E-Ticaret Pazarlama

E-Ticarette Başarılı Olabilmenin Sırları

22 Nisan 2015 10:35:12
0Yorum
3780Okunma

İnternet dünyasında çok başarılı olup iyi yerlere gelen e-ticaret siteleri olduğu gibi, milyonlarca e-ticaret sitesi arasında kaybolup gitmiş ve varlığını sonlandırmış e-ticaret siteleri de mevcuttur. E-ticarette başarılı olabilmenin yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

E-ticaret dünyasında başarının kendiliğinden geleceğini düşünerek işe başlamanız en baştan kaybetmenize neden olacaktır. Her işte olduğu gibi e-ticarette de çok çalışmanız gerekecektir ya da ciddi bir sermaye ayırmış olmanız gerekmektedir.

Size verebileceğimiz ilk tavsiye pes etmemeniz gerektiğidir. Başlangıçta çok fazla satış yapamayabilirsiniz bu çok normal bir durumdur. E-ticaret sektöründe tutunabilmeniz için ya hiçbir yerde bulunmayan farklı tarzda ürünler satmanız gerekir ya uygun fiyata kaliteli ürünler satmanız gerekir ya da sık karşılaşılmayan bir konsept uygulaması gerekmektedir.

Bu durumlardan herhangi biri varsa bile mutlaka tanıtım çalışmaları yapmalısınız. Hiç kimse sizin sitenizi bir yerden görmeden ziyaret etmeyecektir. Günümüzün en yüksek sayıda kişiye ulaştıran ve diğer kaynaklara göre uygun fiyatlı olan tanıtım kanalı sosyal medyadır. Sosyal medyayı aktif ve doğru kullanmanız satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilir.

Reklam ve tanıtım işlemlerini yaparken hedef kitlenize yönelik çalışmalar yapmalısınız. İstediğiniz sonucu alamıyorsanız analiz yapmalı ve gittiğiniz yolu değiştirmelisiniz. Tek denemede kimsenin satışlarında patlama yaşanmaz. Bu nedenle yanlış yaparak deneme yanılma yöntemiyle doğru yolu bulacaksınız. Burada tek koşul pes etmemek olacaktır.

Bu konular dışında e-ticaret sitenizin de kullanıcılara ve hedef kitlenize sundukları da çok önemlidir. Daha fazla kişiye hitap etmek için uygulamanızı önerdiğimiz bazı yollar vardır. Öncelikle ödeme yöntemleriniz çeşitli olmalı ve her türlü müşteriye yönelik olmalıdır. Tek bir ödeme yöntemi yerine birden fazla ödeme yöntemi sunun. Örneğin ülkemizde çoğu kullanıcı kredi kartı ile alışverişe sıcak bakmıyorlar ve güvenli bulmuyorlar. Bu tarz kişiler için Havale/EFT seçeneği ve Kapıda Ödeme seçeneklerini sunarsanız daha fazla kişiye hitap etmiş olursunuz ve bu sizin satışlarınızı arttırır.

Sitenizin tasarımının da müşterileri çekmesi gerekmektedir. Mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. İnternetten yapılan alışverişlerin %60 oranında bir kısmı mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir.

Aynı zamanda e-ticaret siteniz karmaşık bir görünüme sahip olmamalıdır. Kişiler aradıklarını rahatça bulabilmelidir. Kategori yapınız anlaşılır ve basit olmalıdır. İnternetten alışveriş yapan kişilerin en büyük şikayetlerinden birisi de karmaşık kategori yapıları ve istedikleri şekilde ürünleri filtreleyememeleridir.

Bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek ve kişilerin ne istediklerini anlayarak bu doğrultuda e-ticaret sitenizi ve hizmetlerinizi şekillendirirseniz, müşteri memnuniyetini en iyi şekilde sağlarsanız zamanla satışlarınızın hızla arttığını görebilirsiniz.

Bu içerik 29.09.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER