E-Ticaret

Etbis Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

19 Ağustos 2019 13:09:11
0Yorum
671Okunma

Etbis Kayıt Zorunluluğu. Etbis Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının dijital ortama geçme çalışmaları içerisinde tüketici haklarını korumak ve denetimsizliğin önüne geçmek adına internet üzerinden ticaret yapan web sitelerine devletin resmi Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi platformu üzerinden yetkilendirme süreçleri bütünüdür. Bu nedenle e-ticarete atılacakların en doğal soruları Etbis kayıt zorunluluğu. etbis nedir? nasıl kayıt olunur? dur.

Etbis Zorunluluğu 1 Ağustos 2017 tarihinde resmî gazetede yayınlanmasından sonra yürürlüğe giren “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren e-ticaret üzerinden gelir kazancı elde eden firmalara zorunlu olarak uygulanmaya başladı. Aslında ana amaçları Etbis kayıt zorunluluğu. etbis nedir? nasıl kayıt olunur? konularına açıklık getirmek olan e-ticaret girişimcilerini korkutmamak adına şöyle izah edelim. Temelinde herhangi bir ticaret odasına kayıt yaptırmaktan farklı olmayan bir platformdur Etbis (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi). Günümüzde oldukça ön planda olan e-ticaret dolandırıcılıklarının da bu kayıt şeklinde e-ticaret sitesinin ticari faaliyet kaydı ve servis sağlayıcı hizmeti verip veremeyeceği ile ilgili firmanın yetkili olup olmadığı elektronik ortamdan rahatça takip edilerek önüne geçilmekte.

Ticaret Etbis

Ticaret Etbis ile şu şekilde anlamlandırılabilir, temeli güven olan ticaretin e-ticaret boyutunda güven unsurunu sağlayan öğesi denebilir.

Etbis Kimler Kayıt Olacak

Etbis Kimler Kayıt Olacak konusu oldukça açıktır tüm e-ticaret üzerinden faaliyet gösteren ve gelir elde eden vergi mükellefleri. Örneğin Hepsi Burada platformunda bir mağazanız var ve ödemeleri internet üzerinden alıyorsanız zorunludur ama şahıs olarak ikinci el bir ürününüzü sosyal tanıtım platformu üzerinden satıyorsanız böyle bir zorunluluğunuz yok. Etbis kayıt zorunluluğu. etbis nedir? nasıl kayıt olunur? sorularına ek olarak en öneli soru sistem girişi nereden yapılırdır ki oldukça basit bir şekilde gerekli evrak ve bilgiler ile beraber e-devlet sisteminden.

Etbis Kayıt İçin Gerekli Belgeler ve bilgiler aşağıda hem yurtiçi hem yurtdışı seçenekleri ile sıralanmıştır.

  • Genel (İşletme Unvanı, MERSİS No, Vergi No)
  • Mal ve Hizmet Türleri (Faaliyet gösterdiğiniz sektör)
  • Ticaret Türü (B2B, B2C, vb.)
  • KEP Adresi (ETBİS’e kayıt için KEP adresi almalısınız)
  • Anlaşmalı Ödeme Aracılık Kuruluşu Bildirimi (İyzico, PayTR, iPara vb.)
  • Anlaşmalı Kargo Firması Bildirimi (Aras, MNG, Yurtiçi Kargo vb.)
  • Altyapı Sağlayıcı Bildirimi (Site Yapıcı E-ticaret, Açık Kaynak vb.)
  • Yurtdışı Banka ile Çalışıyorsanız Banka Adı
  • Yurtdışı için Veritabanı Lokasyonu (Örneğin; Türkiye / İstanbul)
  • Yurtdışı için Depolar ve Üretim Yerlerinin Bildirimi

Ticarette Dijitalleşme

Ticarette Dijitalleşme adına ilerleyen dönemlerde planlanan sadece bir teyit ve kayıt alanından ziyade devlet denetimi adına oldukça kapsamlı bir alan olacaktır. Özellikle dijitalleşmenin her alanında devlet zorunluluklarının getirilmesi sonrası Elektronik Fatura ile başlayan süreç devlet tarafından ciddiye alınarak Elektronik İmza, Kayıtlı Elektronik Posta, Elektronik Ticaret Gümrük beyanı ve son olarak Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi gibi oldukça ciddi sistemlerin internet ortamına taşınması ile hem hız hem denetlemeler artmış durumda.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Gündüz Vassaf, Amerika doğumlu Türk psikolog ve yazar. Psikoloji alanındaki eserlerinden çok, tarihe farklı bir bakış açısıyla yaklaştığı çalışmalarıyla tanınmaktadır. İnsan, tarih, sosyoloji, popüler kültür konularında çok çeşitli çalışmaları olan Gündüz Vassaf çarpıcı yaklaşımlarından biri, “Özgürlük, istediğimiz herhangi bir şeyi, her şeyi düşlemek ve yapmak demektir. Sorulmamış soruları sormak, yapılmamışı yapmaya cüret etme, bilinmeyenin peşinden koşmaktır. Tehlikeli bir serüvendir bu. Tehlikenin en ucunda ölüm vardır.”

Etbis kayıt zorunluluğu. etbis nedir? nasıl kayıt olunur? gibi sorular macera dolu bir sürecin başında olduğunuzun göstergesidir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER