E-Ticaret

İhracat Yapmak İçin Nelere Sahip Olmak Gerekir

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

19 Ekim 2019 13:03:48
0Yorum
250Okunma

İhracat Yapmak İçin Nelere Sahip Olmak Gerekir ile başlayan bir sözü söyleyebilecek iradeye sahipseniz aslında neredeyse yolun yarısına gelmişsiniz. İhracat yapmak için nelere sahip olmak gerekir noktasında günümüzde hızlı kargo firmaları yönetiminde e-ticaret üzerinden mikro ihracat ile yapılabilir.

İhracat Yapmak Ne Demek denildiğinde ürünlerin yurtdışına bedel karşılığı gönderilmesi faaliyetidir. İhracat yapmak için nelere sahip olmak gerekir sorusundan hareket ile çoklu dil ve para birimi seçenekli e-ticaret sitenizin olması işinizi kat be kat kolaylaştırır. Eskiden ihracat ile ilgili yurtdışında müşteri bulmak adına yüksek maliyetli fuar çalışmaları ve ajanslar üzerinden reklam faaliyetleri ile sınırlı sayıda müşteriye ulaşılabiliyordu. Günümüzde internetin sınırsız olanakları ile iyi bir e-ticaret sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile başarısız olmanız çok zor. Ticari açıdan ihracat çok karmaşık bir alan gibi gözükse de artık e-ticaret ve kargo firmalarının adınıza gümrük işlemlerini yürütmesi ile oldukça kolaylaşmış ayrıca genele yayılmıştır.

Kimler İhracat Yapabilir

Kimler İhracat Yapabilir sorusunun net yanıtı, ticari faaliyet belgesine sahip İhraç edeceği mala göre ilgili İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine üye olan, vergi numarasına sahip gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişilik statüsüne sahip olmamakla birlikte yürürlükteki mevzuat hükümlerine istinaden hukuki tasarruf yapma yetkisi tanınan ortaklıkları resmen ihracat yapabilir.

İhracat Yapmak İçin Siteler

İhracat Yapmak İçin Siteler vardır ayrıca bu e-ticaret sitelerinin öncelikli özelliği çoklu dil ve para birim seçeneği olan arka planda birden fazla sayfa tanımlanabilen e-ticaret siteleri olmasıdır. Normal bir e-ticaret sitesi de yurtdışından görülebilir ancak Google çeviri kaynaklı anlam kaymaları siteyi ciddiyetsiz gösterir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için de ayrıca sitede arama yapılacak dil seçenekleri üzerinden anahtar kelimelerin geçeceği ürün alanları olmalıdır. Bu neden ile normal bir e-ticaret sitesi çoklu dil ve para birimi seçeneği yok ise arandığı ülke dilinden bir indexleme olmadığı için başarılı olamaz.

E-İhracat Nasıl Yapılır konusunda inceleme yaparken şuna dikkat edelim Çin bazı bölgeler haricinde İngilizcenin çok az kullanıldığı bir ülke olmasına rağmen üreticisi ve girişimcisi rahatlıkla Alibaba.com üzerinden dünyaya açılabilmekte. Mikro ihracat yapmak için nelere sahip olmak gerekir konusuna benim verebileceğim yanıt başlangıç aşamasında iyi bir e-ihracat sitesi ve kararlı bir dijital pazarlama stratejisidir.

E-Ticaret İhracat Süreci

E-Ticaret İhracat Süreci ETGB Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı yetkili hızlı kargo firmaları tarafından gümrük masrafları dahil olarak yönetilmektedir. Mikro İhracatta kargo firmalarına bir kereye mahsus bazı şirket evraklarınızın kopyalarını sizden alarak sonraki yurtdışı kargo işlemlerinizi aynen yurtiçi kargo işlemleri benzeri yürütebilmekteler. Mikro İhracat kapsamı gönderilerde ayrıca bir gümrük müşavirliği hizmetine ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

Mikro İhracat KDV iadesi ya da KDV siz gönderi işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile yapılmaktadır. Kargo firmalarına verilen işletme evraklarınıza istinaden yönetilen bu süreç sonrası deniz, hava ya da kara taşımacılığı için hazırlanan Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimento ve fatura ile KDV iadesi alarak iç piyasaya oran ile %18 daha kârlı bir şekilde yurtdışına ürün satabilirsiniz.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Yıldırım Beyazıt Devlet’i Aliyye Sultanı Timur ise Cengiz hanın torunu kendi adıyla anılan devletin hükümdarıydı. Biri doğuda biri batıda İslam Dünyasının liderliğini almaya çalışıyordu. Bu rakiplerden Yıldırım Beyazıt’ın sol gözü az gördüğü için ona hasımları “Kör” Timur’un da tek bacağı kısa olduğu içinde ona hasımları “Lenk” yani aksak ya da “Timurlenk” diyorlardı.

Bu iki Türk hakanı birbirleriyle sert mektuplaşıyorlar ve birbirlerine ağır hakaretler ediyorlardı. Timur bunun üzerine Çin’e yapacağı seferi erteleyip Orta Asya’dan harekete geçiyor ve Ankara’da Çubuk ovasındaki iki ordu karşılaşıyorlar. Timur “Gökyüzünde nasıl bir tek tanrı varsa yeryüzünde de bir tek hükümdar olmalı.” diyordu. Çatışma giderek büyümüştü ve sonunda olan oldu. Timur, bu savaşın galibi oldu. Anadolu’yu bir harabeye çevirdi ve ordusu dağılan Yıldırım, esir edilince Timur’un huzuruna getirildi.

Yaralı bir arslan gibi basına geleceği bekliyordu Beyazıt. Timur onu görünce gülmeye başlamış, bu gülüş Yıldırım'ı çileden çıkarmıştı, “Bre zalim. Ne gülüyorsun!” dedi.

Timur bir müddet daha gülmeye devam etti. Nefesler kesilmiş, kulaklar çınlayan kahkahalara kilitlenmişti. İşte o sıra da gülmeyi kesip o ünlü sözünü söyledi Timurlenk, “Sana değil gülmemin sebebi, Tanrının bu dünyayı senin gibi bir kör ile benim gibi bir topala bıraktığına gülüyorum.”

Rivayet daha sonra Yıldırım yüzüğündeki saklı olan zehri içerek intihar eder. Beyazıt’ın vefatını haber alan Timur, “Yazık diyecekti, Cihan bir kahraman daha yitirdi.” der.

Mikro ihracat yapmak için nelere sahip olmak gerekir noktasında günümüzde bürokrasi halen devam etse de kör topal da olsa e-ticaret ve kargo firmaları tarafından ihracat süreci oldukça kolaylaştırılmıştır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER