E-Ticaret

E-Ticaret Uzmanlık Sertifikası

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

08 Mayıs 2019 09:31:25
0Yorum
416Okunma

E-Ticaret Uzmanlık Sertifikası almak için iki ya da dört yıllık fakülte mezunu olmak ve 200 – 400 Dolar arası bir eğitim ücreti ödeyerek bazı üniversitelerimizde 4 ya da 6 hafta sonuna yayılacak şekilde sertifikalı eğitim alınabilmekte.

E-Ticaret Akademisi üzerine şu aşamada çalışmalar sürmekte olsa da akademik eğitim olarak e-ticaret uzmanlık sertifikası veren üniversitelerde ki dijital pazarlama dersleri temel alınarak bilgisayar mühendisliğinden ayrı bir bölüm olarak iktisat ve işletme fakültelerinde yer alması gereken bir konu. Eğitimin kapsayıcılığı felsefesinden hareketle e-ticaret uzmanlık sertifikası verilmeyecek olsa da bilgisayar mühendislerine de ana hatları ile ders başlığı açılabilir.

Akademi E-Ticaret ve Satış

Akademi E-Ticaret ve Satış için üniversiteler üzerinden eğitim verilmesi pek tabi ki temel anlamda iyi bir altyapı oluştursa da genel anlamda akademik incelemeleri bile daha yeni yapılan bu sektörün eğitimlerini sektör içerisinde çalışarak uygulamalı almak kadar etkili ve sonuç alıcı değildir. E-Ticaret uzmanlık sertifikası pek tabi ki bir bilgi birikiminin tescili olarak yorumlanabilir ama sektör içerisinde yaşayacağınız problemlere üreteceğiniz çözümlerle edineceğiniz tecrübe ile maalesef kıyaslanamaz.

E-Ticaret Eğitimi

E-Ticaret Eğitimi ile ilgili akademik bir kariyer yapmak istiyorsanız temel kodlama bilgilerinin olduğu istatistik ya da iktisat işletme fakültelerinden mezun olup pazarlama ve satış stratejileri ağırlıklı e-ticaret uzmanlık sertifikası eğitim almanız akademik anlamda oldukça etkili olur. 

Uygulamalı E-Ticaret Eğitimi sonrasında akademik bir eğitim verebilmek adına yine mesleki tecrübe tartışmasız en büyük donanımınız olur ki aslında her konuda olan eğitimler gibi en etkili olanı uygulamalı eğitimdir.

E-Ticaret Hukuk Eğitimi

E-Ticaret Hukuk Eğitimi kapsamı Türk Ticaret Kanunu kapsamında normal hukuk ya da iktisat işletme fakülteleri ders başlıklarında yer alır.  E-Ticaret i hukuken düzenlemek adına şartlarına uyum sağladığımız Avrupa Birliği 15 Nisan 2010 tarihli Avrupa Birliği Görsel-İşitsel Medya Hizmetleri yönergesinin yürürlüğe girmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 5 Kasım 2014 tarihinde E-Ticaret Kanunu kabul ederek Türk Ticaret Kanunu genel kapsamı içerisine almıştır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Bir dönem eğitimci bir arkadaşımı ziyaret amaçlı oldukça bilinen ve pahalı bir kolejin ilköğretim sınıfını tesadüfen ziyaret ettim. Çocukları doğada hayvanların içerisinde uygulamalı eğitim alırken gördüm. Başarı oranının çok yüksek olduğunu öğrendim. Sistemi İskandinav ülkelerinin eğitim sistemini örnek alarak müfredatla uyumlu halde yürüttüklerini öğrendim.

Aramızda kurumun büyük ortaklarından biri ile başlayan sohbette geçmişte Türkiye nin en iyi yetişmiş eğitim kadrolarını ortaya çıkaran ücretsiz Köy Enstitüleri eğitim sisteminin sadeleştirilmiş haliyle İskandinavya da temel alındığını öğrendim. Yani uygulamalı eğitimle sorgulayıcı meraklı bir nesil yetiştirmeyi pahalı kolejlere bıraktık.

Uygulamalı eğitimin temellerini atan ülke olarak şu aşamada çocuklarımızı sadece sertifika ya da diplomaya değer verilen, deneyimden ve özgünlükten uzak yaratıcılığın adının bile anılmadığı bir hale gelmesi kaynaklı çocuklar maalesef gelecek hayallerini yurtdışı üzerine kurmakta.

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Ebay.com un kurucusu Pierre Omidyar ın güzel bir sözü, ‘Herkes eşit derecede yetenekli doğar ama eşit fırsatlara sahip değildir.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER