Kategoriler

E-Ticaret Paketleri

27 Temmuz 2016 10:18:34
0Yorum
3375Okunma

E-ticaret paketleri hedef kitle açısından, tasarım ve özellik açısından ikiye ayrılır. Hedef kitle açısından e-ticaret paketleri Bir firmadan, son kullanıcıya satılıyorsa bu B2C paketi olarak geçer.

Yani aranızda bir aracı olmadan ürünlerinizi kendi eticaret sitesinde satışa sunuyorsanız bu e-ticaret paketini seçmelisiniz. Bir firmadan, başka bir firmaya yapılan toptan satışları kapsayan e-ticaret paketi ise B2B sistemidir. Kendi ürünlerinizi başka bir firmaya kullanmaları ya da satmaları için satıyorsanız bu paketi tercih etmelisiniz.

Daha farklı bir paket olan C2C e-ticaret paketi ile bir e-ticaret sitesi açıyorsunuz. Ürünlerini veya hizmetlerini satmak ve sergilemek isteyen kişiler, firmalar sitenize üye oluyor ve satışlarınızı sizin siteniz üzerinden yapıyor. Sizde bu satışlardan belli bir komisyon alıyorsunuz ya da üyelik bedeli yani kira alıyorsunuz. Bu sistemde siz bir aracı vazifesi görüyorsunuz. Müşteri herhangi bir satıcıdan alışverişini yaptı ve ödemeyi gerçekleştirdi. Bu ücret satıcıya direkt iletilmez bir havuzda bekletilir. Ürün müşteriye ulaştığında müşteri sitenizden alışverişi onaylar. Sizin komisyonunuz çıkarılarak geri kalan ücret satıcı kişinin hesabına aktarılır.

Tasarım ve özellik açısından ise ikiye ayrılan e-ticaret paketleri, hazır e-ticaret paketleri ve özel e-ticaret paketleri olarak ayrılmaktadır. Hazır e-ticaret paketleri yazılım firmalarının hazırladığı belirli özelliklere sahip paketlerdir. Üzerine ek bir özellik isteseniz ücreti değişecektir. Hazır e-ticaret paketi fiyatları bazı özellikleri barındırıp barındırmamasına göre değişkenlik gösterir. Bunlardan bazıları web alanı, SSL sertifikası, ödeme yöntemleri, veritabanı alanı, veri yedekleme, verilen e-mail hesabı, mobil uyumlu, ürün filtre seçeneği, veri yedekleme, sanal pos uyumu gibi özelliklerdir.

Özel tasarım e-ticaret paketleri ise tamamen sizin istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekillenir ve fiyatı belirlenir. Özel tasarım olacağı için çok fazla özellik olmasa da fiyatı hazır e-ticaret paketlerine göre daha fazla olacaktır. Çünkü sıfırdan başlanan bir yazılım olacağı için bu yazılımı edineceğiniz firmanın zamanını fazlasıyla alacaktır. Bu yüzden ücreti daha fazla olabilir. Ama uygun fiyatlarda özel tasarım e-ticaret paketleri sunan işletmeler mevcut.

Özel tasarım e-ticaret paketinin en önemli avantajı ise piyasada sizinkine benzeyen ya da aynısı bir e-ticaret sitesi göremeyeceksiniz.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER