Web Tasarım

Hazır Web Tasarım

10 Mayıs 2019 16:44:50
0Yorum
566Okunma

Hazır web tasarım, firmalara uygun fiyatlı ve daha sağlıklı sonuçlar sunan bir paket yazılım türüdür. Web sitesi sahibi olmak isteyen kişi ya da firmalar sıfırdan bir yazılım yaptırmak yerine hazır web tasarım paketleri ile kendi sitelerini daha az para ve daha az zaman harcayarak kurabilirler.

Hazır web tasarım denildiğinde çoğu kişinin aklına standart bir temanın uygulanması fikri gelir. Ancak burada “Hazır” kelimesinin yansıttığı arka planda çalışan yazılımın hazır olmasıdır. Yani hazır web tasarım paketi aldığınızda tasarımını özel olarak hazırlatabilirsiniz. Arka planda kullanılan yönetim paneli ve sitenin ön yüzüyle beraber çalışmasını sağlayan yazılım hazırdır. Sizden farklı kişiler de kullanmaktadır. Siz de kendinize özel bir yazılım hazırlatmadığınız için bu pakete çok daha uygun fiyatlara sahip olursunuz.

Hazır Web Tasarım’ın Avantajları ve Dezavantajları

  • Hazır web tasarım paketine, özel yazılımlara göre %80 oranla daha uygun fiyat farkıyla sahip olabilirsiniz.
  • Hazır web tasarım paketlerini sizden başka kişi veya kurumlarda kullandığı için sürekli güncellenir ve sorun yaşama riskiniz özel yazılımlara göre çok daha azdır.
  • Hazır web tasarım, özel yazılımlara göre çok daha kısa sürede aktif edilip size teslim edilir. Özel yazılımlar size özel sıfırdan hazırlandığı için oldukça uzun bir süre sonra kullanıma hazır hale gelecektir.
  • Daha önce de bu hazır yazılımı kullanan kişiler olacağı için aklınıza takılan konularda satın alma öncesi bu kişi veya firmalardan fikir edinebilir, aklınızdaki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.
  • Hazır web tasarım paketlerinin kaynak kodu sizinle paylaşılmaz, tüm paket programlarda olduğu gibi kaynak kodlarını yalnızca üretici firma görebilir. Özel web tasarım size ait olacağı için kaynak kodlarına erişebilirsiniz ancak özel bir yazılımcınız yoksa bu kodlara erişiminizin olması çok bir anlam ifade etmemektedir. Hazır web tasarım paketlerinde ise taleplerinizi ilettiğiniz takdirde üretici firma size destek sağlayacaktır. Yaşanacak herhangi bir problemde 7/24 destek hizmeti alabilirsiniz.

Eğer hazır web sitesi paketi satın almaya karar verdiyseniz iyi bir piyasa araştırması yapmalısınız. Kurumsal olmayan kişi ve firmalarla çalışırsanız sonrasında problem yaşayabilir ve sitenizin tüm verileri kaybedebilirsiniz. Çalışacağınız firmayı iyi araştırmalısınız. Çok düşük fiyatlı hazır web tasarım paketleri sizin ihtiyacınızı tam olarak karşılamayacak ya da sonrasında sorun yaşamanıza neden olacaktır. Web sitenizde herhangi bir problem yaşandığında kurumsal imajınız zedelenebilir bu nedenle çalışacağınız firmanın destek hizmetinin iyi olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

Ayrıca hazır web tasarım paketi alırken içerisinde yer alan özellikleri detaylı şekilde incelemelisiniz. Sizin ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığına karar vermelisiniz. Eğer içerisinde kullanmak istemediğiniz ya da işinize yaramayacak özellikler varsa gereksiz yere bu yazılımlara fazladan para ödememelisiniz. İleride ihtiyacınız olması halinde aradaki farkı ödeyerek bir üst pakete geçebilirsiniz.

Hazır web tasarım paketi alırken size ayrılan sunucu alanı, yıllık trafik, kurumsal mail desteği gibi özelliklere de dikkat etmeniz gerekir. Eğer siteniz çok fazla trafik alacaksa ve sitenizin altyapısı bunun için yeterli değilse kullanıcılar yavaş bir web sitesiyle karşılaşabilir. 

Aynı zamanda hazır web tasarım paketlerinizde kullanacağınız yönetim panelinin demosunu da mutlaka incelemeniz önerilir. Tüm içerik yönetimini bu panel üzerinden yapacağınız için kullanımı kolay, yüksek işlevli ve işinizi hızlandıracak şekilde çalışması önemlidir. 

Alacağınız hazır web tasarım paketindeki temanın mobil uyumlu yani responsive yapıda olmasına dikkat ediniz. Artık kullanıcılar bilgisayardan çok mobil cihazlar üzerinden web sitelerini incelemektedirler. Bu nedenle mobilde iyi bir görünüm olması günümüzde çok önemli bir özelliktir. Kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlanmalı ve site içerisinde aradıklarını kolaylıkla bulabilmeleri üzerine tasarlanmalıdır.

 

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER