E-Ticaret

En İyi B2B E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

26 Haziran 2019 14:10:12
0Yorum
480Okunma

En İyi B2B E-Ticaret hangisi derseniz geniş bayi ve satış ağına sahip kurumsal firmaların e-ticaret sitelerini özellikle inceleyebilirsiniz. Göreceli bir kavram olan en iyi B2B e-ticaret sitesi özellikle işletmenin kendine özgü özelliklerine göre şekillenebilir. Örneğin soğuk zincir bayilik ağı ve satış-dağıtım kanalları üzerinden çalışan firmaların Crm, stok-cari, ödeme destekli bu çeşit yazılımları en iyi B2B e-ticaret sınıfına girebilir.

En İyi B2B Siteleri 2018 de internet üzerinden yapılan değerlendirmelerde aşağıdaki başlıklarda sıralanmış.

 • Linkedin.com
 • Compass.com
 • Alibaba.com
 • Turkishexporter.net
 • Europages.com
 • Globalsources.com
 • Rusbiz.com
 • Hoovers.com

B2B Tekstil

B2B Tekstil sektörü özelinde ayrıca incelenemez. Temelinde hangi sektör olur ise olsun yazılım tabanı aynıdır. Ama sektörel olarak toplanma noktası olarak görülen e-ticaret siteleri pek tabidir ki vardır. Bunların içerisinden en iyi B2B e-ticaret si tekstil adına ya da herhangi bir sektör adına şudur demek doğru olmaz.

E-İhracat Siteleri

E-İhracat Siteleri olarak karşımıza çıkan en iyi B2B e-ticaret siteleri son dönemde oldukça çoğalmıştır. Özellikle toptan ürün satışının mesafe tanımazlığının devreye girmesi sayesinde günümüz ticaret savaşları bile kabuk değiştirmiş ve e-ticaret savaşlarına dönmüştür.

Yurtdışı Ticaret Siteleri incelendiğinde gözden kaçmayacak şekilde başarılı bazı en iyi B2B e-ticaret sitelerinin ülkelerinin maddi manevi anlamda teşvikini aldıkları fark edilir. Çıkış aşamasında kendi çabaları ile bir yerlere gelseler de e-ticaret pazarında söz sahibi olmak isteyen ülkeler bu konulara oldukça fazla önem vermekteler.

B2B Siteleri Devlet Desteği

B2B Siteleri Devlet Desteği toplu üyelik giderleri iş birliği kuruluşları için %80 oranında ve e-ticaret sitesi başına yıllık en fazla 2.000 ABD Doları destek verilir. Üye olunacak B2B sitesinin Türkçe dışında bir dilde faaliyet göstermesi ve Bakanlıktan onay almış olması. Şahıs şirketlerinin yararlanamadığı bu hibe için şirketinizin limitet, anonim, komandit ya da kolektif şirket olması. Yurt dışında satılacak ürünlerin Türkiye de üretiliyor olması ve Türkiye de tescilli bir marka olması gerekiyor.

 • Yurt dışında hedef kitleyse uyumlu olan ve Türkçe dışında bir dilde faaliyet yürüten web sitelerine verilecek banner reklam giderleri karşılanır.
 • Arama motorlarında Türkçe dışındaki dillerde ve Türkiye yi hedeflemeyen reklam giderleri karşılanır.
 • Yurt dışındaki medya organlarında Türkçe dışındaki dillerde yayınlanacak reklamlar tanıtım amaçlı gönderilecek kalem, ajanda gibi promosyon malzemeleri karşılanır.
 • İhracat amacıyla yurt dışına yapılacak seyahat giderleri karşılanır.
 • Eğer istenirse yurt dışında yapılacak marka tescil giderleri karşılanır.
 • Yurt dışında ofis, mağaza ya da depo açılması halinde bu alanların kira giderleri karşılanır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Türk sinema tarihinin kalıplara sığmayan gelmiş geçmiş en büyük ustalarından kendi anlatımı ile ‘Ve serseri, ve efendi, ve hüzünlü, ve komik, ve gönlü zengin, ve cebi delik, ve karmakarışık… Hayat işte, çokça Sadri Alışık’ ın güzel bir repliği, ‘İyi niyetten kaybetmek mi?  Kaybetmeyi göze alacak kadar iyi niyetli olmak mı?  Yoksa bile bile lades miydi bizimkisi? Ben hep iyi niyetimden kaybettim abi.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER