E-Ticaret

E-Ticaret Yönetimi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Nisan 2019 10:29:02
0Yorum
294Okunma

E-Ticaret Yönetimi aslıda ana yöneticilik vasıfları gerekmeden de yapılabilecek olsa da temel bir bilgi ve tecrübe gerektirir. Özellikle e-ticaret yönetimi nde başarılı olmak adına dijital pazarlama ve temel kodlama bilgileri gerektiren hem analitik hem de pragmatik bir yetkinliğinizin olması gerekir.

E-Ticaret Yönetim Eğitimi adına şu aşamada bazı üniversitelerimizde kısa sertifikalı kurslar verilmekte olsa da aslında temel bir e-ticaret eğitimi verilmekte ama yönetim konusu oldukça kapsamlı ve karmaşık bir konudur eğitim yetersiz kalabilir.  E-Ticaret yönetimi konusunda alınacak derslerin, kişinin temel karakterinde olmayan bir konuyu geliştirmesi oldukça güçtür. Yönetici karakterin en önemli temel kurallarından biri genel bilgi donanımı, eleştiri ve öğrenmeye açık bir yapıda olmaktır ki bunu maalesef e-ticaret yönetimi adına verilen sertifikalı kurslarda öğrenemezsiniz.

E-Ticaret Kavramları

E-Ticaret Kavramları nedense bilenler tarafından maalesef sadeleştirilmek yerine teknik bilgiye haiz olup olunmadığının sınanması adına kullanılıyor ki bir süreden sonra bilenlerinde kelime haznesinin darlığını ortaya çıkaracak kadar komik bir hal alıyor.

Örnek e-ticaret kavramlarını aşağıdaki şekildedir;

  • Yazılım; E-Ticaret in modüler yapısını ortaya çıkaran, açık kapalı ya da 0-1 gibi matematiksel kod yazmanın Web tabanlı komut girme sistemine geliştirilmiş hali.
  • Tasarım; Yazılımın sınırları çerçevesinde görsel farklılık yaratacak etkili dokunuşlar.
  • Sanal Pos; İnternet üzerinden banka aracılığı ile ödeme işlemleri.
  • Entegrasyon; Farklı programların birbirlerini görmesi ve konuşması.
  • Html; Toplu ürün ve kategori aktarımı için kullanılan Excel benzeri format.
  • Api; Programlar arası anlık veri aktarımı sağlayan yazılım.

E-Ticaret Yönetim Sistemi

E-Ticaret Yönetim Sistemi aslında arka planda kullanıcının kategorileri yada ürünleri, stokları düzenlemesine yarayan son kullanıcı için sadeleştirilmiş panel sistemi.

E-Ticaret Ekibi ya da kişi için gerekli olan yetkinlikler.

  • Temel Yazılım Bilgisi
  • Dijital Pazarlama Bilgisi
  • Kargo, Stok, İade ve Stres Yönetim Bilgisi

E-Ticaret Marketing

E-Ticaret Marketing denildiğinde pazar çalışması yapılmasından bahsedilir ve öncelik hitap edilen kitlenin genel alışveriş alışkanlıkları üzerine kurulu bir strateji belirlemekten geçer.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Roma hukukunda suç ya da asaletin kalıtsal olduğu düşüncesi tüm toplum kesimlerince kabul görürdü. Aslında bazı açılardan kalıtsal özelliklerin etkisi inkar edilemez olsa da modern hukuk ta suçlunun çocuğu suçludur veya başarılı bir yöneticinin çocuğu yöneticilik için idealdir denemez. Büyüdüğünüz sosyal iklim çok önemlidir, örneğin azılı bir suçlunun ikiz çocuklarından biri ailesinin yanında diğeri devlet tarafından entelektüel bir aileye verilerek yetiştirildiğinde faklılık inanılmaz ölçülerde gözle görülebilir bir hal alır.

Bunu erken dönemlerde keşfeden Türk derin aklı devşirme denilen yöntem ile fiziksel ve zihinsel yeterlilikleri olan yabancı çocukları kendi sosyal iklimimiz içerisinde devlet bilinci ile yetiştirerek dünyadaki askeri okulların ilk temellerini atmıştır. Ama neden ise sözde sivilleşme adına asker devlet yapısından vazgeçilmek için bilinçsiz bir güruh haline getirilme çabası mevcut. Türk tarihi boyunca kurulmuş devletler asker devlettir ve sağlıklı sonuçlar vermiştir. En basit örneği Topkapı Sarayına gidin Hakanın yatağının karşısı devlet erkanı nın istirahatı için askeri yatakhane koğuşu şeklinde düzenlenmiştir. Devlet terbiyesi erken yaşta verilmez ise kişi şahsi menfaat ve ikbali için toplumun önceliklerinden uzaklaşır. Dünyanın en iyi yönetici kadrolarını içerisinden çıkarabilen bir millet olarak unutmamamız gereken yönetmek görsellikler istese de doğal bir yetenek, bilgi, tecrübe ve devlet terbiyesi gerektirir.

Kanuni Sultan Süleyman Han ın söylediği kaynağı millet olan bir gazel, ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER