E-Ticaret

Halı İhracat

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

02 Ağustos 2019 13:04:37
0Yorum
336Okunma

Halı İhracat konusu üzerine söylenebilecek en uygun şey zengin Anadolu kültürünün en güzel dışa vurumu olan Türk halısının zevk sahibi dünya insanlarına ulaşmasını sağlamak adına yapılan faaliyet denebilir. Halı ihracat kalemlerimiz içerisinde en yüksek paya sahip katma değerli ürünlerimizdendir.

Türk Halı Kilim Sektörü tarihte Orta Asya dan günümüze taşınan Hint, Fars ve Anadolu etkileriyle beraber zenginleşen halı kilim modellerimiz el işçiliği olsun fabrikasyon olsun Dünya standartlarının oldukça üzerindedir. Bu nedenledir ki dünyanın en büyük ikinci halı ihracatçısı ülkesiyiz. Aslında birinci bile olabileceğimiz bir konu olmasına rağmen Çin üretim maliyetlerinin azlığı ve yüksek üretim kapasitesi nedeni ile halı ihracat anlamında bizden bir adım önde yer almaktadır. Kalite olarak özellikle el dokuması olan halılarımız birçok anlamda dünyanın en kaliteli halıları arasında yer almakta. Bu nedenledir ki kalem bazında az ihracat olsa da finansal anlamda yüksek getirili ürünler ortaya koymamız sebebi ile dünyada en çok markalaşmış değerlerimizden biridir. Bu alanda özellikle devletin el dokuması halı üretimi yapan firma ya da atölyelere ayrıca destek vermesi gerekir.

El Dokuması Halı İhracatı

El Dokuması Halı İhracatı özellikle katma değerli ve her biri birbirinden tamamen farklı olması sebebi ile yurtdışında oldukça rağbet görür. Günümüzde belediyeler, halkevleri ve benzeri oluşumların eğitimi ile bu konuda özellikle köy yaşamındaki ev hanımları teşvik edilerek hem sosyal bir faaliyet hem de ekonomiye katkı sağlanmakta.

Dünya Halı İhracatı

Dünya Halı İhracatı konusunda Türkiye pazarın %15 ini elinde bulundurmakta ve halı sektöründe öncelikli olarak sırasıyla aşağıdaki ülkelere halı ihracat gerçekleştirilmekte.

  • A.B.D.
  • Sudi Arabistan
  • Almanya
  • İngiltere
  • Libya
  • Irak
  • Mısır
  • B.A.E.
  • Kuveyt
  • Belçika

Halı İhracatı Yapan Firmalar genelde halı fabrikasyon üretiminde olsa da bu konu üzerine e-ticaret üzerinden bir çalışma yapmak sizlere her zaman en az maliyetle en çok kazanımı sağlar. E-ticaret günümüzde %40 arda büyüyen ve ihracatımızda tarihinde rekor kırarak %7 lerde büyüyen bir sektör. Bu sektörde kargo laması en kolay ürünlerden olan halı ihracat çalışması yapmak e-ticaret üzerinden yürütülebilecek oldukça karlı bir alan. E-ticaret üzerinden talep alıp dünyanın her yerine mikro ihracat kapsamında halı ihracat yapabilirsiniz.

Halı İhracatı Kargo

Halı İhracatı Kargo ile gümrük komisyoncusu yardımına ihtiyaç duymadan mikro ihracat sınırları içerisinde yetkili kargo firmaları ile yürütebileceğiniz bir ihracat işlemidir. Kargo firmaları bir kereye mahsus işletmenize özel bazı evraklarının kopyalarını kendisinde bulundurması koşulu ile halı ihracat kargonuzu gümrük işlemleriyle beraber her defasında istediğiniz ülkeye ücreti karşılığında iletebilirler.

Mikro İhracat teşvik işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından konşimento dahilinde yoksa içerisine fatura eklenerek Mikro İhracat teşviki kapsamında %18 KDV tarafınızdan iade alınabilmektedir. Halı ihracat katma değerli ve kur farkı kaynaklı oldukça kârlı bir işlem ayrıca devlet tarafından teşvik edilen bir iş olması nedeni ile son dönem e-ticaret girişimcisinin de özellikle dikkatini çekmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Kırmızı halı çok özel davetliler için serilen bir halıdır bu gelenek geçmişte kralları karşılamak için kullanılsa da günümüzde birçok alanda değerlendirilmekte.

Kırmızı halı, ilk ortaya çıkışından itibaren sıradan insanlar için kullanılma amacı yoktur. Kırmızı tarihte renk olarak çok az bulunan ve kıymetli bir renktir. Antik Yunanistan'da Eshilos'un Yunan mitolojisinden esinlenen oyunu Agamemnon tiyatrosunda, Miken Kralı Agememnon'un karısı Clytemnestra, kocasının Truva savaşından muzaffer dönüşünü kutlamak için kırmızı işlemeli bir kilim serdirmiş.

Kral Agamemnon bile “Tanrı değil, sadece ölümlü bir insan.” olduğunu söyleyerek kilimin üstünde yürümek istemese de başta, sonradan kilimde yürüdüğü için acıklı bir son ile karşılaşır.

Halı ihracat ürünlerimiz içerisinde bizi en iyi anlatan ve özellikle el dokuması olduğunda her birini birbirinden ayıran bir duygu ile nakşedilmiş Anadolu kadınının hikayesini içinde barındıran bir sanat eseridir.

 Bir şeyi satmak istiyorsanız önce sizin onun değerini bilmeniz gerekir. Değer vermediğiniz bir şeyi satamazsınız.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER