E-Ticaret Haberleri

E-ticaret Sitenizin Tasarımı İçin 6 Önemli İpucu

05 Ocak 2017 17:34:36
1Yorum
4675Okunma

E-ticaret sitelerinin müşterilerin üzerinde en çok etki bırakan özelliği şüphesiz tasarımıdır.

E-ticaretsitelerinin müşterilerin üzerinde en çok etki bırakan özelliği şüphesiz tasarımıdır. Bu sebeple e-ticaret sektöründe bulunan kişiler tasarım konusu üzerinde özellikle durmalıdır. İlk izlenim her konuda olduğu gibi müşterilerin alışveriş yapmaları noktasında da oldukça önemlidir. 

1. Öncelikle dikkat etmeniz gereken konu e-ticaret sitenizin tasarımının profesyonel bir görünüm sergilemesidir. Amatör bir tasarıma sahip e-ticaret siteleri müşteri üzerinde bıraktığınız güven duygusunu zedeleyecektir ya da hiç güven vermeyecektir. Mutlaka çalışacağınız firmanın referanslarını inceleyin. Çok ucuz veya ücretsiz e-ticaret temalarından kaçının. Kendinize ve markanıza özel bir tasarıma sahip olun.

2. Diğer bir konu site içi navigasyondur. Yani kullanıcının site içerisinde rahatça gezinebilmesi ve alakasız sonuçlarla karşılaşmamalıdır. Ürünlerin kategorileri anlaşılır ve düzgün bir yapıya sahip olmalıdır. Ürünler ilgili kategoriler dışında ki yerlere eklenmemelidir. Tasarımınız müşteriyi yönlendirecek biçimde olmalıdır. Örneğin bir ürün incelerken “Benzer Ürünler” tarzı bölümler görürsünüz. Bu müşterilerin oldukça hoşuna giden bir özelliktir. 

3. E-ticaret sitenizde kullandığınız renk uyumlarına da dikkat etmelisiniz. Online mağazanızda birden fazla ana renk kullanmanızı göz yoran bir görüntü oluşturacağı gibi ürünlerinizi müşterilerinizin gözünde ikinci plana atacaktır. Böylece satışını yaptığınız ürünler müşterilerin dikkatini normalde çekmesi gerekenden daha az çekecektir. Mümkün olduğunca sade ve ürünleri ön planda tutabilecek tasarımları tercih edin. Tabi ki sadeliğin yanında şık bir görünüm elde etmeye gayret gösterin.

4. Bunun dışında arama motorları da e-ticaret sitelerini indexlerken tasarımlarına önem veriyorlar. Arama motorları kullanıcıların yaptıkları aramalara göre en iyi sonucu göstermek istiyorlar. Bu sebeple e-ticaret siteniz ve sitenizde ürünlerin ilk sıralarda çıkabilmesi için tasarımın seo uyumlu olması gerekir. Kod yapısı gereksiz kodlardan temizlenmiş ve hiyerarşik bir yapıya sahip olmalıdır. Karışık kod yapılarına sahip e-ticaret sitelerinin arama motorları tarafından indexlenmesi daha zor olmaktadır. 

5. Bir diğer konuda sitedeki reklamlar kullanıcı boğmamalıdır. Her sayfada müşterilerin karşısına çıkan reklamlar müşterileri sıkmaktadır ve o siteden alışveriş yapmaktan caydırmaktadır. 

6. E-ticaret sitenizin tasarımında dikkat etmeniz gereken birinci nokta sade ve şık bir görünüm sağlamaktır. Bunu hiçbir zaman unutmayınız. Böyle bir tasarım hem göz yormayacak hem de ürünlerinizi ön plana çıkaracaktır.

Yorumlar (0)

Esra Taşkent, 10 0 2017 13:00:16
Fikir verdiğiniz için teşekkürler

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER