitesi kurma konusunda uzmanlaşmış kurumsal yazılım firmaları her zaman alternatif olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları aşağıda ana yazılımsal farkları ve ortalama fiyatları üzerinden sıralanmıştır. Bunun dışında açık kaynak yazılımları hazırlayan merdiven altı çalışan çok sayıda yazılımcıda diğer bir seçenektir. Ancak bu tip yarım yamalak çalışmalar için çöpe para atma riskine değmez. E-Ticaret sitesi kurma konusunda hizmet alacaksanız resmi kanallardan (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu v.b.) sonrasında takibini ve şikayetini yapabileceğiniz kurumsal firmalarla çalışmanız gerekmektedir.

 • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası. (1.000$-2.000$)
 • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi, Toplu Ürün Satışı. (2.000$-4.000$)
 • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri Üzerinden Komisyon Geliri. (4.000$-10.000$)

E-Ticaret Sitesi Örnekleri

E-Ticaret Sitesi Örnekleri üzerine aşağıda başarılı birkaç çalışma sıralandı. Bu ve benzeri incelemeleri yapmanın asıl önemi sizin beğendiğiniz e-ticaret sitesini referans alarak ya onu yapan e-ticaret yazılım firması ile çalışmanız gerekir ya da %80 başarı ile aynısını yapabilecek firma ile çalışmanız konusunda fikir edinmenizi sağlar.

 • www.sekerogluonline.com.tr
 • www.motoryat.com
 • www.biokent.com
 • www.freevisiontr.com
 • www.moderntarih.com
 • www.zeqmoda.com
 • www.adiyorem.com.tr
 • www.qazzaq.com.tr
 • www.alaskakurkevi.com
 • www.mobilyabulsam.com
 • www.ototamircim.com

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar çok sayıda olmakla beraber internet araştırması yaparken çok dikkatli olunmalı çünkü bazı e-ticaret sitesi kurma üzerine çalıştığı izlenimi veren firmalar yer sağlayıcı lisansını bir yana bırakın resmi firma dahi değiller. Bu noktada hizmet almayı planladığınız firmanın e-ticaret sitesi kurma konusunda yer sağlayıcı yetkisi var mı? Ya da yazılım hizmetleri sunma üzerine lisanslarını tamamlamış mı? şeklinde bilgileri teyit etmeniz gerekir.

Bilinçli E-Ticaret İşletmecisi olarak bu ve benzeri firmalar ile ilgili bilgi edinme hakkı kapsamında e-devlet üzerinden BTK ya soru sorduğunuzda yetkileri ile bilgilendirilmeniz mümkün. İlerleyen tarihte firma ile yaşayabileceğiniz sorunlar karşısında hem kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyeti aracılığı ile hem de BTK üzerinden haklarınızı arayabilirsiniz. Maalesef ülkemizde tüketici bilinci tam gelişmediği için Avrupa standartlarında bir firma kalitesine ulaşamıyoruz. Bunun bilincinde olan çok uluslu firmalar Türkiye pazarına genelde 2. ya da üçüncü kalite ürünleri sunmakta. Bunun ana nedeni müşterilerin şikayetçi olmaması ya da şikayetlerini devam ettirmemesidir. E-Ticaret sitesi kurma aslında riskli bir alan değil doğru kanallardan doğru hizmetleri sorgulama bilincinde hareket ederseniz tabi.

Seo Uygunluğunda E-Ticaret Yazılımı

Seo Uygunluğunda E-Ticaret Yazılımı Google aramasında üst sıralarda yer almak için sitenizin yazılımında bulunması gereken açılış hızı, anahtar kelimeler gibi özelliklerin bütünüdür.

Seo uygunluğunda bir e-ticaret sitesi sizleri her zaman birkaç adım önde tutar ancak bu devam ettirilmesi gereken bir süreçtir. İlgisiz davrandığınızda bir haftada ilk sayfadan dokuzuncu sayfaya düşmeniz mümkündür.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Geçmişte bir kısa film festivalinde oldukça çarpıcı bir film izlemiştim. Arabasında dualar asılı tesbih çekerek şehirde araç kullanan birinin önüne gece karanlığında ıssız yolun ortasında yalpalayarak yürüyen bir genç beliriyor. Adam önünden çekilmesi için korna çalıyor ve tepki gelmeyince çılgına dönüp küfürler savuruyor ancak genç yine arkasına bakmadan yalpalayarak yolun ortasından yürümeye devam ediyor. Adam arabadaki sopası ile çocuğa zarar vermek için araçtan çıkıyor ve genç çocuğun önüne geçiyor. Genç çocuk sırıtıyor ve o sırada adam konuyu anlıyor, genç çocuk hem zihinsel hem bedensel engelli.

Albert Einstein’nın güzel bir sözü, “Bir önyargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan zordur.”

E-Ticaret Sitesi Kurma önyargılardan uzak ama akılcı çözümler gerektirir ki kurumsal yazılım firmaları size bu konuda destek olacaktır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER