E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

25 Eylül 2019 14:14:09
0Yorum
231Okunma

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler aslına bakarsanız az sermaye çok bilgi ve özgüvendir. E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler arasında diğer ticari faaliyetlere oranla çok daha fazla bilgi birikimi gerekir. Akademik olarak verilen bir bilgi değil iş içerisinde tecrübe edilerek elde edilen bir bilgidir.

E-Ticaret Sitesi Örnekleri üzerine inceleme yaparak bir araştırma geliştirme süreci yürütmek en mantıklısıdır. Bu her şeyden önce aslında bir nevi pazar araştırmasıdır. E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler başında yer alan yazılım seçimi ya da rakip analizi yapabilmek için neticede trend olan e-ticaret sitelerini incelemekte fayda var.

Maalesef ülkemizde pazar araştırması denen kavram gereken ilgiyi görmemekte. Kişisel özelliklerimden ve özellikle bölge yöneticiliği yaptığım dönemden kalan bir alışkanlıkla piyasa ve tüketici davranışlarını yönetme konusunda oldukça yetenekliyim. Örneğin diğer bölge yöneticileri daha önce hiç yapılmamış projeler peşinde vakit harcarken ben daha önce denenmiş yarı başarılı projelerin üzerine farklı bir bakış açısı getirerek başarı sağlardım. Diğer bir çalışma yöntemimde bölgemde başarılı olan benden bağımsız çalışmaların doğru analizini yapıp diğer bölge unsurları ile paylaşmaktı ki bunun adı aslında pragmatik çözümlerdir. E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler içerisinde pragmatizm unutulmamalı, nihayetinde Amerika’yı tekrardan keşfetmeye gerek yok başarılı projelerdeki kusurları bulun ve yok edin.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

E-Ticaret Sitesi Fiyatları göreceli olarak değişiklik gösterse de kurumsal yazılım firmalarında profesyonel hazır e-ticaret paketleri yazılım altyapılarına bağlı bir şekilde ortalamada B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) e-ticaret sitesi fiyatları 1,000 – 2,000 dolar, C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) e-ticaret sitesi fiyatları 2,000 – 4,000 dolar ve B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) e-ticaret sitesi fiyatları ise 4,000 – 10,000 dolar aralığında fiyatlarda seyretmektedir.

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar arasında bir seçim yapmanız gerekir ise şunun farkında olmalısınız, alacağınız yazılım fiziki bir ürün değil, kiralanan bir hizmettir. İlerleyen zaman zarfında size en sağlıklı kurumsal hizmeti verecek firma ile çalışmanız en önemlisi. Teknik destek konusunda ne derece iyi bir hizmet alacağınızın en kolay anlaşılabileceği nokta firmanın sizin ile yaptığı sözleşmede verdiği taahhütler olacaktır.

Ücretsiz Alışveriş Sitesi Kurmak dışarıdan kolay gözüken bir durum olsa da müşteri gözünde hiç de profesyonel olmayan e-ticaret siteleri çıkmakta. Yapılan işin profesyonel şekilde gözükmesinin en büyük önem taşıdığı yerlerden birisi e-ticaret dir. E-Ticaret kullanıcısının genel profili güven duymadığı siteye ödeme bilgisi girmeme üzerine kuruludur. Ücretsiz hazırlanan sitelerin bu şekilde bir profesyonel izlenim oluşturması mümkün değildir. E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler içerisinde ki en önemli unsuru ucuza getirmeye gerek yok.

E-Ticaret Yazılımı Önemi

E-Ticaret Yazılımı Önemi özellikle iş içerisinde anlaşılmakta. Müşterilerin açılış hızından şikâyet ettiği, mobil görünümde sıkıntılı çalışmalar ile hiçbir e-ticaret tüketicisi alışveriş yapmak istemez. E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler içerisinden çoğu finansal yollardan temin edilebilse de bilgi birikimi ve tecrübe ancak iş içerisinde anlaşılabilir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

1995’te yurda dönen Ali Nesin, eğitim verdiği üniversite öğrencilerinin yetersizliğini görerek, onları önce akşamları evinde, sonra hafta sonları Nesin Vakfı’nda ağırlamış, bu da yeterli olmayınca 10 yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yörelerinde her yaz 6-7 haftalık yaz okulları düzenlemiştir. Son üç yılında bütün Türkiye’ye açılan yaz okulları büyük rağbet görmüş ve son derece verimli geçmiştir. Zamanla her yaz konaklanacak, yemek yenilecek, ders yapılacak, çalışılacak, çamaşır yıkanılacak mekânların bulunmasının zorlukları ve maliyeti anlaşılmış ve sadece matematiğe ayrılmış bir mekân yaratmanın cazibesi üstün gelmiştir.

Sonuçta Matematik Köyü projesi ortaya çıkmıştır. Nesin Vakfı’na ait olan Matematik Köyü tamamen halkımızın bağışlarıyla ve gençlerin gönüllü emeğiyle imece usulüyle kurulmuştur ve 2007’den beri gençlere hizmet vermektedir.

Matematik Profesörü olmasına rağmen kendini Matematikçi olarak tanıtan Ali Nesin’in güzel bir sözü, “Mütevazılığı elden bırakma. Matematikçiler zekalarıyla, bilgileriyle, becerileriyle biraz fazla övünürler, özellikle gençliklerinde. Hoş bir şey değil. Sen yapma. Gençlikte hadi neyse de bu övünme olgun yaşlarda devam ettiğinde çevrede alay konusu olur.”

Sıfırdan bir Matematik köyü kuran Ali Nesin’i düşündüğünüzde e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler sizi çok endişelendirmesin.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER