Hosting

Hosting Nedir?

15 Nisan 2015 16:40:37
0Yorum
4446Okunma

Web sitenize ait dosyaların barındırılması, yayınlanması ve korunması hizmetine hosting denir. Hosting; web hosting ve barındırma hizmeti olarak da adlandırılır.

Hosting web sitenizi internet üzerinde yayınlamanızı sağlayan hizmettir. Başka bir deyişle müşterilerinizin ve kullanıcıların sizin web sayfanıza ulaşabilmeleri için web sitenize ait dosyaların bir bilgisayarda tutuluyor olması gerekir. Bu bilgisayarlar yüksek kapasiteli, hızlı ve sürekli internet bağlantısına sahip olmalıdır. 

Hosting hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Web sitenizin yüklenme ve açılış hızı, hosting hizmetini aldığınız firma tarafından sizin için ayrılan alan, hizmetin desteklediği programlar ve özellikler göz önünde bulundurmanız gereken başlıca konulardır.

Nasıl bir hosting hizmeti almalıyım?

Web siteniz standart bir içeriğe sahip ise ve içeriğini sizin güncelleyebildiğiniz bir yapıya sahip değil ise statik bir web sitesidir. Genelde bu tarz statik web siteleri sadece HTML, CSS ve jQuery dilleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu noktada hosting hizmetini aldığınız sunucunun kullandığı işletim sistemi, desteklediği program ve özellikler çok önemli değildir.

Bununla birlikte bazı siteler yazılım dili ile oluşturulmuştur. Örnek olarak; e-ticaret siteleri, yönetim panelli siteler vs. Eğer web sayfanız bu şekilde oluşturulmuş ise yazılım diline göre hosting paketi almanız doğru bir tercih olacaktır.

Web siteniz ASP gibi Microsoft tabanlı yazılım dilleri ile oluşturulmuş ise Windows hosting tercih etmelisiniz. PHP yazılım diline sahip bir web sitesini Linux sunucu da barındırmak doğru bir karar olacaktır.

Hosting hizmeti satın alırken web sitenizin yapacağı trafiği(web sitenizin ziyaretçileri) ve kaplayacağı alanı göz önünde bulundurmanız gerekir. Web sitenizin trafiği için doğru seçim yapmadığınız takdirde web sitenizin görüntülenmemesine veya yavaşlamalara sebep olabilirsiniz.

Hosting hizmeti alacağımız doğru firmayı seçmek çok zor bir karardır. Çünkü web sitemizin yayının aksamadan devam etmesi ve yine hosting hizmetine bağlı olan mail hesaplarımızın sorunsuz çalışması gerekir. Hosting hizmeti sürekli çalışan ve destek gerektiren bir hizmettir.

Bundan dolayı hosting hizmeti alırken fiyat kıyaslaması yapmaktansa hizmet kalitesi göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

DNS Nedir?

DNS (Domain Name System) isim çözümleme sistemidir. DNS sunucuları sorulan bir alan adının IP adresini çözümleyerek alan adlarına ulaşımı sağlar. Web Sitemizin görüntülenebilmesi için alan adımızın DNS sunucu tarafından çözümlenmesi gerekir. Aksi takdirde web sayfamız görüntülenmeyecektir. DNS ayarlarımızı hosting hizmeti aldığımız firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

KMK sunucularına ait DNS bilgileri aşağıdaki gibidir.

ns1.kmkiletisim.com

ns2.kmkiletisim.com

Bu içerik 21.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER