E-Ticaret

Hazır E-Ticaret Tasarımı

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

10 Mayıs 2019 10:07:10
0Yorum
459Okunma

Hazır E-Ticaret Tasarımı konusu maalesef sektörde en sıklıkla kullanılan ve hata yapılan konudur. Hazır e-ticaret yazılımı ile hazır e-ticaret tasarımı birbirinden oldukça farklı konular olmasına rağmen karıştırılmaktadır.

Hazır E-Ticaret Yazılımı Nedir sorusunun en kısa yanıtı normalde özgün bir e-ticaret yazılım sürecinin uzunluğu ve zaman içerisinde ancak anlaşılabilecek, geliştirilebilecek eksiklerinin tümünün kullanıcı deneyimleri, ciddi maliyetler ile en son halini almış versiyonu. Hazır e-ticaret yazılımı birçok anlamda kolaylık sağlarken unutulmamalı ki hazır e-ticaret tasarımı da olması gerekenden çok daha ileri bir kolaycılık olur.

Hazır E-Ticaret Sitesi Ücretsiz

Hazır E-Ticaret Sitesi Ücretsiz olarak bulmak neredeyse imkansızdır. Çünkü açık kaynak yazılımlardan yapılan hazır e-ticaret çalışmaları düşünüldüğünün aksine çok daha fazla maliyetli olabilmekte. Örneğin açık kaynak yazılımdan bir e-ticaret yazılımı yaptınız ve zorunlu olarak hazır e-ticaret tasarımı kullandınız. Öncelikle kullanım alanınız çok kısıtlı, arama motoru algoritmalarında geri plana atılırsınız ve hazır e-ticaret tasarımı nızın benzerlerinin çokluğu e-ticaret kullanıcısında irite edici olacağı için güvensizlik unsuru yaratır, sonuç son kullanıcı sizi tercih etmez.

Hazır Tema Giydirme

Hazır Tema Giydirme ise aslında tasarımcıların zaman kazanma adına yaptıkları özgünlükten ve kişiye özel unsurlardan uzak tamamen kopyala yapıştır bir tema seçeneği. Tamam tema alanı yazılımın sınırları ile bir miktar kısıtlı olsa da her hazır e-ticaret tasarımı nda tercih edildiğinde maalesef tekdüzeliğe neden olmakta.

Hazır Tema kullanımı konusunda hazır e-ticaret yazılımı zaten ne kadar özgün olunabilir ki şeklinde yapılan savunma açıkçası gerçeklerden oldukça uzak bir yaklaşım. Çünkü ne kadarda kısıtlı olunsa da ayırt edici detayların önemi yadsınamaz. ‘Şeytan detaylarda gizlidir.’

Özgün E-Ticaret Tasarım

Özgün E-Ticaret Tasarım da maalesef özgün e-ticaret yazılım ile karıştırılabilmekte. Farkı ise yazılım iskeleti belirgin sınırlamaları olan bir hazır e-ticaret tasarımı aslında tamamen özgün  tasarımdır ama yazılımsal olarak aynı temeldedir. Hazır e-ticaret yazılımı sınırları çerçevesinde yapılan fark yaratacak dokunuşlarla tamamen sizi yansıtan bir e-ticaret sitesi yapmak mümkündür.

Örneğin kumaş farklı, dikilen tasarım takım elbise sınırları içerisinde ama tamamen sizin beden özelliklerinize ve hayal gücünüze özel.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Rönesans ın çığır açan sanatçılarından Michelangelo nun rivayet olunan, evine her gün ev işlerini yapmak için gelen hizmetlinin kız çocuğu bir süre heykeltıraşı izledikten sonra, ‘O atın, taşın içinde olduğunu nerden biliyordun?’ der. Michelangelo da unutulmaz sözünü söyler, ‘Ben heykel yaratmıyorum, heykeller o taşların içinde zaten var, ben sadece fazlalıkları alıyorum.’ Ayrıca doğuştan usta olduğunu söyleyenlere, ‘İnsanlar, ustalığımı elde etmek için benim ne kadar çok çalıştığımı bilseler o kadar hayret edilecek bir şey olmadığını düşünürlerdi.’

‘Güzellik fazlalıklardan arınma gerektirir.’

Özgün bir hazır e-ticaret tasarımı içinde kesinlikle bu durum geçerli.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER