E-Ticaret

E-Ticaret Yazılım Uzmanı

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

05 Şubat 2019 16:49:19
0Yorum
521Okunma

E-Ticaret Yazılım Uzmanı demek çoğu kişi için söylenemeyecek kadar iç içe geçmiş ve yeni bir konu. Hem ticari gelişmiş satış/pazarlama stratejisi hem de yazılım bilgisi gerektirme ki bir kişide toplanması neredeyse imkânsız iki yetenek. Analitik ve pragmatikliğin sentezi.

E-Ticaret Uzmanı denildiğinde teknik terimlerle konuşarak bilgi birikimi olduğunu size kanıtlamaya çalışan ve çoğu zaman konu çözüm üretmeye geldiğinde ‘’sistem hatası’’ veren genç satışçı arkadaşlar aklıma geliyor. Aslında konu düşünüldüğünün aksine çok karışık değil, sadece maddi kaygılarla yazılım tarafındaki arkadaşlar anlatım güçlüğü çekiyor, satışçılara gereksiz fazla süslüyor. E-Ticaret in çok başındayız, uzmanları için bile.

E-Ticaret Çözümleri

E-Ticaret Çözümleri aslında esas olan çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi konunun daha çok başındayız ve tabidir ki sorunlar yaşanacak ama konu bu sorunlara en hızlı, zahmetsiz ve az maliyet ile çözüm üretebilmek. E-Ticaret yazılım uzmanı dediğiz arkadaşlar burada devreye giriyor sorun yaşanıldığında tasarımsal, pazarlama stratejisi ve yazılımsal olarak size çözüm üretiyorlar ki genelde bu yükü tek kişinin kaldırabilmesi yada hepsi konusunda uzman olması beklenemez. Örneğin bir firmadan aldığınız bir yazılımı bir başka firma yada kişiye tasarımsal olarak belki düzenletebilirsiniz ama yazılımsal oynama yapamazsınız. Hem hukuki olarak hem de etik olarak bu yanlış size firma olarak itibar kaybettirir.

Önde gelen e-ticaret yazılım uzmanı olan sektör ileri gelenlerinin bile, en fazla toplasanız tüm geçmiş deneyimi yirmi sene. Daha yolun çok başındayız sorunları da çözümleri de yaşayarak özümsüyoruz.

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret sitesi zorunlumu bir e-ticaret yazılım uzmanı tarafından yapılmaya? Tabi ki hayır ama bu konu üzerine uzun yıllardır çalışanlar ile aynı seviye ye gelebilmek adına üstün bir yeteneğiniz yok ise birkaç yılınızı ve ciddi emeğinizi harcamanız gerekir. Belki de  sizin bir ayda çözeceğiniz bir problemi yarım günde çözer e-ticaret yazılım uzmanı. Hayat böyle bir zaman kaybı için oldukça kısa.

İyi e-ticaret sitelerinin yazılımlarına bakın hemen hemen aynı ellerden çıkma gibidir, bu bir tesadüf değil. E-Ticaret te başarı, matematiksel bir tutarlı lık  ya da rastlantısal bir olay zincirinin sonucu değildir. Aslında hepsinin bir araya getirip ayrıcalıklı bir bakış açısı ile birleştiren kişi e-ticaret yazılım uzmanı dır.

E-Ticaret Uzmanlığı Bölümü

E-Ticaret Uzmanlığı Bölümü ortalaması 650 Doları bulan sertifika programları ile verilen temel eğitimler dışında çok az üniversitemizde konu ile ilgili bölümler vardır. Dediğimiz gibi gelişmekte olan bir sektör. Şu anda bu sektörde direkt işin içerisine adım atmak ve sonrasında benzeri sertifikalar yada mezuniyetler ile konunun en azından Türkiye özelinde uzmanları arasına girmeniz çok kolay. İlerleyen dönemde e-ticaret yazılım uzmanı arandığında sizin tercih edilebilmeniz adına bir adım önde olmanız gerekir ki bu ve benzeri sertifikaları almak ileride oldukça güçleşebilir.

E-Ticaretin Geleceği Üzerine

E-Ticaretin Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin aynasıdır.

Büyük İskender Makedonya dan yola çıkarken Aristo nun teorilerinden yola çıkarak Asya nın zenginliklerini fethetmek istedi ama vardığı son nokta, bilinen haritalarda fetih edilecek yer kalmayınca ironik bir şekilde ağlamak oldu.

Hedeflerinizi, bir gün onlara ulaşacağınızı ön görerek belirleyin.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER