E-Ticaret

En İyi E-Ticaret Yazılımı

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

10 Mayıs 2019 17:10:46
0Yorum
370Okunma

En İyi E-Ticaret Yazılımı aslında tamamen göreceli ve tartışmalı bir konu. Öncelikle en iyi e-ticaret yazılımı olması için yola çıkılan birçok çalışma her çözüm içerisinde bulunsun derken sadelikten uzaklaşıp karmakarışık bir hal almış ve sonuçta çoğu benzeri proje gibi maalesef başarısız olmuştur.

E-Ticaret Yazılım Çözümleri genelde maalesef kurumsal vizyonu olmayan firmalarda geliştirildiğinde yazılımın son kullanıcı için değişilmezi sadelikten çıkartarak, olduğundan daha da karmaşık ve çözümsüz hale getirilebiliyor. Ama en iyi e-ticaret yazılımı değerlendirmesini yaparken basitlik ile sadeliği birbirine karıştırmayalım, sade yani yalın. 

Rönesansın büyük sanatçısı Michelangelo nun dediği gibi, ‘Güzellik fazlalıklardan arınma gerektirir.’

E-Ticaret Yazılım Paketleri

E-Ticaret Yazılım Paketleri'nin ana kolları aşağıdaki şekildedir ve diğer yan kollar bu yazılımlar temelinde geliştirilir.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. 
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Bayi ve Satış Ağı Yönetimi.
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri.

E-Ticaret Siteleri

E-Ticaret Siteleri ihtiyaçlara karşı geliştirilmiş yazılım çözümleridir. Bu açıdan bakıldığında en iyi e-ticaret yazılımı aslında hazır e-ticaret yazılımlarına verilen emek, zaman, maliyet ve tecrübe ile ortaya çıkar. Bazı hazır yazılımlar ise maalesef günümüz şartlarında geliştirmelerle bile kurtarılamayacak derecede kötü e-ticaret sitesi örneklerine neden olabilmektedir.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları nı incelerken bu yüzden dikkatli olmakta fayda var çünkü günümüz gereksinimlerinizi karşılayamayacak kadar eski teknoloji ucuz yazılımların güncellemelerle bile ilerleyen dönem taleplerinize karşılık gelmesi mümkün olamaz.

Yazılım fiyatları çok çeşitlilik gösterse de sonuç alıcı başarılı B2C e-ticaret yazılımları 1,000 – 2,000 Dolar, C2C e-ticaret paketleri 2,000 – 4,000 Dolar ve B2B e-ticaret paketleri ise 4,000 – 10,000 Dolar fiyatlarında seyretmektedir.

E-Ticaret Platformu Yapan Firmalar

E-Ticaret Platformu Yapan Firmalar içerisinde en iyi e-ticaret yazılımı nı şu firma yapar demek hızla gelişen bu piyasa için çok iddalı bir yaklaşım olabilir.

Ama sadelik ve ihtiyaçlara interaktif çözüm üretebilme konusunda çalışmasını içeriden yakinen takip edebildiğim KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş. şu aşamada yazılımsal olarak Türkiye de ilk on e-ticaret yazılım firması içerisindedir. Özellikle C2C yazılımlarının kullanım kolaylığı ile doğu Avrupa ve Ortadoğu genelinde ilk beşte yer alabilir. B2C yazılımlarında ise B2B yani üyelik oluşturma, gruplandırma donanımının gelişmiş şekilde kullanımına verdiği destek ve çoklu dil - para birimi seçeneği ile çeşitlendirilmesi ile e-ihracatı da içerisine katacak şekilde oldukça kapsayıcı bir B2C yazılımı ile tüm dikkatleri üzerine çekmektedir.

En önemlisi de hazır paket yazılım sunan firmalardan beklenmeyecek derecede özen ile özel yazılıma yakın bu hizmeti hem ömür boyu kullanıcı lisansı ile hem de oldukça uygun fiyatlarla müşterilerine sunmaktadır.

Kurumsal vizyonu ile gelecek vadeden KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş. tüm bu üstün özelliklerine rağmen yerinde saymak yerine APİ geliştirmeleri (Anlık Uyum Entegrasyonu) ve e-ticaret yapay zeka (Tüm Uygulamalar Veri Altyapısı Yönetim Çözümü) üzerine çalışmalarını da %60 tamamlayarak gelecek 5 yıllık dönemde yazılım pazarında lokomotif rolü oynayacak stratejik önemde akılcı adımlar atmakta.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Rönesans ın çığır açan sanatçılarından Michelangelo nun güzel dizeleri, ‘Şekil veriyorsa sert taşlara acemi çekicim insan suretine büründürüyorsa onları her hareketine rehberlik ettiğindendir ustanın seyredip hükmederek vuruşlarıma. Lakin o ilahi varlık, göklerde yaşayan güzelleştirir kendini ve başkalarını her yaptığıyla bir çekiç bile var olamazsa, olmadan bir çekiç yaratılır her can onun varlığıyla. Ve şiddetlendikçe her darbe o, kaidede yükseldikçe yükselir eserimi de aşıp göğe erişir. Oysa tamamlanamazdı yardım etmese ilahi usta dünyanın o eşsiz elini uzatmasa.’

İnsanın fazlalığı taşıdığı duygusal yüktür, öfke, kaygı veya mutluluk, ne taşırsanız o olursunuz.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

 

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER