E-Ticaret

E-ticarette Para Yönetiminde Yapılan Hatalar

03 Temmuz 2017 12:39:13
5Yorum
1959Okunma

Girişimcilerin akın ettiği bir sektör olan e-ticarette büyük bir marka haline gelen e-ticaret siteleri olduğu gibi iflas edip kapanmak zorunda kalanlarda vardır. Bunun nedeni ise para yönetiminin yanlış yapılmasıdır. Bu yazımızda e-ticaret sektöründe para yönetiminde yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Girişimcilerin akın ettiği bir sektör olan e-ticarette büyük bir marka haline gelen e-ticaret siteleri olduğu gibi iflas edip kapanmak zorunda kalanlarda vardır. Bunun nedeni ise para yönetiminin yanlış yapılmasıdır. Bu yazımızda e-ticaret sektöründe para yönetiminde yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Plansız Harcamalar

Her şeyden önce bir bütçe planlaması yapmalısınız. Harcamalarınızı bu bütçe planı doğrultusunda yapmalı ve mümkün olduğunca bu plana sadık kalmalısınız. Plansız yapılan harcamalar sizi zor duruma düşürebilir ve asıl ihtiyacınız olduğu anda sizin için sıkıntı yaratabilir. Bütçenizin ne kadarını nereye harcayacağınıza kara verin.

Yanlış Reklam Planlaması

Reklam ve tanıtım çalışmalarına mutlaka bütçe ayırmalısınız ancak yanlış yapılan reklam harcamaları hem istenilen geri dönüşü almanızı engeller hem de gereksiz yere harcama yapmış olursunuz. Genellikle yapılan hatalardan birisi de sistem tam oturmadan reklam çalışmalarına harcama yapılmasıdır. Sistem tam olarak hazır olduğunda reklam yatırımı yaparsanız daha fazla dönüş alırsınız. Aynı zamanda hedef kitlenize yönelik çalışmalar yapmalısınız. Onların bulunduğu platformlarda tanıtım yapmalısınız. Herkese ürün veya hizmet satmaya çalışırsanız size pek faydalı olacağını söyleyemeyiz.

Gereksiz Personel Çalıştırmak

Başlangıçta gidişatınız henüz belli değilken çok sayıda personel çalıştırmak bütçenize zarar verecektir. Sadece ihtiyacınız olduğu kadar personelle çalışarak bütçenizi koruyabilirsiniz. Zaman geçtikçe zaten daha fazla personele ihtiyaç duyacaksınız ama sonunuzdan emin olmadan gereksiz yere personel çalıştırmanızı tavsiye etmeyiz.

Vergileri Plana Katmamak

Bütçe planlaması yaparken ödemekle yükümlü olduğunuz vergiler içinde tahmini bir bütçe ayırmalısınız. Eğer vergi olayını göz ardı ederseniz size ve markanıza ciddi zararlar verebilir. Tahmini bir vergi ödemesi için bütçenizi en baştan ayırmalısınız. Zaten beklediğinizden az bir vergi ödemesiyle karşılaşırsanız kalan bütçenizi farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Ama hazırlıksız yakalanmak kötü olacaktır.

Bütçe planlamanızı gerçekçi ve doğru bir şekilde yaparsanız büyümeniz için finansal engeller önünüzden kalmış olacaktır. Kısa vadeli değil de geleceğe dönük planlamalar yaparsanız size daha faydalı olacağını düşünmekteyiz. E-ticaret sektörü normal bir mağaza açma durumuna göre daha az maliyetlidir. Ancak yine de hedeflerinizi doğru şekilde planlayıp bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Yorumlar (0)

Elif Elmas, 21 6 2017 14:35:07
Çok faydalı bir yazı olmuş
Elif Elmas, 21 6 2017 14:35:05
Çok faydalı bir yazı olmuş
Efe Atakan Abitoğlu, 19 6 2017 16:16:07
e-Ticarette tasarruf adımlarını doğru atmak gerçekten çok önemli.
Ersan Adem, 19 6 2017 13:49:22
E Ticarette para akışını doğru bir şekilde sağlamak aslında çok zor bir iş. Fakat doğru planlama ve adımlar ile çocuk oyuncağı gibi.
Tarık Yılmaz, 19 6 2017 09:41:15
e Ticaret işine gireli yaklaşık 2,5 yıl oldu ve doğru yolu bulana kadar bir çok yola girdim. İnsan tek başına gerçekten kolayca doğrusuna karar veremiyor. Çok faydalı bir yazı olmuş bu işe yeni girecek arkadaşlarımız için yararlı olacaktır.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER