E-Ticaret

HTTP-HTTPS Farkı Nedir? Neden Önemlidir?

17 Şubat 2017 18:20:32
1Yorum
3617Okunma

Bugün internet kullanıcılarının çok merak ettiği bir soru olan HTTP ve HTTPS arasındaki farkı açıklamaya çalışacağız. Özellikle eticaret sitesi kurmayı düşünen veya sektöre yeni girmiş kişilerin bilmesi gereken detaylara değineceğiz.

Bugün internet kullanıcılarının çok merak ettiği bir soru olan HTTP ve HTTPS arasındaki farkı açıklamaya çalışacağız. Özellikle eticaret sitesi kurmayı düşünen veya sektöre yeni girmiş kişilerin bilmesi gereken detaylara değineceğiz.

HTTP Nedir?

HTTP’nin açılımı Hyper Text Transfer Protocol’dür. İnternet üzerinde sunucular ve istemciler arasındaki iletişim ve bilgilerin nasıl aktarılacağını belirleyen kural ve yöntemleri düzenlemeye yarayan sistemlerdir. Yani web üzerinde sayfaların düzenlenmesini sağlayan protokoldür. İstemci sunucuya bir web browser aracılığı ile istekte bulunur, sunucu ise bir web sunucu programı ile istemciye cevap verir.

HTTPS Nedir?

HTTPS genellikle online alışveriş sitelerinde kullanılan bir protokoldür. Açılımı Security Hyper Text Transfer Protocol’dür. İstemci ve sunucu arasındaki her türlü bilgiyi şifreli bir şekilde gönderip almaya yarar. Bu işlemi bir güvenlik önlemi alarak yapar. Bu güvenlik önlemi ise SSL Sertifikası’dır. Özellikle eticaret siteleri ve bankalar gibi web sitelerinde kullanılır. Ödeme formu gibi önemli bilgiler girilen formlardaki bilgileri şifreli bir şekilde iletir. Böylece kişilerin veya kurumların güvenliği korunmuş olur. Kredi kartı bilgilerinin saklanması ve bankalara iletilmesinde farklı şifreleme yöntemleri kullanır. Bu durumda internetten güvenli alışveriş imkanı sağlanmış olur.

Farkları Nelerdir?

HTTP protokolündeki bir web sitesine girdiğiniz bilgilerin gizli olması garanti değilken HTTPS gördüğünüz yerde bilgilerinizin şifreleneceğinden ve güvende olacağınızdan emin olursunuz. HTTPS protokolündeki web sitelerinin alan adlarının başında https:// görünecektir. Aynı zamanda https:// yazan kısım yeşil yazacak ve bir kilit ikonu göreceksiniz.

Avantajları Nelerdir?

HTTPS olan bir web sitesinde sunucu bunu görerek güvenli olarak görür ve güvenle işlem yapılmasını sağlar. HTTP olan web sitelerinde ise sunucu sertifikayı göremeyince bu sitenin güvenli olmadığına dair kullanıcıya bir mesaj gönderir. Böylece kötü bir izlenim oluşmamış olur.

Kredi kartı gibi önemli bilgilerin 3. Kişilerin eline geçmesine olanak vermez. Bu sebeple insanların güvenerek alışveriş yapabilmelerini sağlar.

SEO konusunda da büyük önemi vardır. Şöyle ki; https:// sayfalar http:// sayfalara göre daha hızlı yüklenir. Arama motorları da sitenin yüklenme hızına oldukça önem verirler.

Gün geçtikçe internet konusunda bilinçlenen insanlar bu ayrıma çok dikkat ediyorlar. Mutlaka https:// protokolüne geçmenizi öneririz.

Yorumlar (0)

Seslidünya, 15 2 2018 22:12:56
Benım icin cok faydali bir bilgi oldu hocam tesekkur ederim sizi yakından takip ederim..

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER