E-Ticaret

E-Ticaret Tarihçesi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

16 Mart 2019 11:56:29
0Yorum
636Okunma

E-Ticaret Tarihçesi nin en fazla yirmi beş yıl olduğu bir gerçek ama bu çeyrek asırlık küçük zaman diliminde gelinen nokta ve süreç içerisinde yaşanan ilerlemeler inanılmaz boyutta. Unutmayın ki e-ticaret tarihçesi daha yeni yazılıyor, sizlerde içerisinde yer alabilirsiniz.

Ticaretin Tarihsel Gelişimi nin başlangıcı nerede ise insanlık tarihinin başlangıcı ile eşgüdümlü. İnsan bilinçli ve sosyal bir yaratıktır. Ticaret temelde insanların ihtiyaçlarının fazlası ürünleri farklı insanların fazla ürünleri ile değiş tokuş ettiği bir sistem üzerine kuruludur. Zaman içerisinde gelişerek toplumun tüm katmanlarını etkileyen bir unsur halini almıştır.

E-Ticareti Kim Buldu

E-Ticareti Kim Buldu acaba sorusunun yanıtını eğer yaşınız müsaitse bugünden ben buldum bile diyebileceğiniz kadar boşlukta bir alan olsa da kimse şunu reddetmez, aradan bin yıl geçse de hatırlanacak kişi Jeff Bezos ve Amazon.com olacaktır. İlklerden ve en başarılı örnek olarak e-ticaret tarihçesi nde yer alacağından hiç kuşkum yok.

E-Ticaretin Başlangıcı

E-Ticaretin Başlangıcı aslında internet ve web gelişmelerini peşi sıra takip edecek şekilde çok hızlı bir şekilde gelişti. Ticaret tarihin ilk zamanlarından beri sosyal bir faaliyettir, ne zaman sosyal ve etkileşimli bir yenilik çıkarsa onu takiben yaşana gelişmelerin başında ticaret gelir.

1994 E-Ticaret İlk Ürün yanılmıyorsam Amazon.com da satılan kitaplardı. Halen kitap satışları e-ticaret tarihçesi nin gelişimi içinde önemli bir pazar payına sahiptir, hatta zamanla e-kitap a evirilmiş ve tablet teknolojisi ile eğilim iyice trend olmuştur.

E-Ticaret Ne Zaman Hayatımıza Girdi

E-Ticaret Ne Zaman Hayatımıza Girdi nin yanıtı basit değil, aslında kullanımı son yirmi yıl içinden olgunlaşmış olsa da, o kadar aktif hayatımızda ki artık neredeyse vazgeçilmez olma yolunda ilerliyor. İnsanın sosyal ihtiyaçlarına cevap aradığı yer beklide zamanla web oldu.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Özellikle benim büyüdüğüm akılcı iklim sorgulamanın ve tümevarımların çokça kullanıldığı bir ortamdır. Bu neden ile sosyal medyaya çok geç katıldım, olabildiğince az bilgi paylaştım ve kişilik envanteri tutan yerleri yanıltmak adına manipülasyon yaptım.

John Edgar Hoover ismini belki duymuşsunuzdur, FBI (Federal Araştırma Bürosu) ın kurucusu ve yarım asır başında bulunan ilginç insan. Aslında kütüphane arşiv sistemleri üzerine çalışan obsesif bir federal memuru iken insanların tümü hakkında ‘’kütüphane açıklama kartı gibi bir kart bulunsa’’ fikrinden yola çıkarak suçla savaşmayı hayal eden kişi. Bu kişi kendisinin kurduğu inanılmaz ürkütücü düzenin nerelere vardığını uzun yaşamında bir miktar görebildi. Fişleme denen bu yöntem ile önce insanlar, sivil toplum kuruluşları, ibadethaneler, ordular ve sonunda devletler bile fişlenmeye başladı.

Bilginin gücü biliniyordu ama bu kadar etkili olabileceği hayal dahi edilemezdi. Bütün dünyada ismi istihbarat olan çalışma, ismi üzerinde bilgi toplamak üzerine kurulu iken bu yenilikçi anglo saxon bakış açısında, veriler bütününü yorumlamak üzerine yani intelligence (Anlama, Kavrama ve Yorumlama) üzerine kurgulanmakta. Bu yüzden bilgilerinizi paylaşmadan önce dezonformanyon, manipülasyon ve kontrespiyonaj gibi sosyoteknik konular üzerine araştırma yapın. Sadece kredi kartı harcama alışkanlıklarınızın bilgilerinden bile bir karakter analizi oluşturmak mümkün olan günümüzde bilgi elimizde ama yorumlama kötü ellerde olabilir. Bilgi toplumu olmak istiyorsak önce bilginin artık her yerde olmasına rağmen yorumlamanın zayıflığı aşmamız ve unutturulmaya çalışılan bilgi değerleri yönetimini öğrenmemiz gerek.

Albert Einstein ın güzel bir sözü,‘’Cahil insanlar kendilerini mükemmel görmeye, zeki insanlar ise yeteneklerini hafife almaya eğilimlidirler.’’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER