E-Ticaret

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

18 Kasım 2019 14:10:10
0Yorum
342Okunma

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler konusunda en başta gelen unsur e-ticaret ile ilgili merakın üzerinde bir ilgi ile öğrenme hevesidir. Çünkü günümüzde e-ticaret sosyal medya da dahil birçok koldan yürütülebiliyor ancak konu ile ilgili yasal bir E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler başında vergi mükellefi bir şahıs, limitet veya anonim şirket sahibi olmanız gerekir.

İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler şeklinde de ifade edilebilen E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler konusunda aslında çoğu zaman merak edilen maliyetlerdir. Bu noktada özellikle Google eksenli iş fikirleri peşinde yeni nesil girişimciler var olan imkânsızlıkları kaynaklı tamamen ücretsiz bir e-ticaret faaliyeti arayışı içerisindedir. Yapılabilir mi? zor da olsa evet ama profesyonel bir faaliyet olamaz. Örneğin sosyal medya satışı veya benzeri Letgo gibi platformlardan al sat işlemleri yapılır ancak bu gri alanda yapılan ticari faaliyetlerin zaman içerisinde vergilendirilmesi söz konusudur.

Bu tip platformlarda belirli bir noktada müşteri tarafından sizlerden fatura istendiğinde ya da kargo gönderilerinde maliye denetiminde ticari faaliyete istinaden vergisiz bir gönderim kanıtlandığı takdirde şirket açılış maliyetlerinizden çok daha yüksek cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurdunuz ve kendi e-ticaret sitenizi az maliyetle kurmak için açık kaynak yazılım tercih ettiğinizi var sayalım. Virüs saldırılarına karşı savunmasız ve oldukça profesyonellikten uzak tekdüze bir e-ticaret sitesine siz kredi kartı numaranızı girer misiniz? Hiç sanmam. E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler içerisinde belki de en önemli etken olan e-ticaret sitenizin profesyonel olarak kurumsal bir hizmet veren hazır paket sağlayıcısı yazılım firmalarından temini en sağlıklı tercih olacaktır.

E-Ticaret Siteleri

E-Ticaret Siteleri ile ilgili tasarımsal ve yazılımsal açıdan birbirinden farklı oldukça başarılı birkaç çalışmayı aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • www.biokent.com
  • www.freevisiontr.com
  • www.moderntarih.com
  • www.zeqmoda.com
  • www.adiyorem.com.tr
  • www.motoryat.com
  • www.mobilyabulsam.com
  • www.sekerogluonline.com.tr
  • www.qazzaq.com.tr
  • www.alaskakurkevi.com

E-Ticaret Nasıl Yapılır

E-Ticaret Nasıl Yapılır noktasında eğer profesyonel sınırlar içerisinde yasal bir çalışma yapacaksanız öncelikle e-ticaret sitenizi hazırlamanız gerek. Bu durum bazen kişilerde hazır paket yazılım aldığı takdirde yazılım firması benim adıma ürün ve kategori girişlerini yapacak gibi yanlış bir algıya neden olmakta. Açık kaynaktan hazırladığınız sitede olsa hazır paket e-ticaret yazılımı da olsa ürün ve kategori girişlerini sizlerin yapması en sağlıklısıdır. E-Ticaret sitenizin yapım aşamasında sizlerin de e-ticaret öğrenim süreciniz başlar.

Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Yapımı ister açık kaynak yazılımdan sürükle bırak teknolojisi ile kendiniz yapın ister profesyonellere yüksek maliyetlerle yaptırın fark etmez oldukça fazla zaman, emek ve maliyet isteyen yorucu bir süreçtir. Bu sürecin yaşanmış tecrübelerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan ihtiyaca istinaden hazır paket e-ticaret yazılımları başlangıç aşamasında en sağlıklı e-ticaret yazılım tercihidir.

E-Ticaret Sitesi Yazılım Dolandırıcılığı

E-Ticaret Sitesi Yazılım Dolandırıcılığı maalesef kimi zaman bilinçli kimi zamanda bilinçsiz şekilde bazı yazılım firması olduğunu iddia eden işletmeler ya da web masterlar tarafından yapılmakta. Özellikle son dönemde artan e-ticaret pazar payından faydalanmak ayrıca maliyetlerde kısıntılara gitme düşüncesi ile işletmelerin bu alana yöneldiğini hisseden kötü niyetli kişiler hiçbir dayanakları olmadan bir webmaster ile internet üzerinden satış yoluyla bu ve benzeri hizmetleri verdiği izlenimi uyandıran siteler üzerinden talep toplamakta. Ama sadece sözlü ve internet sayfaları üzerinden taahhüt ettikleri profesyonel e-ticaret sitelerini hazırlayamamakta.

Eğer bu çeşit sonrasında muhatap bile bulamayacağınız firmalarla sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız yer sağlayıcı hizmet belgesi olan yazılım firmaları ile resmi antetli matbu evrak üzerinden tüm maddelerde mutabık kalarak firma kaşeli ve ıslak imzalı bir antlaşma yapın. E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler içerisinde belki de en önemlisi olan sitenizin yapım aşamasında yukarıda belirttiğim şekilde hareket ederseniz ileride BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) tarafından denetlene bilirliği olan ve hukuki haklarınızı sonrasında talep edip alabileceğiniz bir çalışma gerçekleştirmiş olursunuz.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Robin Chase, Zipcar kurucu ortağının yazılım ile ilgili yapılması gerekenler konusunda güzel sözleri, “Taşıt paylaşma platformu olan GoLoco isimli ikinci şirketimde, müşterilerle temasa geçmeden önce internet sitesi ve yazılım için çok fazla para harcadık. Bu, müşterilerimizden öğrendiğimiz şeylerin ilk baştaki varsayımlarımızı yanlış çıkardığı anlamına geliyordu. Önce web sitesini yayına soktuk daha sonra müşterilere sorduk. Mümkün olduğunca çabuk müşterilerinize ulaşın ve ürününüzü geliştirmek için onlardan fikir alın.”

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler bir kimya formülü gibi değildir. Süreç içerisinde gelişir sizin yapmanız gereken sürece bir noktadan dahil olmaktır. Plan yaparken sizden bağımsız gerçekleşen sürece hayat denir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER