E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi Vergi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

26 Eylül 2019 14:28:32
0Yorum
1446Okunma

E-Ticaret Sitesi Vergi konusunda tamamen normal perakende işletmeler gibi Türk Ticaret Kanunu’na tabidir. E-Ticaret sitesi vergi konusunda ancak evde üretim yapan küçük esnaf işletmesi diyebileceğimiz faaliyetler internetten satışından kaynaklanacak gelirlerin bir yıllık asgari brüt ücreti geçmeyen bölümünün (30.000 TL) vergiden muaf olması yasalaştı.

E-Ticaret Vergi Mükellefi olunmaz ise gerçekleştirilemeyecek bir faaliyettir. Nedeni ise eğer vergi mükellefi olmazsanız sanal pos alamazsınız. Sanal pos üzerinden alacağınız tüm ödemeler bankacılık sistemi ve BDDK tarafından takip edilmektedir. E-Ticaret sitesi vergi konusunda takip edilmediğini düşünerek vergisiz ticari faaliyette bulunur ise maliye bunun sistem üzerinden çok rahat kontrolünü gerçekleştirebilir. Zaten ürünü yollamak için kullanacağınız kargoda ürünün üzerine faturanın ya da sevk irsaliyesinin yerleştirilmesini zorunlu kılar.

Ancak e-ticaret sitesi vergi konusunda şu şekilde muaf olabilir bazı ürünlerde teklif isteyiniz şeklinde bir ibare bulundurarak müşteri ile direkt iletişime geçip basit usûl işlem yapmayı önerebilir ama bu hem kanuni hem de etik açıdan oldukça yanlıştır.

Ayrıca bu durumda alışveriş yapan bir tüketici satın aldığı ürünle ilgili yaşayabileceği sorunlarda kanuni bir kayıt olmadığı için hiçbir şekilde yasal hak iddia edemez.

E-Ticaret Vergi Muafiyeti

E-Ticaret Vergi Muafiyeti 2019 başında onaylanan torba yasa ile küçük ve orta büyüklükte işletmeleri teşvik etmek amacı gütmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti 90 milyona yaklaşan nüfusu ve genç nüfusunun çokluğu ile dünyada oldukça ilgi çeken bir ülkedir. Dolaylı, dolaysız vergiler ve özelleştirmeler sonucu inanılmaz bir kaynak oluşturulmasına rağmen bu ekonomi yönetimi zafiyeti kaynaklı gelinen nokta da bu tip teşvikler ile orta vadede vergi gelirlerini arttırmayı planlamaktadır. E-Ticaret sitesi vergi muafiyeti aslında orta ve uzun vade de alınacak dolaylı vergilerle finanse edilecek bir algı yönetimi yapısıdır.

E-Ticaret Basit Usûl Olur Mu

E-Ticaret Basit Usûl Olur Mu sorusunun yanıtını yukarıda zaten vermiştik ama bir daha tekrarlamak gerekir ise olmaz, olmamalıdır. Maalesef ülkemizde dolaylı vergiler ciddi bir problem olmakla beraber bir nevi ihtiyaç. Normalde kazanımların doğru beyanı sağlansa işletmeler tarafından devlet dolaylı vergileri azaltır mı derseniz birileri çıkar ve dönen değirmene çark sokma derler.

İtalya geçmişte güney bölgesinden vergi toplayamaması kaynaklı ciddi problemler yaşamıştı. Neredeyse ülke ikiye bölünecekti, kuzeyde vergi ödeyen Napolitenler güneyde ise vergi ödemeyen Sicilyanlar olarak. Son aşamada normal vergiler azaltılıp dolaylı vergiler arttırılana kadar. Tamam kabul ediyorum vergi kutsaldır ancak adil olmaz ise ülkeleri bile ikiye böler.

İnternetten Satış Vergi Kaydı aslında maliye açısından en kolay takibi yapılabilecek alandır çünkü tüm işlemler kayıt altındadır. Ancak bazı ikinci el ürün satışı yapılan alanlar halen sosyal buluşma platformu gibi görülerek vergilendirilmemiştir. Bu durum yakın zamanda değişebilir çünkü gelinen noktada özelleştirilecek kurum kalmaması nedeni ile hükümet kaynak yaratma amaçlı ikinci el araç satışlarından tutun tüm ürünlere hatta Barter (Değiş Tokuş) sistemine e-ticaret sitesi vergi sistemine benzer vergi getirmeyi planlamakta.

Evden E-Ticaret Düzenlemesi

Evden E-Ticaret Düzenlemesi ile bir nebze insanların bu sektöre merak duyması ve girmesi tabii ki mutluluk vermekte. Ancak günümüz ekonomik şartlarında insanların bu konular da ticari faaliyette bulunurken unutmaması gereken e-ticaret sitesi vergi konusunda zorunlulukları ve denetlene bilirliği olan bir alan olduğu için tüketici olarak gönül rahatlığı ile alışveriş yapılabilir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Bir dönem bilişim sektöründe bölge yönetimi yaparken ziyaret ettiğim bayilerimizden birinin personelleri bana korkarak sigortasız çalıştıklarını ve satışların çok daha yüksek olduğunu ama satılan ürünlerin ay sonu diğer ana bayilere hedef tutturma kaygıları kaynaklı borsa yolu ile devredildiğini öğrendim. Ana bayiler hedefler tuttuğunda alacakları hakkediş katlanarak artacağı için bu yola tenezzül ediyorlardı. Gittiğim bayide hem kayıt dışı haksız kazanç sağlıyor hem de vergi levhasını matrahsız gösteriyordu. Konuyu kendilerine üstü kapalı açtığımda “Ben çalışana elden parasını veriyorum bir de üstüne vergi ha, devleti ben mi besleyeceğim” dediğini dün gibi hatırlarım.

Bir gün maliye polis nezaretinde bayiyi ziyaret ediyor ve elden para alışverişine şahit olunuyor. Defter ve kamera kaydı incelemesi yapılırken üzerine personellerin kayıtları olmadığı da fark edilince ortalık karışıyor. Defter incelemelerine esas olacak beyan veren personeller ve güvenlik kamera kayıtları üzerinden kayıt dışı gelir tespit ediliyor.

İnsanların ve devletin hakkına girmemesi konusunda nazikçe uyarmama hatta dinimizce kul hakkı yemenin affedilmeyeceğini söylememe rağmen yediği ceza kaynaklı tüm ticari hayatı biten bu bayi geçmişte beni çok düşündürmüştü. Neyse ki e-ticaret sitesi vergi konusunda farklı yollara tenezzül edilebilecek bir alan değil.

Genel olarak düşünce altyapımız başkası yapmıyor ben niye yapayım şeklinde olabilir ama unutmayalım, yolunuz yanlışsa doğru hedefe varamazsınız.

Fuzuli’nin güzel bir sözü, “Mey biter saki kalır. Her renk solar hâkî kalır. İlim insanın cehlini alsa da hamurunda varsa eşeklik baki kalır.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER