E-Ticaret

E-Ticaret Yurtdışı Kargo

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

11 Nisan 2019 18:39:56
0Yorum
915Okunma

E-Ticaret Yurtdışı Kargo işlemlerinin neredeyse en kolay yapıldığı alan. Normal yurtdışı kargo gönderilerine oran ile bu konuda uzmanlaşmış hızlı kargo firmaları tarafından gerçekleştirilecek e-ticaret yurtdışı kargo gönderileri her zaman daha az bürokratik engele takılmak ile beraber yine uluslar arası gümrük mevzuatına uygun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yurtdışı Ticaret konusu neden ise girişimcilerimizin oldukça fazla ilgisini çekmek ile beraber kimisi bürokratik engelleri gözünde büyütüp, kimisi de süreçleri masraflı algıladığı için konuya mesafeli davranmışlardır. Günümüzde ise küreselleşmenin olumlu etkilerinden e-ticaret yurtdışı kargo gönderilerinin maliyetlerinin azalması ve devlet teşvikleri ile beraber konu, Türk küçük ve orta ölçekli girişimcisinin en önemli gündem maddelerinden biri olmakta.

Yurtdışı Ticaret Siteleri

Yurtdışı Ticaret Siteleri olarak başarılı siteler az olsa da aşağıdaki örneklerde e-ticaret yurtdışı kargo işlemlerine aşina firmalar ana hatları ile incelenebilir.

  • QAZZAQ.COM.TR
  • HUZURTOMBSTONE.COM
  • SARFTEKNİK.COM
  • ENERJİSTORE.COM.TR
  • MODERNTARİH.COM

Türkiye den Yurtdışına E-Ticaret

Türkiye den Yurtdışına E-Ticaret büyük gönderilerde gümrük müşavirleri, uluslar arası nakliye ve lojistik firmaları üzerinden komisyon ile ilerletilirken, mikro ihracat kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT ) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise mikro ihracat teşviki kapsamında muhasebeniz tarafından konşimento evrakı ile KDV iadesi alınabilmekte.

İnternetten Yurtdışına Satış Vergi konusu mikro ihracatta %0 iken büyük ihracatlarda ise konuya tabi ürünlerin özelliklerine göre değişkenlik gösterse de diğer vergiler hariç genel KDV oranı %18 dir.

E-İhracat Kargo

E-İhracat Kargo nun gönderileceği bölge, uzaklık ve hız şartları dikkate alınarak verilse de genel anlamda ortalamada kilogram başına gümrük masrafları ile beraber 5 ila 25 Dolar gibi bir fiyat ile hızlı kargo firmaları tarafından gönderilmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

28 ağustos 1907 Tarihinde o sıralar 18 yaşında olan Claude Ryan ve 19 yaşındaki Jim Casey adına iki arkadaş ortak bir adet bisikletleri ve arkadaşlarından aldıkları 100 Doları sermaye ile Washington un Seattle şehrinde ana cadde bulunan bir otelin bodrumunda‘American Messenger Company’(Amerikan Kurye Şirketi) ni kurdular. O zamanlar çoğu kişi için telgraf göndermek çok yaygın bir iletişim şekliydi ve bunlar da elden teslim edilirdi. İlk başlarda bu telgrafları adreslerine teslim işiyle uğraşıyorken gelen talebe istinaden bisiklet ya da yayan taşınabilecek hemen her şeyi bir avuç genç olarak taşımaya başladılar. Bir kaç yıl sonra Casey ve Ryan, rakipleri Merchants Parcel Delivery (Tüccar Paket Teslimatı) firması ile birleşti ve 6 yıl sonra (1919) United Parcel Service UPS olarak ismi tescillendi.

UPS firması 2016 verilerine göre Casey ve Ryan ın mütevazı şirketi 51 milyar dolar değerine, 435.000 çalışanıyla 220 ülkeye ve yılda 4.9 milyardan fazla paket ve dosya teslimatına ulaşmış durumda.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER