E-Ticaret

Gittigidiyor’da En Çok Satılan Ürünler Listesi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

22 Ağustos 2019 12:41:35
0Yorum
1263Okunma

Gittigidiyor’da En Çok Satılan Ürünler Listesi tüm internet ağı üzerinde satılan ürünler ile paralellik gösterir. Son dönemde sadece Gittigidiyor’da en çok satılan ürünler listesi içerisinde dikkat çeken ürün köpek, kedi mamasıdır. Bunun nedeni fiyat uygunluğu nedeni ile mamalar genelde yüksek kilolu kapladığı alan çok olan ürünlerdir taşımaktan ise kargo ile teslim almak daha mantıklıdır. Dikkat çekici olan kısmı ise yine alım gücü yüksek beyaz yakalı sınıfın bir ürün tercihidir.

Türkiye’de En Çok Satılan Ürünler yukarıda da bahsettiğimiz gibi dünya ile oldukça paralellik göstermektedir. Türkiye’de e-ticaret üzerine bir araştırma yapıyorsanız Gittigidiyor’da en çok satılan ürünler listesi ile ilgili kafa yormanız kadar doğal bir durum yok. Gittigidiyor inişleri ve çıkışları ile Türkiye’nin belki de en iyi e-ticaret başarı hikayelerinden biridir. Tamam çoğunuzun tepkisi ilk oldukları için diye olabilir ama unutmayalım aynı dönemde yola başlayan birçok başarılı e-ticaret firmasının ismi dahi hatırlanmamakta. Gittigidiyor gibi başarı hikayelerinin içerisinden örneklem edinmek oldukça akıllıca olsa da şunu unutmayalım her ürün doğru sunum ile satılır. Tabii ki Gittigidiyor’da en çok satılan ürünler listesi içerisinden bir ürünü baz almak akıllıca olabilir ancak herkesin gittiği yoldan giderseniz kalabalıkta kaybolabilirsiniz. E-ticaret de işinize biraz olsun farklılık katmak bile sizi rakiplerinizin önüne geçirir.

Bir dönem herkes telefon dükkânı, çiğ köfteci ve web tasarımına merak sarmıştı ama bunu ticari anlamda ufak farklar ortaya koyarak başarıya çevirebilen çok az kişi olabildi.

Kolay Satılacak Ürünler

Kolay Satılacak Ürünler genelde döneme göre değişkenlik gösterir. Örneğin, sevgililer günü öncesi yapacağınız iyi bir hazırlıkla t-shirt, kupa, kalpli yastık ve maalesef değişilmez ürün pelüş ayı satabilirsiniz. İşte bu noktada e-ticarete iyi hazırlık ve yaratacağınız ufak bir farklılık ile piyasadaki eşdeğerlerinizden sıyrılıp kısa zaman zarfı içerisinde marka olmanız işten bile değil.

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler aşağıda satış rakamlarının yüzdelere dağılıma göre belirtilmiştir.

  • %26 Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek
  • %16 Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri
  • %13 Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu
  • %8 Sağlık, Güzellik, Gıda ve İçecek
  • %7 Oyuncaklar, Video Oyunları, Spor Malzemeleri
  • %3 Küçük Ev Aletleri, Mobilya, El Aletleri, Bahçe Ekipmanları

İnternetten En Çok Ne Alınıyor konusunda ise aslında olabildiğince kargoda az zarar görebilecek nispeten az kıymetli ürünlerin tercih edildiği görülmekte. Gittigidiyor’da en çok satılan ürünler listesi nde bile oldukça dikkat çeken, özellikle dikkat çeken bir durum ise geçmişte denenmeden alınmasının mümkün olmayacağı düşünülen giyim ve ayakkabı sektörüdür. Bu durumun gelişmesindeki en büyük etkenlerde artık iade süreçlerinin kolaylaşması ve kargoda bu masrafların anlaşmalı olarak düşürülmesi kaynaklıdır.

Türkiye E-ticaret Tarihinde Gittigidiyor

Türkiye E-ticaret Tarihinde Gittigidiyor un anlamı çok büyüktür. Belki de aynı dönem yurtdışındaki eşdeğerlerinin bile önüne geçebilecek düzeyde bir e-ticaret anlayışı ve yazılım altyapısı olan Gittigidiyor maalesef küreselleşemedi.

Ülkemizde gereken devlet desteklerinin bu ve benzeri firmalara yeterince sağlanmadığı kanaatindeyim. İnanın Facebook, Google, Amazon ya da E-bay bu ve benzeri destekleri her alanda ülkelerinde gördü. Ama ülkemizin genelindeki vizyon eksikliğinin devlete sirayeti nedeni ile en basitinden Arabul.com Türk arama motorunu kim hatırlar sorarım. Devletimizin istihbaratı açısından inanılmaz bir açık kaynak veri tabanı olabilecek bir çalışma bile geçmişte hor görülüp değerlendirilmedi.

Geldiğimiz noktada Gittigidiyorun küreselleşmesi bir yana artık E-bay şirket ortaklığında yer alan bir yapı. Kendi değerlerimizi parlatmayı bilemediğimiz sürece teknoloji savaşında geri kalmamız kaçınılmaz.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Ruslar her zaman soğuk iklimleri nedeni ile mi bilinmez sert yönetim rejimlerini tercih ederler. Sovyet Rusya’nın 1970 lerdeki Başkanı Leonid Brejnev Amerika ziyaretinde, Amerikan Başkanı Richard Nixon’ı ziyaret eder.

Nixon masasındaki kırmızı telefonla şeytanı arar ve 15 dakika konuşur, yardımcısı, bu konuşma 1500 dolar tuttu der.

Brejnev, Moskova’ya döner ve yardımcısına “Bana şeytanı ara, Amerikalılar konuşabiliyorsa, ben de konuşurum” der.

Brejnev şeytanla 15 dakika konuşup kapattıktan sonra yardımcısına sorar, Bu konuşma ne kadara patladı bize?”

Yardımcı cevap verir, “5 cent efendim!”

Brejnev şaşırır, “Niye bizimki o kadar ucuz?”

Yardımcı, “Çünkü Amerikalılarınki milletlerarası tarife, bizimki şehir içi.”

Gittigidiyor’da en çok satılan ürünler listesi üzerine araştırma yaparken en çok düşündüğüm şey şuydu. Acaba E-bay a geçtikten sonra en çok satılan ürünler listesi ile algoritma üzerinden oynanıp aslında satılmayan ürünleri bizi almaya mı yönlendiriyorlar? Bilemeyiz çünkü bizim değil. Köklü ülkelerin karakterleri kolay kolay değişmez, Rusya Rusya’dır Türkiye Türkiye’dir ama artık yeniliklere açık güzel ülkemizde başarıya sahip çıkma zamanıdır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER