Hosting

E-mail Nedir?

15 Nisan 2015 15:38:18
0Yorum
4100Okunma

E-mail ya da e-posta, elektronik posta anlamına gelmektedir. Gerçek hayatta gönderdiğimiz postaların sanal ortamdaki halidir.

E-mail nedir, e-mail nasıl çalışır, eposta nasıl açılır, eposta nasıl kullanılır vb. soruların cevaplarını vermeye başlayalım.

E-mail nedir?

Sanal ortamda bir ya da daha fazla kişiye mesaj iletmek istersek bunu e-mail aracılığı ile yaparız. E-mail ağlar üzerinden göndermek istediğimiz kişiye mesajımızı iletir. Ya da bize bir ileti göndermek isteyen kişilerin mesajlarını bize e-mail adresimiz üzerinden ulaştırmalarını sağlar.

E-mail nasıl çalışır?

Alıcıları e-mail göndermek istediğimiz zaman mutlaka bir e-mail adresine sahip olmamız gerekir. Aynı şekilde göndereceğimiz kişinin de e-mail adresini bilmeliyiz. İki taraftan birinin e-mailinin olmaması e-posta gönderemeyeceğiniz anlamına gelir. E-mailin çalışma mantığı ise şu şekildedir; sizin e-mail adresinizin kurulu olduğu program ya da herhangi bir tarayıcı ile açılması gerekir. E-mail adresinizin ayarları doğru ise iletinizi hazırlayıp göndermek istediğiniz kişiye yollayabilirsiniz. Karşı taraftaki kişinin de aynı şekilde mail ayarları doğru olmalıdır ve o e-mail adresi kullanılabilir durumda olmalıdır. E-mail adresini yazarken ufak bir noktanın bile yanlış yazılmaması gerekir. Herhangi bir yanlışlık yapıldığında iletimiz karşı tarafa iletilmeyecektir.

E-mail nasıl açılır?

E-mail açmak için Gmail, Hotmail, Yandex gibi ücretsiz servislerden yararlanabilirsiniz. Bu e-mail adreslerinin uzantısı şu şekilde olacaktır. Örneğin; [email protected], [email protected] vb. şekilde görünecektir. Eğer bir web siteniz varsa hosting sağlayıcınızda size böyle bir hizmet sunuyorsa alan adınızın uzantı olarak kullanıldığı e-mail adresleri kullanabilirsiniz. Örneğin; web sitemizin alan adı www.kmk.net.tr bir e-mail adresi açmak istersek [email protected] şeklinde olacaktır. Bahsettiğimiz iki yöntemde de @ bölümünden önceki alanı kendimiz belirleyebiliriz.

E-mail adresleri de aynı alan adlarında olduğu gibi eşsiz olmak zorundadır. Yani aynı mail adresini birden fazla kişi alamaz.

E-mail nasıl kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz Hotmail gibi ücretsiz servisleri tarayıcı üzerinden kendi giriş alanlarından kullanabiliriz. Aynı zamanda e-mail adresimize her an ulaşmak istersek telefonlarımıza da kurulum yapma imkanımız vardır. Kendi alan adınızın üstüne bir e-mail adresimiz varsa servis sağlayıcınızın size sunduğu panellerden giriş yapabilirsiniz.

Tarayıcı girişleri dışında bazı masaüstü programları kullanarak e-mail adreslerinizi bu programlara kurarak her an ulaşabilirsiniz bu tarz programlar arasında en çok kullanılanlara Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Windows Live gibi programları örnek verebiliriz.

KMK müşterisi iseniz e-mail kurulumu anlatımını görmek için bu alana tıklayabilirsiniz.

Şirketlerde Mail Kullanımı

Bu içerik 26.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER