E-Ticaret

E-Ticaret Yapma Maliyeti

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

18 Eylül 2019 18:18:19
0Yorum
257Okunma

E-Ticaret Yapma Maliyeti kişiden kişiye farklılık gösterse de en az maliyetli iş kollarından biridir. Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) tedarik zinciri yönetimi ile ya da C2C Pazaryeri Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) olarak komisyon geliri üzerinden site yönetimiyle bile e-ticaret yapma maliyeti en aza indirilebilir.

E-Ticaret Şirketi Kurma Maliyeti için az da olsa bir sermaye gerekebilir. Normal bir işletme açma ve sürdürebilme maliyetleri düşünüldüğünde e-ticaret yapma maliyeti oldukça uygundur. Aşağıda fikir edinmenize yardımcı olmak adına bazı maliyet kalemlerini çıkardım ancak bu tarafınızdan bir miktar çabayla daha da aşağıya çekilebilir. Hatta Dropshipping tedarik zinciri yönetimi ve C2C Pazaryeri site yönetimiyle aylık e-ticaret yapma maliyeti daha da fazla indirilebilir.

Şirket Açılışı; 1.500 TL

E-Ticaret Yazılımı; 5.000 TL

Ofis Depolama Gideri; 2.000 TL (Aylık)

Kargo Gideri; 1.000 TL (Aylık)

E-Ticaret Paketleri

E-Ticaret Paketleri aşağıda temel yazılımsal farkları ve ortalama fiyatları ile yer almaktadır.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası. (1.000$-2.000$)
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi, Toplu Ürün Satışı. (2.000$-4.000$)
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye)Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri Üzerinden Komisyon Geliri. (4.000$-10.000$)

E-Ticaret Sitesi Ne Kadara Kurulur

E-Ticaret Sitesi Ne Kadara Kurulur sorusu özel yazılımlar adına genelde sorulur ki 10.000$ altında bir fiyat verilir ise çok işlevsel ve yeterli bir site olmayacağından emin olabilirsiniz. Bu e-ticaret yapma maliyeti olarak size yüksek gelebilir ancak kıdemli bir yazılımcının üç aylık maaşından bile azdır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Ücretsiz olarak da yapılabilen bir çalışma olsa da düşünüldüğünden biraz daha çok yönlü bilgi birikimi gerektiren, kısaca birden fazla konuda uzmanlık isteyen bir faaliyettir. Farkındayım günümüzde sadece sürükle bırak teknolojisi ile bile tasarım yapılması söz konusu olabilecek bilişim seviyesine ulaşıldı. Ancak şu aşamada bu konu ile ilgili ticaretin başlangıcında iseniz ve zaman kaybetmek istemiyorsanız yüksek maliyetli özel yazılımlar yerine hazır paket hizmeti veren kurumsal servis sağlayıcılar ile çalışmak en sağlıklısıdır.

E-Ticaret Yapmak

E-Ticaret Yapmak dışarıdan zor gibi gözükebilir ama kademe kademe ilerlediğiniz veya ortalama bir sermaye ve iyi bir fikre sahipseniz kesinlikle yapılabilir bir sektör.

Örneğin, bir müşteri cezaevlerinde rehabilitasyon amaçlı yapılan doğal taş kolyeleri çok ucuza temin edip e-ticaret yapma maliyeti azaltılmış bu ürünleri B2c E-İhracat paketi üzerinden yurtdışına satarak kur farkı kaynaklı ciddi kazanç elde edebilir. Ya da geçmişte geri dönüşüm firmaları ile çalışan bir firmanın bölge yöneticisi iseniz çok rahat bir şekilde bu sektörün iş adamlarını ikna ederek kuracağınız bir C2c Pazaryeri üzerinden satış yapmalarını ve sizin de buradan komisyon geliri elde etmenizi sağlayabilirsiniz. E-Ticaret yapmak adına seçenekler hayal gücünüz ile sınırlı.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Daha milli mücadelenin başında Sivas kongresinde Mustafa Kemal ATATÜRK’e,

“Ordu yok.” dediler, “Kurulur.” dedi.

“Para yok dediler.” “Bulunur.” dedi.

“Düşman çok dediler. “Yenilir.” dedi ve bütün dedikleri oldu.

Büyük Taarruz öncesi Batı Cephesi Komutanı ve Genel Kurmay İkinci Başkanı olan İsmet İNÖNÜ ordunun genel ihtiyaçlarının temininden de sorumluydu.

Maalesef oldukça zor maddi imkanlar içerisindeki ordunun taarruz öncesi cephanesi bile oldukça yetersizdi ve durum iletildiğinde ATATÜRK gülerek şöyle yanıtladı, “Biz de cephane ikmalini düşmandan yaparız.”

İsmet paşanın sırf bu zor günleri yaşaması ve Lozan’da karşı tarafın heyet başkanı İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Curzon’nun “İlerde borç istemeye geldiğinizde bu inadınızı size hatırlatacağım mösyö.” sözünün etkisi ile mi bilinmez Başbakanlığında da Cumhurbaşkanlığında da çok kapalı bir ekonomik yaklaşım ile kendi yağımızda kavrulalım şeklinde bir tutum izlemiştir. Hatta bu ve benzeri nedenler ile ATATÜRK görece daha fazla serbest ekonomiye sıcak bakan Celal BAYAR’ı başbakanlığa getirmiş dahi olabilir.

Hesapsız hayallerin yıktığı bir imparatorluğun torunları olan bizlerde bir daha atacak kurşunu düşmandan temin edecek duruma düşmemek adına pek tabi ki e-ticaret yapma maliyeti de dahil tüm maliyetleri iyi hesaplamalıyız.

Ancak “Sen bu işi yapamazsın.” diyenlere de “Yapılır.” diyebilmeliyiz.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER