Hosting

Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 Nisan 2015 15:43:25
0Yorum
3744Okunma

Kişilerin veya firmaların kendilerini ve markalarını tüm Dünyaya duyurabilmesinin en iyi yolu bir web sitesi sahibi olmaktır. Özellikle internet üzerinden alışverişlerin sayısının arttığı son günlerde tüm firma ve kurumlar e-ticaret sektörüne yöneliyorlar.

Bir web sitesine sahip olabilmek için mutlaka sahip olmanız gereken iki temel hizmete ihtiyacınız vardır. Bunlardan ilki daha önceki yazılarımızda çokça bilgi vermiş olduğumuz alan adı yani domaindir.

Diğeri ve asıl konumuz olan ise Hosting Türkçe karşılığı ile barındırma hizmetidir. Bir web sitesinin internet ortamında 7/24 ulaşılabilir olmasını sağlayan hizmet Hosting hizmetidir. Bu hizmeti veren birçok firma vardır. Ancak Hosting firması seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Güvenilir ve Kurumsal Firmalarla Çalışın

Hosting hizmeti almaya karar verdiyseniz çalışacağınız ve bu hizmeti alacağınız firmanın güvenilir ve bilinirliği olan bir firma olmasına dikkat etmelisiniz. Web siteniz veya e-ticaret siteniz ilerleyen zamanlarda daha iyi yerlere geldiği zaman web sitenizin güvenliği sağlayabilecek potansiyelde bir firma ile çalışabilirsiniz. Web siteniz ne kadar büyürse olası saldırılarla karşılaşma riskiniz yüksek olacaktır. Bu sebeple çalışacağınız Hosting firması size bu güvenliği sağlayacağının teminatını vermelidir.

Kullanılan İşletim Sistemine Dikkat Edin

Web sitenizde hangi programlama dili kullanılmışsa ona göre bir işletim sistemi kullanan bir Hosting paketi satın almalısınız. Genellikle PHP dili ile hazırlanan web siteleri Linux tabanlı, ASP dilleri ile hazırlanan web siteleri Windows tabanlı sunucularda barındırılır. Siz de Hosting hizmeti almadan önce projenize uygun bir Hosting paketi seçmeye önem verin.

Size Verilen Alan ve Ücret

Hosting paket fiyatları firmalar ve sunulan özellikler bakımından farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak bazı Hosting firmaları çok yüksek fiyatlara paketlerine sunmaktadır. Bu sebeple iyi bir piyasa araştırması yapmalı, bütçenize ve ihtiyacınıza uygun bir paketi satın almalısınız.

Domain ve e-Mail Sayısı

Hosting paketinizde bulunması gereken önemli özelliklerden biriside paketinizin size birden fazla alan adı tanımlama ve e-mail desteği vermesidir. E-mail desteğinden kasıt alan adınızın uzantı olarak kullanıldığı e-mail adreslerinin açılması ve kullanılması işlemidir. Bu işlemde genellikle sınırlamalar olmaktadır ancak en az üç adet e-mail açabilme olanağı tanınmalıdır.

Bu içerik 30.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER