Domain

Alan Adının Önemi

15 Nisan 2015 15:28:32
0Yorum
3719Okunma

Bir web sitesinin alan adının belirlenmesinde aşamasında bazı stratejilerin uygulanması gerekmektedir. Bu seçimi yaparken hem arama motorlarına yönelik bir seçim yapmalı hem de ziyaretçilerin akıllarında kalabilecek bir alan adını seçimi yapılmalıdır.

Günümüzdeki ünlü e-ticaret sitelerine baktığımız zaman hepsinin alan adının kısa ve akılda kalıcı isimler olduğunu görebiliriz. Alan adı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değinelim.

Kısa ve Öz Bir Alan Adı Seçin

Alan adı seçerken mümkün olduğunca kısa ve projenizi anlamlandıran bir alan adı seçmeye çalışmalısınız. Bu stratejiyi günümüzde tüm e-ticaret firmaları uygulamaktadır. Ziyaretçileriniz tekrar alışveriş yapmak için ziyaret etmek istediklerinde sitenizi doğrudan alan adıyla bulabilmelidirler. Uzun isimler akılda kalmayacağı için daha önce ziyaret etmemiş kişilerinde aklında yer etmesini engeller. Ama kısa ve öz bir alan adı tercih ederseniz herhangi birinden duyan kişilerin bile akıllarında yer edip daha sonra mutlaka ziyaret edeceklerdir.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonunu Önemseyin

Arama motorları sitelerin yalnızca içeriğine değil alan adına da dikkat ederler. Örneğin, e-ticaret sitenizde gözlük satışı yapıyorsunuz. Alan adınızda gözlük kelimesinin geçmesi arama motorlarının sizi daha çok önemseyeceği anlamına gelir. Tek bir ürün ismine göre bir alan adı seçmek istemiyorsanız sektörünle ilgili bir anahtar kelime barındıran bir alan adı seçmeniz SEO açısından size büyük faydalar sağlayacaktır. Tek başına yeterli bir aşama değildir ancak rakiplerinizin önüne geçmeniz için faydalı olabilecek bir işlemdir.

Uzantıya Dikkat Edin

Alan adınızı seçtikten sonra hangi uzantıda alsam diye düşünebilirsiniz. Burada size önerimiz alan adı boştaysa yani herhangi bir kurum ya da kişi tarafından tescil edilmemişse .com ve .net uzantıları tavsiye edilmektedir. En çok bilinen alan adı uzantısı .com’dur. Sizin de bu uzantıda alan adı seçimi yapmanız faydalı olacaktır. Hem insanların daha çok aklında kalacaktır hem de daha kurumsal bir imaj yaratacaktır.

Alan adınızı seçerken çok dikkatli olmalı ve doğru seçimi yapmalısınız. Bilinirliğiniz arttığında alan adınızdan pişman olup değiştirmek istemeniz size ve markanıza zarar verecektir. Genellikle tek kelimeli ve önerdiğimiz uzantılar üzerinde yoğunlaşmalısınız.

Bu içerik 25.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER