E-Ticaret

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir

13 Kasım 2018 17:51:13
0Yorum
775Okunma

Online satış alanında yeniyseniz veya e-ticarete ilk kez adım atmayı düşünüyorsanız öğrenmeniz gereken birkaç konu var. Sanal mağazanızı kurarken bu noktalara dikkat ederseniz sizin için her şey daha kolay ilerleyecektir. Bu blog yazısında yeni bir e-ticaret sitesi oluştururken yapmanız gereken birkaç adımdan bahsedelim.

1. Alan adınızı belirleyin

E-ticarete başlamak için ihtiyacınız olan ilk şey, sanal mağazanız için bir alan adıdır. Alan adları barındırma hizmeti veren firmalar ve domain kayıt firmaları aracılığıyla satın alınabilir. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, yeni alan adınız için hedef pazardır. Sadece ülkemizde mi satış yapacaksınız yoksa uluslar arası bir e-ticaret sitesi mi kuracaksınız? Alan adınızı buna göre seçerek hedeflediğiniz bölgelere hitap edecek şekilde belirlemelisiniz.

2. Güvenlik sertifikası alın (SSL)

Alan adınızla birlikte bir SSL sertifikası almalısınız. Bir ziyaretçinin sitenizden alışveriş yapabilmesi için SSL sertifikası gerekmektedir. SSL sertifikası hosting sağlayıcınız tarafından alınmalıdır. Sebebi ise bu sertifikanın web sunucusu üzerinden satın alınabiliyor olmasıdır. SSL sertifikalarının bir çok sağlayıcı vardır. En çok bilinenleri Rapid ve Thawte’dir. Maliyetleri sağlayıcılara göre değişebilmektedir. SSL sertifikasını almak için mutlaka bir alan adına ihtiyacınız vardır.

3. Doğru barındırma paketini seçin

İnternet üzerindeki tüm web siteleri bir sunucuda barınmak zorundadır. Doğru barındırma paketini seçerken birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir.

Web Sitesi Hızı

E-ticaret sitenizi, satış yaptığınız ülkede barındırmanız web sitenizin hızını oldukça etkilemektedir. Birden fazla ülkeye satış yapıyorsanız CDN yani içerik dağıtım ağını kullanabilirsiniz.

Arama motorları da site hızına önem vermektedir ve hızlı açılan web siteleri SEO açısından oldukça avantajlı konumdadır.

Performans ve Çalışma Süresi

E-ticaret siteniz 7/24 çalışmaya devam etmelidir. Meydana gelen kesintiler müşterilerin size olan güvenini azaltabilir. Özellikle indirim dönemlerinde aşırı yüklenme sonucu sitenizde meydana gelebilecek problemlere karşı dayanıklı bir barındırma paketi satın almalısınız. Aynı zamanda hosting sağlayıcınızın size anında destek verebileceğinden emin olmalısınız.

4. Uygun e-ticaret paketini seçin

Online mağazanızı açacağınız e-ticaret platformunu seçmek çok önemli bir noktadır. Daha sonra pişman olarak taşıma kararı aldığınızda bu işlem hem zaman alıcı hem de maliyetli olacaktır. Bu nedenle ince eleyip sık dokuyarak en doğru e-ticaret paketini seçmelisiniz. Hazır e-ticaret paketleri veya özel yazılım paketleri üzerinden bir seçim yapabilirsiniz. Ancak başlangıç için özel e-ticaret yazılımları sizin için oldukça maliyetli ve riskli bir girişim olacaktır. Hazır e-ticaret paketleri arasında kendinize uygun olanı belirleyip satın almanız çok daha iyi olacaktır.

5. Ödeme seçenekleri yelpazenizi genişletin

İnternetten alışveriş yapan kişilerin en büyük şikayetlerinden birisi satıcıların yeterince ödeme seçeneği sunmamasıdır. Herkes kredi kartı kullanmayabilir ya da herkes havale gibi işlemlerle uğraşmak istemeyebilir. Bu nedenle ürününüze ve hedef kitlenize uygun ödeme seçeneklerinin listesini yapın ve uygun olanları web sitenize entegre ederek müşterilerinize ödeme kolaylığını sunun.

6. Dijital pazarlamadan vazgeçmeyin

Tüm işleriniz bittiğinde ve artık sipariş almaya hazır olduğunuzda insanlara web sitenizi duyurmalı ve onları e-ticaret sitenize yönlendirmelisiniz. Online pazarlama özellikle e-ticaret siteleri için çok önemlidir. Bu nedenle hedef kitlenize nasıl ulaşabileceğinizi belirleyin, doğru stratejiyi bulup uygulayın. Müşteriler alışveriş yapmaya başladığında bile tanıtım çalışmalarınızı asla bırakmayın.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER