Kategoriler

E-Ticaret Sitesi Yapımı

04 Ağustos 2016 10:11:33
1Yorum
4248Okunma

E-ticaret sitesi yapımı göründüğü kadar zor bir iş değildir. Buna karar verirken yaratıcı düşünmeli ve projenizi belirlemelisiniz. Projenizi belirlerken bazı konulara dikkat etmelisiniz.

Öncelikle herhangi bir eticaret sitesinin aynısını yapmak sizin hiçbir işinize yaramaz. Farklı bir düşünceniz olmalı. Daha önce denenmemiş, ya da denenmiş ama tutmamış projeler gibi. Ya da tek bir bölgeye veya tek bir kesime hitap eden bir e-ticaret sitesi olabilir.

Projenizi belirledikten sonra, projenize uygun e-ticaret modelini araştırmalısınız. Örneğin kendi ürünlerinizi son müşteriye satmak istiyorsanız, yani satıcı direk siz olacaksanız B2C e-ticaret modelini araştırın. Burada ürünlerinizi sergiler ve son kullanıcıya satış yaparsınız. Ya da kendi ürünlerinizi başka firmalara satacaksanız B2B e-ticaret paketini araştırmanız gerekir. Bu da firmadan firmaya satış demek oluyor. Eğer AVM tarzında bir e-ticaret sitesi yapımı düşünüyorsanız yani satıcıların sizin siteniz üzerinde ürünlerini sattıkları ve müşterilerinde bu ürünleri satın aldıkları, sizin de bu satışlardan komisyon aldığı bir sistem ise C2C modeli yani müşteriden müşteriye satış modelini araştırmalısınız.

E-ticaret sitenizin modelini de belirledikten sonra size uygun e-ticaret paketini araştırmaya başlamalısınız. Bu pakete ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar vereceksiniz. Ne kadar depolama hafızasına ihtiyacınız olduğu, ya da ihtiyacınız olan diğer özellikleri barındırıp barındırmayacağına göre belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda seçeceğiniz e-ticaret paketi güvenli bir altyapıya sahip olmalıdır ve mutlaka SSL sertifikasını barındırmalıdır.

E-ticaret paketinizi de satın aldığınıza göre artık ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Satın aldığınız e-ticaret yazılımı size sınırsız ürün ekleme özelliğini verebilmelidir. Ürünlerinize sınırsız fotoğraf ekleyebilmelisiniz. Ürün fiyatlarında indirim olduğu zaman indirimli gösterme seçeneği bulunmalıdır. Bu müşterilerin dikkatini daha çok çekecektir. Öne çıkarma seçenekleri de mevcut olmalıdır.

E-ticaret yazılımınız SEO uyumlu ve kullanıcı dostu olmalıdır. Müşteriler bir ürün arattıklarında ilk sayfaları inceleyip çok geri sayfalara gitmiyorlar. Bu yüzden SEO uyumlu bir e-ticaret sitesi müşterilerinizi arttıracaktır. Daha kolay ulaşılabilir bir siteniz olmuş olacak.

Ve son kısım artık her şey müşteri memnuniyetini sağlayıp reklam ve tanıtım yapıp e-ticaret sitenizi geliştirmeye devam etmek, yenilikçi olmak ve sürekli geliştirmek.

Yorumlar (0)

Uğur Kartal, 08 7 2016 10:39:26
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Benim gibi aklında e-ticaret sitesi kurma fikri olanlar için çok yararlı bilgiler veriyorsunuz.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER