E-Ticaret

E-Ticaret Uzmanlık Eğitimi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

18 Mart 2019 16:11:59
0Yorum
656Okunma

E-Ticaret Uzmanlık Eğitimi almak adına inceleme yaparsanız aslında halen başlarında olana ve gelişmekte bulunan bu sektörün birincil anlamda bir eğitim sistemi olmadığını görürsünüz. E-ticaret uzmanlık eğitimi şu aşamada ülkemizde üniversitelerde sertifikalı kısa eğitimler üzerinden veriliyor.

E-Ticaret Öğrenmek İstiyorum talebi ile başlayan gelişmeler kısa zaman zarfı içerisinde sizleri konunun odağına çeker. Bilgi edinme, ilgi ve merak etme ile başlar. İlgi ve merak ile edinilen bilgiler en zor unutulan bilgilerdir, e-ticaret uzmanlık eğitimi dediğimiz aslında en sağlıklı konunun içerisinde yer alarak öğrenilir. Eğer isteğiniz bir sertifika ise biraz para ve birkaç hafta eğitim ile edinebilirsiniz ama işin içine girdiğinizde öğrenebileceklerinize temel oluşturmaktan öteye geçemezsiniz.

E-Ticaret Uzmanlığı Bölümü

E-Ticaret Uzmanlığı Bölümü bulunan birkaç üniversite mevcut olsa da temel kodlama bilginiz mevcut ise e-ticaret uzmanlık eğitimi ne çok ihtiyaç duymayabilirsiniz.

E-Ticaret Uzmanlığı Ne İş Yapar

E-Ticaret Uzmanlığı Ne İş Yapar sorusuna yanıtı şu şekilde verelim e-ticaret adına geliştirmek istediğiniz yazılımsal yada pazarlama odaklı çalışmaları profesyonel bir şekilde ortaya koyan ve sonuçları itibari ile ticari anlamda kazanımıza katkı sağlayan sektör ilgilileri. Uzmanlığın gelişmesini çalışma süreleri ile kıyaslamak oldukça yanlış olur çünkü herkesin kendini geliştirme ve ortaya farklık koyma süresi değişkenlik gösterir.

E-Ticaret Uzmanlığı Maaşları yanılmıyorsam düşünüldüğünden oldukça düşük. Ülkemizde bu sektörde kalifiye insan az olsa da herkes her işi yapar mantığından hareketle konu ile ilgili e-ticaret uzmanlık eğitimi temeli bile olmadan bu konu üzerine çalışan insanlar nedeni ile maaşlar normal bir vasıfsız çalışan düzeyinde olabilmekte ve bu neden ile ilk fırsatta farklı alternatif arayışları kaynaklı sektörün genelinde çalışan sirkülasyonu oldukça yoğun olmakta. Bu durum maalesef orta ve uzun vade de iş devamlılığı, üretkenliği de olumsuz yönde etkileyip ticari kayıplara da neden olmakta.

Dijital Pazarlama E-Ticaret Eğitimi

Dijital Pazarlama E-Ticaret Eğitimi üzerine şu aşamada ülkemizde eksikler çok olsa da farklı sektörlerden gelen satış ve pazarlama uzmanlarının konu üzerine yoğunlaşması ile eksiklerin örtüldüğü bir fili durum ile karşı karşıyayız. Şu açıdan bakarsanız fiziğin temel kuramlarını bulanların çoğu, konu ile ilgili direkt eğitim almamıştı.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Günümüzde eğitim maalesef ülkemizde oldukça kötü durumda. Dünya genelinde eğitim kalitesi artmaya başlamış olsa da ülkemiz bu konuda küresel örneklerden faydalanmak yerine kendi içerisinde sistemler geliştirmeye çalışarak eğitimi deney alanına çevirdiler. Sorgulama, ilgi uyandırma ve bilgi edinme sistemlerinden çıkılıp nasıl test çözülür ve akılda tutulur boyutunda sınırlamalar sebebi ile yarış atı muamelesi gören çocuklar sözde üniversitelerden mezun olup sonrasında iş yerinde tekrardan eğitilmek mecburiyetinde kalınıyor. Üniversite adı altında uluslar arası kriterlerden uzak ve kabul görmeyen kurumlar açmak yerine, ülkemizin köklü ve kabul görmüş üniversitelerine gerçek eğitimci yetiştirmek daha akılcı bir çözüm olur. Sokakta dağıtır gibi doçentlik ve profesörlük verilmesinden kaynaklı geldiğimiz noktada bu sözde eğitimciler, Türk i Cumhuriyetler deki dünya standartlarının çok altında bulunan üniversitelerde bile kürsü alıp eğitim verememekte. Eğitimi sertifika yada diplomaya indirgemektense uygulamalı eğitime yönelmek her zaman en iyi sonuç alıcı yöntem olur.

E-Ticaret ile ilgili sağlıklı bir eğitim almak ne kadar zor olsa da başta söylediğimiz gibi ilgi ve merak ile edinilen bilgiler en zor unutulan bilgilerdir.

Albert Einstein ın söylediği gibi, ‘’Eğitim sisteminin belli bir düzene göre işlemesine karşılık, yaşam okulu düzensiz ve karışıktır.’’

 Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER