E-Ticaret Pazarlama

E-ticaret Sitesi Ödeme Sistemleri

17 Ekim 2017 18:00:24
0Yorum
2264Okunma

E-ticaret siteleri için kullanılan ödeme sistemleri ve çeşitleri çok önemlidir. Bu içeriğimizde ödeme yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız ve çok merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Öncelikle e-ticaret sitenizde ne kadar çok ödeme yöntemi varsa o kadar çok kişiye hitap ettiğinizi söylemeliyiz. Kimi müşteriler güven problemi yaşayarak kapıda ödemeyi tercih ederken, kimi müşteriler kolaylığı severek kredi kartıyla alışveriş yapmak isteyebilirler. Kimi müşterinin kredi kartı yoktur ve havale/EFT yöntemi ile alışveriş yapmak isterler. Zaten en çok kullanılan üç ödeme sistemi saydıklarımızdır. Tabi çok farklı ödeme sistemleri piyasada mevcuttur ancak biz en çok kullanılan ödeme yöntemleri üzerinden gitmeye çalışacağız.

Kullanacağınız ödeme yönteminin e-ticaret sitenizin türüyle de ilgisi vardır. Örneğin bir epazaryeri iseniz ve komisyon mantığıyla çalışıyorsanız kredi kartı dışındaki seçenekler sizin ve müşteriler için pek güvenli ve doğru olmayacaktır. Anca kendi ürünlerinizi kendi e-ticaret siteniz üzerinde satıyorsanız istediğiniz ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

En çok tercih edilen ödeme yöntemi Kredi Kartı ile ödeme sistemidir. Müşteriler tarafından çokça tercih edilmesinin sebebi hem sağladığı kolaylıktır hem de taksit vb. avantajlardan yararlanmaktır. Kişiler kredi kartı ile bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan önce o siteyi internet üzerinden araştırmakta ve diğer kullanıcıların yorumlarına bakmaktadır bu nedenle güvenilir bir imaj çizmeniz çok önemlidir. Müşterilerinizle iyi iletişim kurmalı ve diğer müşterilerinizi de etkileyecek kötü izlenimler oluşturmamaya dikkat etmenizi öneririz.

Kapıda Ödeme yöntemi ise en çok tercih edilen ikinci yöntemdir. Bu yöntemi tercih eden kişiler genellikle bir kredi kartı sahibi değildir ya da internetten alışverişe güvenli bakmamaktadır. Kapıda Ödeme yöntemi genellikle hem alıcıya hem satıcıya daha pahalıya mal olmaktadır. Bunun sebebi ise tahsilat için kargo şirketine ayrı bir ücret ödenmesi ve paranın transfer işlemlerinin tutarıdır. Ancak zaman ilerledikçe insanlar online alışverişe alışmaktadır ve artık daha güvenli bir ortam olarak görmektedirler.

Özellikle n11, hepsi burada gibi e-ticaret sitelerinde ciddi bir alışveriş trafiği olmaktadır. Kişiler bu tarz pazaryerlerine güvendikleri için rahatça kredi kartlarıyla alışveriş yapabilmektedirler.

Size önerimiz e-ticaret sitenizde her türlü alıcıya hitap edebilmek için müşterilerinize farklı farklı ödeme sistemleri sunmanızdır.

Bu içerik 17.10.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER